יועצו של השר יריב לוין הורשע בעבר בדקירה

על רועי שרעבי, המשמש כיועצו של השר החדש לבטחון פנים ותיירות, נגזרו בעבר 15 חודשי מאסר בפועל בגין דקירה של אדם מחוץ למועדון. לשכת לוין: "הוא שילם את חובו לחברה ושינה את דרכיו לחלוטין"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יועצו של שר התיירות וביטחון הפנים יריב לוין, רועי שרעבי, הורשע ב-1998 בביצוע עבירה של חבלה בכוונה מחמירה, לאחר שדקר אדם בסכין בקטטה מחוץ לפאב שהיה בבעלותו ברחובות.

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר על שרעבי 15 חודשי מאסר בפועל ו-15 חודשי מאסר על תנאי, לאחר שדחה את טענתו להגנה עצמית. אולם, בערעור לבית המשפט העליון ב-1999 הומתק העונש ל-15 חודשי מאסר על תנאי, תקופת מבחן של שנתיים וביצוע שירות לתועלת הציבור.

מלשכתו של השר לוין נמסר בתגובה כי שרעבי הוא "דוגמה לאדם אשר ביצע מעשה חמור לפני למעלה מ-15 שנה, שילם את חובו לחברה, שינה את דרכיו לחלוטין ושיקם את חייו באופן שמשמש דוגמה לרבים אחרים". בשנים האחרונות כיהן שרעבי בשורת תפקידים בשירות הציבורי, בהם מנכ"ל הליכוד העולמי, סגן יו"ר ההסתדרות, יו"ר דירקטוריון רשות המתנ"סים ברחובות וחבר דירקטוריון ויו"ר ועדת משאבי אנוש בקק"ל.

מהכרעת הדין מ-1998 עולה, כי שומר שעבד בפאב סירב להכניס למקום אדם בשם אופיר גהלי, וכתוצאה מכך התפתחה קטטה בין שרעבי ושומר הפאב לבין גהלי. הקטטה שככה, אך לאחר זמן קצר שב למקום גהלי מלווה בחבריו ובין הנוכחים שוב החלה תגרה. בית המשפט קבע כי בתגרה זו הותקף שרעבי על ידי גהלי וחבריו, והוכה על ידיהם באגרופים ובבעיטות.

שרעבי טען כי דקר את גהלי מתוך הגנה עצמית, אך בית המשפט המחוזי דחה את טענתו. השופט המחוזי ד"ר עודד מודריק קבע כי היה יכול לסלק את החבורה על ידי הזמנת המשטרה, וכי הדקירה בסכין לא הייתה שקולה לאיום שעמד בפניו. בערעור לבית המשפט העליון טען שרעבי שוב, כי עמד בודד נגד קבוצת אנשים אלימים, שלא היו ממתינים למשטרה לו היה מזמין אותה ולא עמדה בפניו האפשרות להימלט מפניהם ללא שימוש בסכין. הוא ביקש להקל בעונשו ולא לשלוח אותו למאסר בפועל.

השופטת דליה דורנר, שכתבה את פסק דינו בערעור בבית המשפט העליון, קיבלה את טענתו שספק אם הזמנת משטרה הייתה מונעת את תקיפתו. דורנר קבעה ששרעבי היה זכאי להשתמש בכוח כדי להדוף את תוקפיו, אך הם לא היו מצוידים בנשק ועל כן די היה באיום בסכין כדי להדוף את תקיפתו. על כן, פסקה דורנר כי הדקירה חרגה מגדר ההגנה העצמית.

"אף אם מתחשבים בלחץ שבו היה המערער נתון, הדקירות שדקר את גהלי לא עמדו בדרישת הסבירות", כתבה, "מעשה זה, שחרג במובהק מן המידה הדרושה להגנה מפני מכות, איבד את אופיו ההגנתי – שהוא אשר מקנה לתוקף פטור מאחריות פלילית – והפך אותו לתקיפה שמטרתה להעניש". לאור כך, דחתה דורנר את ערעורו של שרעבי על הרשעתו, אך הקלה בעונשו.

בסביבת השר לוין טענו כי בניגוד לפרסומים בנושא, שרעבי לא מונה לראש מטה השר במשרד לביטחון פנים או במשרד התיירות, אלא ליועץ השר במשרד התיירות.

מלשכת לוין נמסר כי "שרעבי הקים משפחה וכיהן בשנים האחרונות בשורה ארוכה של תפקידים בכירים בשירות הציבורי... כל זאת, תוך שהוא משלים בימים אלה לימודי משפטים, ואף סיים תוכנית לימודים למנהלים בכירים בשלטון המקומי. אין ספק כי מר שרעבי יוכל לתרום מניסיונו גם בתפקיד של יועץ שר במשרד התיירות".

השר לוין בטקס החלפת השרים במשרד לבטחון פנים, השבוע

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ