ביקורת במחנה הציוני על החלטת הסיעה לבטל את ועדת העובדים הזרים

ח"כ שי טען במכתב לחברי סיעתו כי מעולם לא התנהל דיון בנושא. השר לשעבר פינס, היו"ר הראשון של הוועדה, קרא לח"כים לחזור בהם: "היקף העבודה הזרה עלה, איך אפשר להגיד שאין בעיה?"

דרישת המחנה הציוני לבטל את הוועדה לענייני העובדים הזרים בכנסת מעוררת ביקורת מבית. על פי היוזמה, שנחשפה ב"הארץ", הכנסת לא תקים מחדש את הוועדה, הפעילה ב–15 השנים האחרונות, ובמקומה תוקם ועדת “ממשל זמין” שבראשה יעמוד נציג מהמחנה הציוני, ושתעסוק בשקיפות שלטונית ובהנגשת משרדי הממשלה לציבור באמצעות האינטרנט.

שר הפנים לשעבר ואיש מפלגת העבודה, אופיר פינס, יזם את הקמת הוועדה בשנת 1998 וכיהן כיושב הראש הראשון שלה. פינס מתח היום ביקורת על המהלך והופתע כי הוא מגיע דווקא מראשי מפלגתו. "מאוד מוזר בעיניי שדווקא המחנה הציוני מתנדב בהתלהבות לוותר על הוועדה הזאת”, אמר פינס ל"הארץ". ”לתומי חשבתי שזה חלק מהאג'נדה שלהם. אני לא מאמין שהרעיון הזה הגיע דווקא ממפלגת העבודה, שמזוהה עם הנושאים החברתיים־כלכליים. אוכלוסיית העובדים הזרים אמנם לא מצביעה לכנסת אבל זה לא אומר שהיא לא קיימת. אני בטוח שהימין קפץ על ההצעה הזאת כמוצא שלל רב".

פינס ציין כי כשכיהן כשר הפנים הוא קידם את ההחלטה להעניק מעמד לילדי העובדים הזרים בישראל. לדבריו, ועדת הפנים שבראשה עמד בשנים שקדמו להחלטה "חוללה שינוי גדול מאוד בחקיקה, בעבודת הממשלה ובמעמד העובדים. מי שקצת עוסק בתחום יודע כמה בעיות יש בתחום הסיעודי או בתחום הבנייה והחקלאות, מול הביטוח הלאומי ומול הרשות הפלסטינית. ההיקף של העבודה הזרה בישראל לא רק שלא ירד בשנים האחרונות, אלא עלה. איך אפשר להגיד שאין פה בעיה? יש פה הזדמנות לעסוק בדבר מאוד אמתי”.

“אני מציע לחברים במחנה הציוני לחשוב על זה עוד פעם ולחזור בהם מהעניין הזה", אמר פינס. "זאת החלטה פזיזה מדי, מהירה מדי ולא נכונה".

חבר הכנסת נחמן שי מהמחנה הציוני הופתע ללמוד על כוונת מפלגתו לבטל את הוועדה. במכתב ששיגר היום לחברי הסיעה, הוא הזכיר לח"כים שהמחנה הציוני לא קיבל מעולם החלטה רשמית בנושא. "אני תוהה מתי התקיים בסיעת המחנה הציוני, שהתכנסה כידוע אתמול, דיון בעניין זה?", כתב. "לא זכור לי גם כי בכל הדיונים על שיבוצים בוועדות הוזכרה ועדה זו (ממשל זמין, י"ל) כאפשרות העומדת בפני חברי הסיעה”.

חבר כנסת נוסף מהמחנה הציוני אמר ל"הארץ" כי "היו שמועות על הכוונה לדרוש עבורנו את הוועדה לענייני ממשל זמין, אבל אף אחד בשום שלב לא אמר לנו שהמשמעות היא שהמחנה הציוני יוביל לצורך כך מהלך לסגירת הוועדה לעניין העובדים הזרים. העובדים הזרים הם אחת האוכלוסיות החלשות ביותר שחיות בתוכנו. סגירת הוועדה היא מעשה שיש בו בעייתיות מוסרית וערכית חריפה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות