יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה אישרה הבוקר (ראשון) את הצעת החוק שקידמה שרת המשפטים איילת שקד למחיקת חובות הנאמדים במאות אלפי שקלים לאזרחים שלא הצליחו להשיבם במשך חמש שנים והוגדרו "מוגבלים באמצעים". על פי ההצעה, המכונה "חוק שמיטת חובות", חוק ההוצאה לפועל יתוקן כך שהמדינה תוכל לפטור חייב מתשלום חובותיו המגיעים עד 800 אלף שקלים בסך הכל לרשויות המס ולאנשים פרטיים, אם עמד בשורה של קריטריונים שקובע החוק החדש. הנושים יקבלו עדכון על הכוונה לפטור את האדם מתשלום חובותיו ויוכלו להגיש התנגדויות להליך.

לפי הערכת משרד המשפטים, סך החובות שיימחקו בשנה הראשונה הוא חמישה מיליארד שקלים. בעקבות אישור הצעת החוק בוועדת השרים לחקיקה, היא תועלה כעת להצבעה בקריאה ראשונה בכנסת, ואם תעבור יימשך תהליך החקיקה בקריאה שנייה ושלישית.  

על פי ההצעה, החוק ייושם באופן חד פעמי בלבד על חייבים שעמדו בתשלומים שנקבעו להם בשלוש השנים הקודמות לבקשת הפטור ומוגדרים כ"מוגבלים באמצעים" במשך חמש השנים האחרונות. בנוסף, סך חובו של החייב כלפי אדם ספציפי או כלפי רשות המסים לא יעלה על 400 אלף שקלים, ולא יעלה על 800 אלף שקלים בסך הכל. תנאי נוסף קובע כי אסור שלחייב יהיו נכסים שניתנים לעיקול לבד ממשכורתו.

על פי ההערכות, בישראל קיימים בין 30 ל-40 אלף "מוגבלים באמצעים, העומדים בקריטריונים אלה והחוב הממוצע שלהם עומד על 250 אלף שקלים. החוק יקודם כהוראת שעה לשלוש שנים, ולא ייכנס באופן קבוע לספר החוקים, כדי לאפשר קידום של רפורמה רחבה יותר בתחום.

לדברי שקד, "במדינת ישראל קיימים, לצערנו, בעלי חובות, מוגבלים באמצעים, רבים, אשר חייהם אינם חיים. אלו אנשים שלא מצליחים להיות חלק מן הכלכלה הישראלית, מן החברה הנורמטיבית הישראלית, ואינם מצליחים להשתקם. במשך שנים הם משלמים תשלומים נמוכים שמכסים רק את ריביות חובותיהם, כך שלמעשה הם לעולם לא יצליחו לשלם את חובם, והזכאים לעולם לא יצליחו לקבל את כספיהם. אותם חייבים, נכון להיום, נמצאים עמוק בתוך מחשכי מעגל עוני, ממנו הם אינם מצליחים לצאת. הצעת החוק מהפכנית זו תמחוק את אותם חובות, ותאפשר לאותם חייבים לפתוח דף חדש בחייהם". 

שרת המשפטים הוסיפה כי "אנו מתקרבים לסיומה של שנת השמיטה ואין זמן טוב יותר מזמן זה להציע הצעה כה חברתית. הרעיון העומד מאחורי שנת השמיטה הוא, בין היתר, לפטור חייבים מחובותיהם – 'שמיטת חובות'. תכליתה של מצווה זו היא לאפשר ללווה להתחיל את חייו מחדש, ולא לשקוע בחובות שלא יוכל לצאת מהם. במקרים כה קיצונים, כאשר ברור כי אין דרך אחרת, עלינו כחברה לחמול על אותם אנשים ולהעניק להם נקודת אור לחייהם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ