שבועיים אחרי הצגת הממשלה, גלעד ארדן הושבע כשר

ארדן יחזיק בתיקי ביטחון הפנים, העניינים האסטרטגיים וההסברה: "כעת יש לי היכולת לפעול ולהביא לשינוי". אלקין דורש את תיק ירושלים ומאיים להחרים הצבעות; השר בני בגין עשוי לפרוש מהממשלה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וארדן מתחבקים במליאת הכנסת, הערב
יהונתן ליס

ח"כ גלעד ארדן הושבע הערב (שני) לתפקיד השר לביטחון הפנים, ולשר לעניינים אסטרטגיים ולהסברה. 58 חברי כנסת תמכו בהצבעה על מינוי, 55 התנגדו. ארדן מונה לתפקידו לאחר שהתקפל ונסוג מדרישותיו הקודמות, בהן שר החוץ ושר משולב לענייני פנים וביטחון הפנים.

אלא שהעברת תיק האסטרטגיה לארדן פתחה היום חזית נוספת בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר הקליטה זאב אלקין, שאמור היה להחזיק בעצמו בתיק לעניינים אסטרטגיים. אלקין הבהיר שלא יתנגד למינויו של ארדן, אך דרש לקבל לידיו את תיק ירושלים. "איך היית מצפה שינהג שר שמפטרים אותו? אני אנהג כשר שפוטר", אמר ל"הארץ" ואמר כי הוא עשוי להחרים הצבעות במליאה. ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, נקרא הערב לפגישה עם נתניהו בניסיון להכשיר את העברת התיק לידיו של אלקין לאחר שנתניהו התחייב לברקת כי יחזיק בעצמו בתיק. 

עם מינויו של ארדן עלה מספר שרי הממשלה, לפחות באופן זמני, ל-23. השר בני בגין עשוי לשלם את המחיר ולפרוש מהממשלה כדי שלא להגדיל את מספר השרים בה מעבר ל-22.

בליכוד קיבלו את החלטת ארדן ברגשות מעורבים. אחד משרי הליכוד מתח היום ביקורת על ההתקפלות של ארדן. "לא ברור מה ארדן השיג בעימות מול נתניהו. ההצעה המקורית של נתניהו היתה טובה יותר וכללה גם את תיק הספורט", אמר השר והוסיף: "בסופו של דבר, מוטב שיהיה בממשלה מאשר ח"כ פשוט. ממילא אף אחד לא יזכור לו את זה בעוד חודשיים-שלושה".  מנגד, בכיר אחר אמר: "ארדן עשה שריר במקום הנכון ודאג לאותת למצביעי הליכוד שהוא השר הבכיר והמרכזי, גם אם לא זכה בסופו של דבר בתפקיד עליו חלם".

אחר הצהריים אישרו שרי הממשלה במשאל טלפוני את מינויו של ארדן. "נדמה לי שכעת, משהובטחו לי הכלים המתאימים, יש לי היכולת לפעול ולהביא לשינוי", כתב ארדן בדף הפייסבוק שלו. הוא הוסיף כי "לאחר דיונים מעמיקים, סיכמתי עם ראש הממשלה על תוספת תקציבית משמעותית למשרד לביטחון הפנים ועל קידום חקיקה שתחזק את המשרד כך שיתאפשר לי לעשות שינוי אמיתי במשטרה, להגביר את האכיפה ולטפל בחוליים הקיימים".

ארדן יחזיק גם בסמכויות המאבק בחרם והדה-לגיטימציה נגד ישראל. "במסגרת תפקידי אתמודד בזירה הבינלאומית מול הפעולות נגד מדינת ישראל דוגמת הניסיונות לתקוף אותנו בבית הדין הבינלאומי בהאג, ניסיונות הפלסטינים להרחיק את ישראל מפיפ"א ועוד. אני מתכוון להתגייס לנושא הזה בעוצמה רבה ולהפעיל את כל הכלים שיידרשו כדי לתקן את העוול. הדברים הללו דחופים וקשה להפריז בחשיבותם. אני מקבל על עצמי את האחריות הזו בחרדת קודש", כתב ארדן. 

מה חברי כנסת הסבירו את התנגדותם למינוי של ארדן, בדיון במליאה שקדם להצבעה. יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון אמרה כי "אנחנו רואים כאן היום פארסה בלתי מתקבלת על הדעת של ממשלה שעושה ג'אגלינג על עצם קיומה. איזה דבר דוחה בהתנהלות של ממשלה שרוצה שהציבור ייתן בה את אמונו. שהאנשים הלא המתאימים הם בתפקידים הלא המתאימים. מה זה מעיד על איך שהממשלה הזו תתנהל?".

לדבריה, "השפילו את השרים של הליכוד עד עפר, נתנו להם תפקידים שהם לא רוצים בהם ולא תואמים את הכישורים שלהם. מה זה אומר על ראש הממשלה שרוצה לשדר לציבור שהולכת להיות כאן ממשלה אחראית ויציבה? אף מינוי הוא לא מינוי רציני".

ח"כ זוהיר בהלול (המחנה הציוני) אמר כי "אם הממשלה הזו איננה רפובליקת בבנות, אני לא מבין מה היא רפובליקת בננות. הביטוי דיבר על מדינה במרכז אמריקה שבעצם אפשרה לכמה מהסוחרים האמריקאים לרכוש כמעט 80 אחוז ממטעי הבננות של המדינה הזו. זה אומר שטובת מעטים מכריעה את טובת הכלל. אין בכך אסוציאציה עם ממשלת ישראל בראשות נתניהו?".

ח"כ מרב מיכאלי, אף היא מהמחנה הציוני, אמרה כי "יש בקרב עובדי המשרד לביטחון הפנים טעם של חמיצות ואי נעימות בדרך שבה השר ארדן מגיע אליהם. לפני ארבעה שבועות, כשראש הממשלה הלך לנשיא ואמר לו 'עלה בידי להרכיב ממשלה', למה הוא התכוון? ברור שהיתה לו קואליציה אבל איזו ממשלה בדיוק היתה לו? על פניו נראה שראש הממשלה לא אמר אמת לנשיא. נתניהו הקפיד לשבץ את אנשי הליכוד למשרדים שהם הכי לא רצו בהם".

ארדן במליאת הכנסת, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי

מאז השבעת הממשלה לפני כשבועיים, המשיך נתניהו במאמצים לצרף את ארדן לממשלה לאחר שסירב לקבל את התיק לביטחון הפנים. נתניהו דבק בסירובו למנות את מספר 2 ברשימת הליכוד לשר החוץ, אך התחייב להזרים אל המשרד לביטחון הפנים תוספת של מאות מיליוני שקלים, בצירוף מינויו לתפקיד השר לעניינים אסטרטגיים.

יו"ר האופוזיציה ומנהיג המחנה הציוני, ח"כ יצחק הרצוג, תקף היום את נתניהו על ריבוי מינויי השרים ופיצול סמכויותיהם וכינה זאת "מופע כיסאות מוזיקליים - ממשלת פירוק לאומית שמפרקת את המדינה". לדברי הרצוג, שהתייחס לנושא בפתח ישיבת סיעת המחנה הציוני, "סמכויות הועברו משר החלל לשר הכוכבים, לשר התקשורת מהשר המיוחד לענייני סמסים... ולבגין, לבגין כלום לא נשאר".

בהמשך, פנה הרצוג לשר האוצר ומנהיג כולנו, משה כחלון, וקרא לו להתנגד למהלך שמוביל ראש הממשלה. "הקואליציה הזו עוד לא התחילה לפעול וכבר ברור שכדי לשרוד יש פה צורך בהתפתלויות ובתרגילי הישרדות בלתי אפשריים. לשר כחלון ידידי אני אומר: משה, בשביל ארגז הכלים אתה לא צריך לתת יד להריסת בית המלאכה כולו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ