אחרי 17 יום בתפקיד: בני בגין התפטר מהממשלה

חבר הכנסת מהליכוד התפטר בסוף השבוע מתפקידו כשר ללא תיק בגלל צירופו לממשלה של גלעד ארדן. התפטרותו כבר נכנסה לתוקף

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בני בגין התפטר מתפקידו כשר ללא תיק בסוף השבוע. זאת בעקבות צירופו של השר גלעד ארדן לממשלה בשבוע שעבר. ביום שישי התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לנושא וכתב בעמוד הפייסבוק שלו כי יעשה "כל מאמץ לשלב את בגין בממשלה בהמשך".

לדברי נתניהו, "בימים האחרונים פניתי לחבריי ושותפיי, ראשי סיעות הקואליציה, בבקשה אישית. ביקשתי שיאפשרו לנו להשאיר את חברנו, ח״כ בני בגין, כשר נוסף של הליכוד בממשלה". אלא שהשותפות הקואליציוניות הבהירו לנתניהו שלא יאפשרו את שינוי מפתח השרים ואת הגדלת מספרם של שרי הליכוד מ-12 ל-13. לדברי נתניהו, "אין שמץ של אמת בטענה שבני בגין אמר שיסרב להתפטר מהממשלה. אין אדם ערכי ומוסרי ממנו. בני הוא שליח ציבור למופת. אדם ערכי, רב ניסיון וכישורים, אחד הנדבכים המרכזיים של תנועת הליכוד".

ראש הממשלה הוסיף כי "לא במקרה הציבור הישראלי כל כך אוהב ומעריך אותו. תרומתו סביב שולחן הממשלה משמעותית וחיונית, כולל בפורומים שבהם נידונים הנושאים הרגישים ביותר לביטחון ישראל".

בני בגין בכניסה לישיבת סיעת הליכוד, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

בליכוד העריכו בשבוע שעבר שנתניהו ינסה כעת לפתות שרים מכהנים באמצעות תפקידים קורצים מחוץ לכנסת, כדי לפנות לבגין מקום סביב שולחן הממשלה. אחת האפשרויות היא מינויו של השר אופיר אקוניס לתפקיד שגריר ישראל באו"ם. בלשכתו של אקוניס הבהירו כי הצעה כזאת עדיין לא הגיעה לידיהם, אך אקוניס ישקול אותה בכובד ראש אם תועבר לידיו. בליכוד מעריכים כי אם לא ימצא פיתרון שיאפשר לו לשוב לממשלה, בגין בן ה–72 עשוי לפרוש גם מהכנסת ולעזוב את החיים הציבוריים

עם מינויו של גלעד ארדן לתפקיד השר לביטחון הפנים, לעניינים אסטרטגיים ולהסברה ביום שני, עלה מספר שרי הממשלה, לפחות באופן זמני, ל-21. יו"ר האופוזיציה ומנהיג המחנה הציוני, ח"כ יצחק הרצוג, תקף את נתניהו על ריבוי מינויי השרים ופיצול סמכויותיהם וכינה זאת "מופע כיסאות מוזיקליים - ממשלת פירוק לאומית שמפרקת את המדינה". לדברי הרצוג, "סמכויות הועברו משר החלל לשר הכוכבים, לשר התקשורת מהשר המיוחד לענייני סמסים... ולבגין, לבגין כלום לא נשאר".

לפני כשבועיים אישרה הכנסת בקריאה שניה ושלישית את התיקון לחוק יסוד הממשלה, שמאפשר לנתניהו להרחיב את ממשלתו ללא הגבלה. כל 61 חברי הקואליציה תמכו בחוק בהצבעה אל מול 59 חברי האופוזיציה שהתנגדו למהלך. מאחר שמדובר בחוק יסוד, הקואליציה נדרשה והצליחה לגייס 61 תומכים לשם אישורו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ