על אף הניסיון למנוע אותו, התקיים היום דיון במליאה לציון "48 שנים לכיבוש"

מרצ הצליחה לכפות את הדיון על חשבון מכסת הדיונים והחקיקה העומדים לרשותה. אורן חזן: "ח"כים ערבים שלא יכירו בישראל יצטרכו להציג תעודת זהות בכניסה לכנסת"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

על אף ניסיונות של יו"ר הכנסת למנוע אותו, התקיים היום (רביעי) דיון במליאת הכנסת בנושא "48 שנים לכיבוש" לציון יום השנה למלחמת ששת הימים החל השבוע.

הבקשות לדיון הוגשו על ידי הח"כים עיסאווי פריג' (מרצ) ועאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת) כהצעות דחופות לסדר היום – מהלך המאפשר ליוזמים לנאום על הנושא במשך שלוש דקות במליאה ולזכות בתגובה מצד אחד משרי הממשלה. אלא שיו"ר הכנסת יולי אדלשטיין (הליכוד) וסגניו הזמניים קבעו כי אין דחיפות בבקשות, דחו אותן על הסף ומילאו את המכסה השבועית בחמש הצעות אחרות.

"אישרנו חמש הצעות אחרות לסדר שנראו לנו דחופות השבוע", הסביר אתמול סגן היו"ר, יצחק וקנין (ש"ס). במרצ זעמו על ההחלטה. "בשבוע שעבר אישרו היו"ר וסגניו דיון דחוף בנושא 50 שנה למותו של אלי כהן. מה הופך את הדיון על אלי כהן לדחוף, ואת העיסוק בכיבוש ביום השנה למלחמה לדבר שאפשר להתעלם ממנו?", קבלו במפלגה.

כל סיעה נהנית כיום ממכסה של הצעות רגילות לסדר שהיא יכולה להגיש, אלא שכל הצעה כזאת באה על חשבון מכסת החוקים שהיא רשאית להעלות. במקרים רבים, הח"כים מעדיפים לחרוג מהמכסה באמצעות בקשה לדיון דחוף.

בסופו של דבר הצליחה מרצ לכפות דיון במליאה על הכיבוש בעקבות מלחמת ששת הימים על חשבון מכסת הדיונים והחקיקה העומדים לרשותה. הדיון היה טעון. "כל חבר כנסת ערבי שלא יכיר במדינת ישראל, יצטרך להציג הַוִיֶּה (תעודת זהות) בכניסה לכנסת ישראל", אמר ח"כ אורן חזן (הליכוד) לח"כים הערבים והוסיף, "אני קורא לכם להצטרף אלי לדאוג לערביי ישראל. ואם לא תצטרפו אלי, אני קורא לכם לעבור לרמאללה".

ח"כ פריג', יוזם הדיון, אמר בנאומו, "איזה אבסורד. יושב שר האוצר עם חלומות נעימים של דיור, מחיר מטרה, דירה למשתכן, וחולם 'איך אני אוריד את יוקר המחיה ואיך אני אלחם'. כל החלומות שאנחנו מדברים עליהם, כלכלי וחברתי לא יתגשמו, אם לא נטפל בבעיה המדינית, אפשר להמשיך לחלום".

השר זאב אלקין, נציג הממשלה בדיון, הסביר שמלחמת ששת הימים שיפרה את מעמדה של ישראל ולא פגעה בו. הוא פנה לפריג' ואמר, "אתה היום מוכר לנו אשליה שאם רק נחזור לגבול 67, פתאום הכול יסתדר. פתאום יחבקו אותנו מדינות ערב מסביב. פתאום ההנהגה של הציבור הפלסטיני תרצה שלום עם מדינת ישראל. אתה יודע שזה שקר. 20 שנה לא היינו בשטח הזה, וכל מה שרצו זה להשמיד את מדינת ישראל בכל מחיר". אחר כך הוסיף, " 67' זאת הסיבה לכל הצרות שלנו? זאת הסיבה לבעיות? זאת הסיבה לכך שאנחנו לא בטבעת החנק, שאנחנו מאז אותה מלחמה לא חיים כאן באווירה שחיו כאן ב-67', שכל רגע המדינה הזאת יכולה להימחק". המליאה דחתה את בקשתו של פריג' להעביר את הנושא לדיון רחב יותר.

במרצ טענו אתמול שההחלטה למנוע את הדיון היתה פוליטית, אולם וקנין הכחיש. בדיון בוועדת הכנסת בערר שהגישו מרצ והרשימה המשותפת, הוא אמר כי "כל אחד יכול לבוא ולהגיד שההצעה שלו נראית לו דחופה. לפעמים אנחנו מאשרים עוד אחד כשאנחנו רואים שזה דחוף־דחוף. במקרה הזה לא ראינו שמדובר במקרה דחוף ולכן לא אישרנו את ההצעה". גם ועדת הכנסת דחתה את בקשת הח"כים בנושא.

פריג' טען אתמול שמדובר בסתימת פיות על רקע פוליטי. "התחושה שלי היא שנשיאות הכנסת החליטה לבנות מציאות מדומה, ולהתעלם מהמציאות שאנחנו חיים בה. אם נמשיך להתעלם, הכיבוש ימשיך לרדוף אותנו". תומא סלימאן הוסיפה בדיון כי "עצם העובדה שיש פער בין איך שאני מתארת את המציאות לאיך שאחרים תופסים אותה זה קונפליקט שמחייב דיון בכנסת".

ח"כ מיקי זוהר מהליכוד הצדיק את ההחלטה למנוע את הדיון והשתלח ביוזמיו. "אנחנו צריכים לשבח את החלטת הנשיאות שלא העלתה את זה לסדר היום. מדובר בנושא שקרי שאין לו אחיזה במציאות. אין לו חשיבות בסדר היום הציבורי שלנו. הייתי מציע לכם להעלות נושא אחר: איך מקדמים שלום ודו־קיום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ