נתניהו נפגש עם ח"כ עודה: השניים דנו במצבם של ערביי ישראל ובצורך בצמצום פערים‎

במהלך פגישה "לא פשוטה" דנו השניים במצוקת הדיור הנובעת מהריסת הבתים ביישובים הערבים ובגיבוש תכנית חברתית-כלכלית שתתבסס על "הסכמה רחבה ככל האפשר"

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום (חמישי) עם יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה במשרד ראש הממשלה. בפגישה הציע נתניהו "לגבש תכנית כלכלית-חברתית" שתעסוק בבעיות הנוגעות למזגר הערבי ולקיים דיאלוג מסודר בין צוות ממשלתי לבין חברי הכנסת הערבים - זאת במטרה לגבש תכנית המתבססת על הסכמה רחבה ככל האפשר.

בשיחה עם "הארץ" סיפר ח"כ עודה כי בפגישה עלו סוגיות רבות הנוגעות לחברה הערבית בישראל, בהן גם הריסת הבתים ביישובים הערבים. עודה ציין כי הציג לראש הממשלה תוכנית מפורטת לרפורמת תכנון מקיפה, יחד עם דרישה ברורה לעצור לאלתר את כל הריסות הבתים."הפגישה התקיימה באווירה חיובית אבל אני לא יכול לדבר על תוצאות קונקרטיות כל עוד לא רואים מעשים בשטח", אמר.

בהודעה שפרסם, הגדיר ח"כ עודה את הפגישה כ"לא פשוטה" וציין כי "זו תקופה בה הציבור הערבי במדינה נמצא במצוקה קשה וגוברת... הדוגמא הקשה והחריפה ביותר מהתקופה האחרונה, היא רצון המדינה להחריב את היישוב אום אלחיראן על מנת לבנות במקומו ישוב יהודי".

עודה בכנסת בשבוע שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

בנוסף דנו השניים בתעסוקה לצעירים הערבים, "שהקושי שלהם להשתלב בשוק העבודה פוגע בסופו של דבר בכלל האזרחים במדינה וביכולת הצמיחה של הכלכלה בישראל", אמר עודה. בנוגע לקיפאון בשיחות עם הרשות הפלסטינית ציין כי "לצערי עם הממשלה הנוכחית נדמה שכל ניסיון לדון בסיום הכיבוש ובחתירה לשלום צודק נראה כאתנחתא קומית, כפי שהיה במליאת הכנסת בעת השבעת הממשלה, ולא כדיאלוג שיכול להניב פירות אמיתיים".

לפגישה קדם ויכוח בין לשכת ראש הממשלה למפלגת הרשימה המשותפת שביקשה להגיע בהרכב מורחב. לשכתו של נתניהו פנתה לח"כ עודה וביקשה פגישה עוד לפני הרכבת הממשל, אך זו לא יצאה לפועל שכן באותו שבוע התקיימו שביתה ועצרת בכיכר רבין במחאה על הריסת הבתים ביישובים הערביים.

לאחר הפנייה של לשכת נתניהו ביקש עודה (חד"ש) לצרף לפגישה היום את שלושת ראשי הסיעות המרכיבות את הרשימה המשותפת — ג'מאל זחאלקה (בל"ד), מסעוד גנאיים (התנועה האיסלאמית) ואחמד טיבי (תע"ל). אבל בלשכת נתניהו התעקשו לקיים את הפגישה עם עודה בלבד, בטענה שזו פגישה אישית, בדומה לאלה שהיו עם ראשי הסיעות האחרות. בהתייעצות שהתקיימה אתמול ברשימה המשותפת הוחלט בסופו של דבר להיענות לדרישה של נתניהו בעניין זה.

קודם לכן פרסם יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, התנגדות חריפה לפגישה בין השניים וקרא לנתניהו לבטל את האירוע. "פגישתו של ראש הממשלה עם עודה, מהמתנגדים החריפים להיותה של ישראל מדינתו של העם היהודי, מהווה מתן לגיטימציה לכוחות הפועלים להחרבתה של ישראל מתוכה ונותנת הכשר לגייס החמישי הפועל בכנסת ישראל", מסר ליברמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ