ארגוני זכויות האדם במכתב ליו"ר הכנסת: "ביטול ועדת העובדים הזרים - בכייה לדורות"

בעקבות הפרסום ב"הארץ" לפיו במחנה הציוני דורשים לבטל את הוועדה, מסרו הארגונים כי המהלך "יאפשר להחביא מעיני הציבור דיונים הנוגעים לנושאים הרי גורל כמו סחר בבני אדם והעסקה בתנאי עבדות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כמה ארגוני זכויות אדם שיגרו הערב (שני) מכתב ליו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, ולכלל חברי הכנסת, ובו התריעו מפני ביטול ועדת העובדים הזרים והזהירו כי מדובר ב"בכייה לדורות". זאת, לאחר שמוקדם יותר פורסם ב"הארץ" כי במחנה הציוני דורשים לבטל את הוועדה.

הארגונים קו לעובד, המוקד לפליטים ומהגרים, האגודה לזכויות האזרח ורופאים לזכויות אדם כתבו כי "בשנים האחרונות הפכה ועדת עובדים זרים לפלטפורמה היחידה בכנסת שבה נשמע קולם של מהגרי העבודה, אחת הקבוצות המוחלשות ביותר בישראל". 

לדבריהם, חשיבות הוועדה קריטית דווקא בימים אלה נוכח ההסכם הקואליציוני בין "כולנו" ל"ליכוד". הם כתבו כי "ההסכם מבקש לאפשר הבאת מהגרי עבודה לישראל בידי חברות קבלניות זרות, באופן שיוביל לפגיעה חמורה בזכויותיהם, עד כדי סכנה לסחר בבני אדם ותוך התעלמות מהחלטות ממשלה קודמות בתחום".

שפיר, הרצוג ובר באחת מוועדות הכנסת, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

הארגונים מתריעים מפני מצב שבו יזכו המשרדים האחראים על זכויות העובדים הזרים, כמו משרד הפנים ומשרד הכלכלה, לחופש פעולה מוחלט ללא ביקורת ומבלי צורך למסור דין וחשבון על תפקוד לקוי. הם הדגישו כי "ביטול הוועדה יאפשר להחביא מעיני הציבור דיונים הנוגעים לנושאים הרי גורל כמו סחר בבני אדם למטרות עבודה והעסקה בתנאי עבדות".

הארגונים שיגרו את המכתב בעקבות הפרסום מוקדם יותר ב"הארץ" כי מפלגת המחנה הציוני דורשת לבטל את הוועדה לענייני העובדים הזרים בכנסת, ולהקים במקומה ועדה חדשה שתעסוק בנושאי "ממשל זמין", ובכלל זה בשקיפות ובהנגשת השירותים הממשלתיים. יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כבר עודכן ביוזמה ומלשכתו נמסר כי הוא "שוקל בחיוב את המהלך", אולם לכך נדרש אישור מליאת הכנסת. 

"הוועדה המיוחדת לבעיית העובדים הזרים" — כפי שהיא נקראת באופן רשמי — הונחתה עם הקמתה לפני 17 שנים לבחון את "התופעה רחבת ההיקף של העובדים הזרים בארץ". כמו כן, נקבע כי הוועדה תפקח על תנאי עבודתם של העובדים הזרים ועל התנהגות המעסיקים, תבחן את התנהלות הממשלה ועבודת משטרת ההגירה (שסמכויותיה עברו לרשות ההגירה), תבדוק את השפעת העובדים על שוק העבודה ואת היחס אליהם בעת החזרתם לארצות מולדתם ותעסוק גם בחקיקה הנוגעת להם.

עם זאת, במחנה הציוני הסבירו אתמול כי אין הצדקה להוסיף ולהקצות לנושא ועדה מיוחדת בכנסת. "אין טעם בהפעלת ועדה שתייחד את פעילותה לטיפול במצוקת העובדים הזרים בישראל. העובדים הזרים הם כבר לא סיפור", אמר מקור במפלגה. 

בארגון רופאים לזכויות אדם אמרו בתגובה לדברי הגורם כי "אמירתו 'כי העובדים הזרים הם כבר לא סיפור' מצביעה על ניתוק עמוק מהמציאות בה אנו נתקלים יום יום. ראוי היה שיפעלו לקידום נושאים הנוגעים לעשרות אלפי מהגרי עבודה ומבקשי מקלט, שאינם זוכים לשירותי בריאות ורווחה ולפיקוח על תנאי עבודתם, ולא יפטרו את מצוקותיהם כלאחר יד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ