מירי רגב: תנו לי הזדמנות, אהיה שרת תרבות של כולם

מינויה זכה לביקורת בוטה אך לתמיכה בעולם התרבות: גברי בנאי כינה אותה בהמה, אמנון לוי אמר שהיא "התשובה לגרבוזים". כעת תידרש רגב לסוגיות מהותיות כמו חופש היצירה ותקציבים לאומנות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שרת התרבות והספורט הנכנסת מירי רגב, תת־אלוף במילואים ותושבת ראש העין, תציין החודש את יום הולדתה ה-50. בעולם התרבות היא התבלטה עד כה בעיקר בקריאתה בעבר להחרים אמנים ישראלים המסרבים להופיע באריאל, ובאופן קומי יותר, בדמות שלה בתוכנית "ארץ נהדרת" שגילם השחקן יובל סמו ואף בהצגת תיאטרון שבוססה על פרוטוקול דיון בכנסת שהובילה רגב.

אתמול, עם ההודעה על מינויה, לא הסתירה רגב את העובדה שהעדיפה למלא את תפקיד שרת הרווחה, אך הבטיחה "להיות שרה של כולם". בעולם התרבות הגיבו בתחושות מעורבות לכניסתה לתפקיד. השחקן גברי בנאי, כינה אותה "בהמה" בראיון לאתר וואלה, ואילו הזמר אביב גפן כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "אחרי המינוי של מירי רגב לשרת התרבות רק חסר שימנו את בנצי גופשטיין מלהב"ה לשר לענייני שלום אזורי". אלון גרבוז, מנהל סינמטק תל אביב, שיפרוש בקרוב מתפקידו, אמר כי הוא מאחל לרגב הצלחה והוסיף כי הוא "מזמין אותה לשבוע המסורתי של סרטי הנכבה". השחקנית אודיה קורן כתבה בעמוד הפייסבוק שלה: "מירי רגב שרת התרבות... זה כמו שג'ק המרטש יהיה הממונה על מעמד האשה". העיתונאי אמנון לוי בירך לעומת זאת על מינויה, וכתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "אין קריאת תיגר יותר נוקבת על הגרבוזים מאשר מירי רגב בתרבות, ואין תשובה יותר הולמת למיזוגניה והגזענות שכל הזמן מופנית כלפיה". הוא הוסיף שהוא "מאחל לרגב שתשבור את העריצות התרבותית שקיימת כאן, שתתמוך בפריפריה, שתעודד קולות תרבותיים שלא צמחו בבועה התל־אביבית ושתקדם אותנו לפלורליזם".

רגב הגיבה אתמול לביקורת על מינויה בראיון לחדשות ערוץ 2, ואמרה כי "גברי בנאי וחבריו יופתעו כשיכירו אותי. שיתנו לי הזדמנות. אני מתכוונת להיות שרת התרבות של כולם. לא תהיה אליטה שיש לה עליונות, אתן ביטוי לכולם". כשנשאלה אם תצנזר תכנים תרבותיים המנוגדים לדעותיה הפוליטיות והשיבה: "השיח הוא פתוח, אבל יש גם גבולות לשיח. אם משרד התרבות שם כסף על הצגות כאלה ואחרות הן יצטרכו להיות מאוזנות, לא מהצד הימני הן יהיו קיצוניות ולא מהצד השמאלי. אם צריך לצנזר אני אצנזר".

שרת התרבות המיועדת, מירי רגב, עם בובת קישקשתא בטלוויזיהצילום: אורן גולן

שורת אתגרים

לרגב מצפה התמודדות עם שלל סוגיות בתחום התרבות, מהמאבק להגדלת התקציב ועד חופש יצירה לאמנים. בתחום הספרות היא תצטרך להתייחס להשלכותיו של החוק להגנת הספרות והסופרים. מאז נכנס החוק לתוקפו אשתקד, שוק הספרים תקוע, על סף קריסה, והוא משווע לתיקוני חקיקה. מהלכים כאלה החלו להתגבש כבר בכנסת הקודמת, אלא שהמעורבים בחקיקת החוק אינם מצויים באותן העמדות כעת, או שכבר אינם חלק מהמערכת הפוליטית.

בתחום התיאטרון תידרש רגב לסוגיית הקריטריונים לתמיכת משרדה במוסדות, לאחר שבשנים האחרונות מתחו יוצרי תיאטרון ומנהלי תיאטראות ביקורת על כך שהקריטריונים כמותיים באופיים ואינם נותנים את המשקל הראוי לאיכות ההצגות. יש גם מי שטוענים לתקצוב בלתי הוגן בין תיאטראות המרכז לאלה שבפריפריה. בעוד קודמתה לבנת השמיעה לא פעם איומים בשלילת התמיכה ביוצרים ובתיאטראות שיצירותיהם עמדו לעתים בניגוד לאידיאולוגיה של מפלגתה, לא ברור אם רגב תעניק חופש יצירה גדול יותר לאמנים.

בתחום הקולנוע יידרשו רעיונות יצירתיים לאור התחמקותם של ערוצי הטלוויזיה ממחויבותם להשקעה בקולנוע ,כמו גם פעולות לקידום הפקות זרות בארץ והקרנות של סרטים ישראלים בפריפריה. נושאים נוספים שרגב תצטרך לתת עליהם את הדעת הם תקופת כהונתם של מנהלי מוסדות כגון קרנות קולנוע וסינמטקים ושיפור מנגנון הייצוא של תרבות ישראלית לחו"ל.

בתחום האמנות הפלסטית משוועים לתקציבים ושינויי חקיקה. ג'ודי אברמוביץ', יו"ר המדור לאמנות פלסטית במשרד התרבות ציינה כי נושאים כמו תמיכה באמנות בפריפריה וחיזוק הגלריות הציבוריות זקוקים בדחיפות לתוספת תקציבית. אך ייתכן שרגב תצטרך להידרש גם למדור לאמנות פלסטית עצמו, שעבר טלטלה כאשר מרבית חבריו התפטרו במחאה על מינויה של אברמוביץ' לתפקידה. יו"ר איגוד האמנים, גלעד אופיר, הביע תקווה שהשרה החדשה תשתף פעולה בצורה הדוקה יותר עם האמנים, בניגוד לקודמתה. הוא קרא לטפל בשכר האמן ושכר תצוגה על תערוכות במוזיאונים, בקציבת כהונתם של אוצרים במוסדות תרבות גדולים, בשינוי הקריטריונים להנחה בארנונה על סטודיות, ובשינוי חוק המוזיאונים, כך שיחויבו לרכוש אמנות ישראלית.

החשש הגדול בתחום המחול הוא כי רגב, שעמדותיה המדיניות הנציות ידועות, תפעל לצמצום מרווח הפעולה של יוצרי מחול שבשנים האחרונות מתבטאים בחופשיות חסרת תקדים נגד הכיבוש. העובדה שחלק מאותם יוצרים מקבלים סיוע כספי מגופים בינלאומיים או ממדינות זרות מעוררת אף היא דאגה, מחשש שרגב תפעל לצמצומו. עם זאת גורמים בעולם המחול היו תמימי דעים כי יש לאפשר לרגב להוכיח את יכולתה ולא לפסול אותה בטרם נכנסה לתפקיד. כמה מהיוצרים אף הביעו אופטימיות חלקית בנוגע לאפשרות שרגב תמשיך להוביל את המהלך שהובילה קודמתה לימור לבנת להגדלה של תקציב התרבות בכלל, ותקציב המחול הזעום בפרט.

מהגדנ"ע לממשלה

רגב נולדה בקרית גת. היא נשואה לדרור, מהנדס בתעשייה האווירית, ואם לשלושה ילדים, בעלת תואר ראשון בחינוך בלתי פורמלי ותואר שני במינהל עסקים. בשירותה הצבאי שימשה מדריכת נוער ובהמשך היתה קצינה ומפקדת מחלקה בבסיס גדנ"ע. באמצע שנות ה-80 עברה לדובר צה"ל וכיהנה כדוברת פיקוד הדרום. בממשלתו השנייה של אריאל שרון היא שימשה כמרכזת מערך ההסברה בלשכת ראש הממשלה וב-2004 מונתה לצנזורית הראשית. ביוני 2005 מונתה לדוברת צה"ל והיא שימשה בתפקיד, בין היתר, בתקופת ההתנתקות מרצועת עזה ומלחמת לבנון השנייה.

בתפקידה כדוברת צה"ל אפשרה רגב לבמאי איתן פוקס לצלם במחסומים בגדה לצורך הסרט "הבועה". "כשהסתובבנו ברחבי העולם עם הסרט 'יוסי וג'אגר', נאלצנו שוב ושוב להשיב לשאלות הקהל ולומר שצה"ל לא ממש שיתף פעולה עם הסרט, אך גם כי הוא צבא שבו הומואים משרתים ללא בעיה", סיפר אז פוקס, "הפעם פניתי לדוברת צה"ל ואמרתי לה: 'כשנלך לפסטיבל ברלין וישאלו אותנו אם הצבא שיתף פעולה — נוכל להשיב בחיוב'. זה אמנם לקח לה יומיים, אבל היא אישרה לנו את הצילומים". רגב המשיכה בתפקידה כדוברת צה"ל עד 2007. לאחר שחרורה הועלה שמה כמועמדת לתפקיד מפקדת גלי צה"ל, אולם היא מונתה לראש מינהלת אירועי ה-60 למדינה בצה"ל.

ב-2009 שובצה במקום ה-27 ברשימת הליכוד לכנסת ה–18 וכיהנה, בין היתר, כחברה בוועדות החוץ והביטחון והכספים.

ב–2010, כאשר עשרות שחקנים חתמו על עצומה לפיה לא יופיעו באריאל משום שהיא מחוץ לתחומי הקו הירוק, אמרה רגב כי "יש להחרים הופעותיהם בכל מקום בארץ". היא קראה לבדוק את הסיוע הכספי לאמנים אלה וכן לבחון מחדש את הופעותיהם בפני ארגונים וועדים ממשלתיים.

ב-2012 יזמה רגב הצעת חוק שכונתה "חוק המינויים", לפיה שר יוכל למנות בלשכתו אישים המזוהים עמו פוליטית. בשנה זו גם הגישה הצעת חוק לסיפוח חלק ניכר משטחי הגדה והשתתפה בעצרת נגד מבקשי המקלט שנערכה בתל אביב. "הסודאנים הם סרטן בגוף שלנו", אמרה אז, ולאחר מכן הכחישה את הדברים. בדצמבר 2012 הופיעה בפני תלמידי תיכון בבית ברל, הכריזה כי "מירי רגב לא גנַבַה", נופפה בדגל ישראל גדול וקראה "כפיים", קריאה שהפכה להיות מזוהה עמה מאוחר יותר. בכנסת האחרונה כיהנה רגב כיו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, שדנה בין היתר בתיקונים השונים לחוק המסתננים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ