שקד: אקדם פתרון "שיעצור את השטף המתחדש של מסתננים לארץ"

שרת המשפטים אמרה כי תכנס דיון דחוף שמטרתו גיבוש תוכנית שלא תיפסל בידי שופטי בג"ץ: "מה שבטוח הוא שפסילת חוק המסתננים בפעם השנייה לא תרמה לעצירת התופעה"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

שרת המשפטים, איילת שקד, הודיעה שבכוונתה לכנס דיון דחוף כדי לגבש פתרון "שיעצור את השטף המתחדש" של מסתננים לישראל", כלשונה. זאת, לאחר שלדבריה בחודשיים האחרונים נכנסו לישראל 37 מבקשי מקלט חדשים - 16 מתוכם הגיעו שלשום.

"האם חידוש תנועת המסתננים נובע מפעולות המנע שהאיחוד האירופי נוקט כלפי ההגירה לאירופה?", שאלה שקד בפוסט שפרסמה בדף הפייסבוק שלה והשיבה: "ייתכן, אבל מה שבטוח הוא שפסילת חוק המסתננים בפעם השנייה לא תרמה לעצירת התופעה". מאז פסילת החוק הספיקה הכנסת לאשר בקריאה שנייה ושלישית גרסה שלישית לחוק המסתננים, אלא שיו"ר ועדת הפנים דאז, מירי רגב, הבהירה כבר אז כי מדובר ב"חוק עקר שלא היתה לי ברירה אלא להסכים לו". שקד הבהירה הערב (ראשון) כי בכוונתה לזמן דיון עם כל הגורמים המעורבים בהתמודדות עם התופעה כדי לבחון פתרונות חדשים לעצירת הכניסה לישראל, שלא ייפסלו על ידי בג"ץ.

בספטמבר האחרון פסלו שופטי בג"ץ בפעם השנייה את התיקון לחוק למניעת הסתננות. התיקון האחרון אפשר את החזקתם של מבקשי מקלט חדשים במאסר לתקופה של עד שנה אחת, וקבע הוראות להקמתו והפעלתו של מתקן חולות שהכיל קרוב ל-3,000 מבקשי מקלט, ובכך להקל במידת מה על מצוקתם של תושבי דרום תל אביב.

ערב פיזורה של הכנסת הנוכחית בדצמבר האחרון, אישרה מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק חדשה למניעת הסתננות, בניסיון לספק פתרון שיעלה בקנה אחד עם פסיקת בג"ץ. יו"ר ועדת הפנים דאז שהכינה את ההצעה, ח"כ מירי רגב (ליכוד), אמרה במליאה: "החוק עליו אנו מצביעים היום הוא חוק עקר שלא היתה ברירה אלא להסכים לו בגלל המצב של פיזור הכנסת. רציתי להביא בשורה לתושבי דרום תל אביב, להסתכל להם בעיניים ולהגיד להם שלא על מצפוני לסגור את חולות. זה שהיועץ המשפטי כל הזמן פוזל לז'נבה ומנותק ממה שקורה בציבור הישראלי לא יעצור אותי מלהביא חוק שימנע את פיזור ופירוק חולות".

הצעת החוק שאושרה עוסקת בשלושה עניינים עיקריים: האחד - קיצור תקופת המשמורת לממבקשי מקלט חדשים שייכנסו לארץ לאחר שיעבור החוק משנה אחת לשלושה חודשים, והעברתם לאחר מכן למתקן השהייה הפתוח. הרכיב השני בהצעת החוק - תיקון ההסדרים הנוגעים למתקן השהייה הפתוח (חולות) בניסיון להתאימו לסטנדרטים החוקתיים שקבע בית המשפט העליון. בהקשר זה נקבעה בהצעת החוק תקופת שהייה מרבית של 20 חודשים, חובת התייצבות אחת בלבד במקום שלוש, קביעת סוגי אוכלוסיות שלא יוכלו לשהות במתקן וקביעת ביקורת שיפוטית יזומה על ענישה משמעתית של העברה למשמורת.

הנושא השלישי בהצעת החוק שאושרה - תיקוני חקיקה עקיפים, בחוק עובדים זרים, שכולל החמרה של הענישה נגד מעסיקי מבקשי מקלט, והטלת חובה עליהם עליהם ועל מבקשי המקלט עצמם להפקיד פיקדון כדי להבטיח את יציאתם מישראל.

שקד עצמה הבהירה כבר בדצמבר האחרון כי תפעל אחרי הבחירות לשינויה של הגרסה השלישית לחוק המסתננים, שהכנסת נאלצה להעביר בחיפזון בשל צאתה לפגרת בחירות. "החוק הזה הוא ברירת מחדל, בעקבות בג"ץ, היועץ המשפטי ולוח הזמנים הצפוף", הבהירה אז שקד במליאה והוסיפה, "אני חושבת שתקופת השהייה לא מספיקה כדי להרתיע מהגעת מסתננים חדשים. אני מאוד מקווה שהממשלה הבאה תדע לקחת את החוק הזה ולשפר אותו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ