שיבוץ תפקידים בכנסת: כבל יהיה יו"ר ועדת הכלכלה; רק 6 ח"כים מהליכוד לא מונו לממשלה או לראשות ועדות

כבל, שנתמך על ידי הרצוג, גבר על יחימוביץ'. הוועדה המסדרת מינתה יושבי ראש לוועדות ושבעה סגנים ליו"ר הכנסת, בהם אורן חזן, שי פירון ובצלאל סמוטריץ'. נציגי ישראל ביתנו טענו לקיפוח: "יש כלפינו התנכלות של סיעות הבית"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

יותר מחודשיים לאחר הבחירות, החל שיבוצם של הרשמי חברי הכנסת לתפקידיהם ולוועדותיהם: הוועדה המסדרת בראשות ח"כ צחי הנגבי (הליכוד) אישרה היום (שני) שורת תפקידי מפתח בכנסת, ובראשם סגני יו"ר הכנסת וראשי הוועדות.

יו"ר סיעת המחנה הציוני, איתן כבל, נבחר לתפקיד יו"ר וועדת הכלכלה של הכנסת לאחר שגבר על שלי יחימוביץ בהצבעה שנערכה בסיעה. זהו מבחן כח משמעותי לכבל, שנתמך על ידי הרצוג בהתמודדות, ובכשלון ליחימוביץ שהתעקשה לקיים את ההתמודדות. בימים האחרונים הציע הרצוג ליחימוביץ חבילת תפקידים שנועדה לשכנע אותה לוותר על ההתמודדות. בין היתר ניסה לשכנע אותה לאמץ את הצעת של ח"כ איילת נחמיאס ורבין לעמוד בראש וועדת משנה חדשה שתוקם לעניין משק הגז - נושא הקרוב לליבה של יחימוביץ. ההתמודדות על ראשות וועדת הכלכלה עיכבה את שיבוץ חברי הכנסת של האופוזיציה בוועדות הכנסת השונות.

הרצוג מסר בתגובה כי הוא "שמח על תהליך בחירות נקי וקצר. חברתי שלי יחימוביץ' היא ללא ספק מהמנהיגות החזקות והחשובות בסיעתנו ובכנסת כולה. מעמדה הבכיר בראש הרשימה יאפשר לנו להמשיך להוביל בשותפות חזקה לטובת אזרחי ישראל. לחברי איתן כבל אני מודה על שנשא על גבו את ניהול הסיעה וריכוז האופוזיציה בכנסת האחרונה ומאחל לו הצלחה גדולה בהובלת וועדת הכלכלה מול תוכניותיה הרעות והמסוכנות של ממשלת נתניהו".

ישיבת סיעת המחנה הציוני בכנסת, היוםצילום: אמיל סלמן

יחימוביץ' ברכה את כבל על בחירתו: "איתן הוא פרלמנטר מעולה ומנוסה, ואני בטוחה שינהל את הוועדה בכישרון רב. זו הייתה התמודדות הוגנת ונקייה, שנעשתה ברוח טובה, ולמפלגות רבות אחרות יש מה ללמוד מאיתנו".

בקואליציה, המליצה הוועדה המסדרת בראשות הנגבי על המינויים הבאים: את תפקיד סגני יו"ר הכנסת ימלאו ח"כ אורן חזן וח"כ נורית קורן מהליכוד - שניהם יכהנו בתפקיד שנה אחת, עד יוני 2016. ח"כ ישראל אייכלר מיהדות התורה למחצית קדנציה, כלומר עד אוגוסט 2017, ובקדנציה מלאה כסגני יו"ר כנסת יכהנו ח"כ טלי פלוסקוב מכולנו, ח"כ יצחק וקנין מש"ס, ח"כ בצלאל סמוטריץ מהבית היהודי וח"כ שי פירון מיש עתיד.

הוועדה המליצה גם על יושבי ראש הוועדות: ח"כ דוד ביטן (הליכוד) ליו"ר ועדת הכנסת, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) ליו"ר ועדת הכספים, ח"כ צחי הנגבי (הליכוד) ליו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) ליו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט, ח"כ דוד אמסלם (הליכוד) ליו"ר ועדת הפנים, ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) ליו"ר ועדת החינוך התרבות והספורט, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו) ליו"ר ועדת העבודה הרווחה והבריאות, ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) ליו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה, ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד) ליו"ר ועדת העלייה הקליטה והתפוצות.

מימין: סגן השר ז'קי לוי, חברי הכנסת מיקי זוהר ואברהם נגוסה, והשר אופיר אקוניס (ליכוד), בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

מטעם הליכוד נעשו כמה מינויים נוספים, בהם מיקי זוהר שיהיה ממלא מקום יו"ר הקואליציה, יואב קיש שיחליף ברוטציה את דוד ביטן בראשות ועדת הכנסת, ויכהן אף כסגן שר, ברוטציה עם ירון מזוז. גם ראש העיר בית שאן לשעבר, ז'קי לוי, יכהן כסגן שר. אורן חזן, שיהיה אחד מסגני יו"ר הכנסת, שובץ גם כחבר בוועדת החוץ והביטחון ובוועדת הכספים.

במקביל, בליכוד העריכו כי יתקשו להתמודד עם עבודת הכנסת לאחר שרק שישה חכי"ם לא שובצו לתפקידים ממשלתיים או בראשות וועדות ויוכלו לכהן כח"כים מהמניין. אלו,  ייאלצו להתרוצץ לעתים בין חמש או שש ועדות במקביל, כדי להבטיח ייצוג למפלגת השלטון בדיונים הנערכים בהן. "נביס את הליכוד בוועדות. זאת נקודת התורפה של מפלגת השלטון. יהיה להם קשה מאוד לקדם חוקים ורפורמות", אמר ח"כ במחנה הציוני.

"שיאן" התפקידים הוא ככל הנראה ח"כ זוהר ששובץ כחבר בשש וועדות שונות. "בכוונתי להגיע לכמה שיותר דיונים בוועדות בהן אני חבר מאחר שזוהי השליחות הציבורית שלי", אמר ל"הארץ". התפקיד הבכיר בו יחזיק זוהר הוא מרכז הקואליציה בוועדת הכספים. "זהו אחד התפקידים המתאגרים והחשובים ביותר בכנסת ואני מתכוון לבצע אותו על הצד הטוב ביותר בעיקר לקראת דיוני התקציב הקרבים", הבטיח הח"כ הטרי.

זהותם של יושבי ראש הוועדות מטעם האופוזיציה – בוועדות לביקורת המדינה ולקידום מעמד האישה ושוויון מגדרי - תיקבע רק לאחר שהאופוזיציה תגיע להחלטה בדבר איוש התפקידים.

הנגבי ונתניהו בישיבת סיעת הליכוד בכנסת, היוםצילום: אמיל סלמן

ישראל ביתנו: מתנכלים לנו

נציגי ישראל ביתנו, ח"כ רוברט אילטוב וח"כ אורלי לוי אבקסיס מחו על הרכבי הוועדות ועל כך שלסיעה שלהם יש לדבריהם ייצוג חסר פרופורציה דווקא בוועדת העליה והקליטה ולא בוועדות אחרות. "אני לא יודע על פי איזה מפתח קיבלנו שני מקומות בוועדת העליה והקליטה, ולא קיבלנו לא בעבודת הרווחה, לא בכלכלה, לא בחוקה ולא בפנים.. אולי יש לנו 60 ח"כים ולכן קיבלנו 2 ח"כים בוועדת העלייה" אמר אילטוב, "יש פה ההתנכלות של סיעות הבית. הסיעה הקטנה ביותר קיבלה ועדות יותר חשובות. לא קיבלנו שום יו"ר ועדה, גם לא הזוטרה ביותר".

יו"ר הוועדה המסדרת הנגבי השיב כי "היום ממנים שבעה סגני יו"ר לכנסת. על פי חוק מותר למנות תשעה, כך שההצבעה היום לא סותמת את הגולל. אין לי מושג מה שהיה עד שהגעתי. אני קיבלתי את חלוקת הוועדות כהסכמה. מה שצריך לתקן, נתקן. מה שבתוך האופוזיציה אני לא יכול להתערב".

ח"כ אורלי לוי אבקסיס שאלה "איך מדירים מפלגה? איך ייתכן שסגני יו"ר יצומצמו כדי להדיר רגליים? קולי יישמע ולא רק לפרוטוקול. יש פה שיתוף פעולה בין קואליציה לאופוזיציה כדי שלא ישמיעו דעות. התפקיד של אופוזיציה להקשות. יש כאן שתיקה רועמת של המחנה הציוני". לאחר שלוש קריאות לסדר הורה יו"ר הוועדה ללוי-אבקסיס לצאת מהדיון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ