גלעד ארדן: הצעת רה"מ לא העניקה לי את הכלים להוביל לשינוי

ארדן, שהחליט אמש שלא להצטרף לממשלה לאחר שהוצעו לו תיקי ביטחון הפנים והמודיעין, הסביר את המהלך בעמוד הפייסבוק שלו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יום לאחר שהכנסת אישרה את הרכב הממשלה ה-34, פרסם היום (שישי) חבר הכנסת ומספר 2 בליכוד גלעד ארדן, הודעה בעמוד הפייסבוק שלו, בה הסביר את החלטתו שלא להצטרף לממשלה במתווה שהוצע לו על ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

ארדן, ששימש בכנסת הקודמת שר הפנים, החליט שלא להצטרף לממשלה במתווה שהוצע לו. בהודעה שפרסם כתב כי הסיבה לכך היא "מהות": "מגיל צעיר חלמתי לשרת את הציבור ולפעול למען שיפור וקידום מדינת ישראל. מרגע שנבחרתי, טובת הציבור, והיא בלבד, עמדה לנגד עיניי ופעלתי נמרצות כדי לקדם אינטרסים ציבוריים". עוד כתב כי קיווה להמשיך ולשרת את הציבור גם בממשלה זאת אך ההצעה שהוצעה לו על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו, להתמנות לתפקיד השר לבטחון פנים ולהחזיק בתיק המודיעין, "לא העניקה לי את הכלים הדרושים כדי להוביל את השינוי האמיתי לו אנו זקוקים במשרד לביטחון פנים ובמשטרה ולהצליח במשימתי הציבורית. בנסיבות אלה לא יכולתי לקחת על עצמי תפקיד זה", כך כתב. הוא חתם את הודעתו בהבטחה להמשיך לשרת את הציבור נאנמנה כחבר כנסת מהשורה הראשונה.

ארדן עזב אמש פגישה ממושכת עם נתניהו לאחר שהתעוררו מחלוקות משמעותיות בין השניים על התיקים שיקבל. בעוד שראש הממשלה הציע לו לעמוד בראש המשרד לביטחון הפנים והמשרד לעניינים אסטרטגיים, ארדן מעוניין להחזיק במשרדי הפנים וביטחון הפנים. הצירוף האחרון נחשב למשפיע יותר וארדן רוצה בו, בין היתר, כדי לנסות ולבנות משרד המקביל למודל הקיים במדינות רבות בעולם, בהן האחריות על המשטרה נתונה בידיו של שר הפנים. אמש קרא לו נתניהו בנאומו "לשקול מחדש את אי הצטרפותו לממשלה".

ארדן עם ח"כים, אמש במליאת הכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

אתמול אישרה הכנסת את הרכב הממשלה - 61 ח"כים תמכו, 59 התנגדו. לאחר מכן הושבעו שרי הממשלה זה אחר זה, ואחר כך נערכה הישיבה הראשונה של הממשלה. ההצבעה נערכה בתום דיון במליאה שנפתח באיחור בן שעתיים, בגלל קשייו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בחלוקת תיקי השרים לחבריו בליכוד. עם תחילת ההצבעה התברר כי ארדן נותר מחוץ לממשלה.

נתניהו וארדן, אמשצילום: נועם מושקוביץ

אתמול נודע כי ח"כ סילבן שלום ימונה למשנה לראש הממשלה ועם זאת, צחי הנגבי, שהיה שר וסגן שר ונחשב מקורב לנתניהו, קיבל תפקיד הרחק משולחן הממשלה: יו"ר הקואליציה הבלתי אפשרית שכונן נתניהו. כפיצוי, הנגבי יקבל את ראשות ועדת החוץ והביטחון לשנה הקרובה לפחות. עם זאת, בליכוד פרסמו הודעת הבהרה לפיה הנגבי יחליף תפקידים בעוד שנה עם אופיר אקוניס, שמונה לשר ללא תיק.

הנגבי אמר בשיחה עם "הארץ": "זה נכון? לא הסכמתי לתפקידים שהציע לי ראש הממשלה וההודעה שמסר ראש הממשלה על התפקידים שאמלא לא נאמרה על דעתי". עוד התברר בדיון במליאה אמש כי בני בגין יהיה שר ללא תיק.

נתניהו נפגש אתמול עם חברי הליכוד. בשעות הערב נפגש בשנית עם גילה גמליאל, שתמונה לשרה לשוויון מגדרי, שוויון המיעוטים וקידום הצעירים והאזרחים הוותיקים בישראל. עוד סוכם כי גמליאל תהיה חברה בקבינט הכלכלי-חברתי וחברה בוועדת השרים לענייני חקיקה. גמליאל סירבה מוקדם יותר היום להצעה לקבל את משרד הגמלאים ואחריות על הסטודנטים ופעלה כדי לשפר את התיק שתקבל. ח"כ זאב אלקין יהיה השר לקליטת עלייה, השר לאיומים אסטרטגיים ואף יהיה חבר בקבינט המדיני-ביטחוני. ח"כ איוב קרא הודיע כי יתמנה לסגן שר במעמד שר במשרד ראש הממשלה, ויהיה אחראי על שיתוף פעולה אזורי ופיתוח הישובים הדרוזיים והצ'רקסיים. ח"כ ציפי חוטובלי מונתה לסגנית שר החוץ.

אתמול בצהריים נודע כי נתניהו שמר לעצמו את תיק התקשורת. צעד זה מצביע על המעורבות המשמעותית הצפויה של ראש הממשלה בקידום חקיקה בתחום. אחר הצהריים נודע כי ח"כ מירי רגב תהיה שרת התרבות והספורט, ח"כ חיים כץ יהיה שר שר הרווחה והשירותים החברתיים, ח"כ דני דנון יהיה שר המדע, הטכנולוגיה והמדע וח"כ יריב לוין יהיה שר התיירות והשר לביטחון הפנים.

כמו כן, נתניהו סיכם עם משה (בוגי) יעלון על המשך כהונתו כשר הביטחון ומינה את יובל שטייניץ לשר האנרגיה והתשתיות. שטייניץ יכהן גם כשר האחראי על הוועדה לאנרגיה אטומית וכחבר בקבינט המדיני-ביטחוני, וימשיך לרכז בחודשים הקרובים את הטיפול בסוגיית הגרעין האיראני. כמו כן, מועצת חכמי התורה אשררה כי ח"כ אריה דרעי יהיה השר לפיתוח הנגב והגליל והכלכלה, דוד אזולאי שר הדתות, יצחק כהן סגן שר האוצר, משולם נהרי סגן שר החינוך ויעקב מרגי יו"ר ועדת החינוך.

בנאומו קרא נתניהו ליו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג לחבור לממשלתו: "אני אומר לך בוז'י, כולנו ניתקל בבעיה הזאת, ולכן אנחנו צריכים לחבור יחד ולשנות את השיטה. זאת הסיבה החשובה ביותר שאנחנו צריכים להרחיב בגללה".

יו"ר האופוזיציה תקף בנאומו במליאה את ראש הממשלה ואמר כי "הקרקס של נתניהו הוא ממשלת חטוף כפי יכולתך, ממשלה שהוקמה ברגע האחרון ממש, כמעט בחצות הליל, ועל חודו של קול, ממשלה שהוקמה בכל מחיר ולמטרה אחת ויחידה: כדי שאתה – תמשיך ותשרוד בכיסא ראש הממשלה. הקמת אדוני, ממשלה ללא דרך וללא מצפן.  הרצוג הוסיף: "דרכי היא לא דרכך. דרכנו היא לא דרכך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ