ח"כ כבל לנתניהו: "אל תהיה לוביסט של ברוני הגז"

יושב ראש ועדת הכלכלה קרא באירוע שבתרבות בבאר שבע לקדם תחרותיות בשוק הגז. באשר לאיומי החרם על ישראל ולמשבר עם אורנג' אמר: "הממשלה זחוחה ולא עושה דבר כדי להתמודד עם המציאות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), קרא היום (שבת) לראש הממשלה בנימין נתניהו לקדם תחרותיות בשוק הגז. "אני קורא לראש הממשלה שיפסיק להיות לוביסט מספר אחת של ברוני הגז, ויתחיל להיות לוביסט של אזרחי המדינה", אמר כבל באירוע שבתרבות של עיריית באר שבע. לדבריו, "אני לא טורף טייקונים, אלא מייצר איזון כדי שהאזרחים גם ייהנו מהגז. דיויד גילה (הממונה על ההגבלים) שהתפטר היה איש ראוי שלא רצה לשנות את הנושא באופן חד-צדדי אלא ליצור תחרותיות, אנחנו לא פועלים כדי שיצחק תשובה ודומיו יתמוטטו".

כבל נבחר השבוע לעמוד בראשות ועדת הכלכלה בהצבעה שהתקיימה במפלגה, וגבר על ח"כ שלי יחימוביץ. הוא התייחס לחרם על ישראל והמשבר עם חברת אורנג' העולמית ואמר כי ישראל עלולה למצוא את עצמה "במלחמה" שתגרום לנזק בלתי הפיך. "אי אפשר לטמון את הראש בחול", אמר, "ממשלת ישראל זחוחה ולא עושה דבר כדי להתמודד עם המציאות, ממשיכה עם ביטויי 'יהיה בסדר'. ההיסטוריה חוזרת על עצמה, מה שלא נעשה עבור עצמנו אף אחד לא יעשה עבורנו". כדוגמה ללחץ הבינלאומי המופעל על חברות, אמר כי חברת "סודה סטרים" עברה לרהט לא רק מטעמים כלכליים, אלא בשל לחץ החרמות. בנוסף ציין כי זימן דיון דחוף בוועדת הכלכלה כדי לבדוק את סוגיית המשבר עם אורנג', וקרא לאזרחים לא לפגוע בפרטנר הישראלית כנקמה באורנג'.

בנוגע למשבר הדיור, אמר כבל כי צריך לתת לשר האוצר משה כחלון אפשרות להתגבר עליו. "מי שמעכב עד כה את הפתרון הם משרדי הממשלה. גם בשנות התשעים היה משבר דיור גדול, ראש הממשלה דאז יצחק רבין ז"ל היה מכנס מדי שבועיים ישיבה עם כל מנכ"לי המשרדים והיה עובר תוכנית תוכנית. הממשלה הקודמת וזאת לפניה לא עשתה את מה שצריך לעשות, רק הקימו עוד ועוד רפורמות וועדות".

איתן כבל בבאר שבע, היוםצילום: דוברות עיריית באר שבע

כבל התייחס למצב המפלגה לאחר הבחירות ואמר כי היו"ר יצחק הרצוג הוא "אדם ראוי" ויהיה מועמד מטעם המפלגה גם בבחירות הבאות לראשות הממשלה, זאת למרות הביקורת שהעביר על סרטה של העיתונאית ענת גורן. "סרט לא קל, לא מבין איך הסכימו לצלם", לדבריו. כבל הדגיש כי המחנה הציוני לא תיכנס לקואליציה. "לא נכנס לממשלה רק כדי לשבת על כיסאות, אלא כדי שנוכל לצקת את מה שאנו מאמינים", אמר. "אין מצב שנתניהו יפטר את בנט ויקים ממשלת מרכז, אנו רוצים לעשות ולשנות ולא לסחוט".

ח"כ עומר בר לב (המחנה הציוני) שהשתתף גם הוא באירוע שבתרבות הגיב לירי על הדרום מרצועת עזה, ואמר כי אחת הבעיות היא שהממשלה מנותקת ממה שקורה בעוטף עזה, ולא מבינה את מציאות החיים שם. "לראש הממשלה אין מדיניות, הוא לא אומר מה הוא רוצה לעשות עם הרצועה ומה שהיה ב-14 שנים זה יימשך, זה רק ילך ויתעצם". לדבריו לממשלה אין מדיניות בנושאים בטחוניים, "יש תחושה שהטלפון של נתניהו על מצב טיסה, מדי פעם הוא נוחת על הקרקע, אף אחד לא מדבר איתו".

בר לב הוסיף כי על ישראל לתת "דריסת רגל" לרשות הפלסטינית ברצועה תוך החלשת חמאס, ובכך ליצור אלטרנטיבה למצב. "אם המדיניות של הממשלה תשתנה ותנצל את השקט היחסי לתהליכים מדיניים יש סיכוי שהמצב בדרום ישתנה. בסוף השבוע היה הירי החמישי מאז צוק איתן, והאירועים יהיו בתדירות גבוהה יותר עד הרגע שזה יתפוצץ, עוד חודש או עוד שנה. כשמדינת ישראל נוקטת ב'אל תעשה' זה רק עניין של זמן". לדבריו, לאורך השנים ישראל הצטיינה ביוזמה ובשנים האחרונות אין זה כך, "הסבב הבא יתפוצץ כשחמאס יהיו מוכנים, והם אלה שינקטו ביוזמה".  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ