הרב הראשי לאו: אין כוונה להדיח את הרב של אפרת

בשיעור במודיעין התייחס לאו להמשך כהונת הרב שלמה ריסקין, שבאחרונה נשמעו קריאות להדיחו בשל עמדותיו בענייני גיור ונשים. מדובר בתפנית בעמדתו, לאחר שתמך בשימוע לריסקין

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

הרב הראשי האשכנזי דוד לאו טוען כי אין כוונה להדיח את רבה של אפרת, הרב שלמה ריסקין, למרות התבטאויות קשות שהושמעו נגדו באחרונה והדרישה שלא להאריך את כהונתו. "צר לי שפרשת המשך כהונתו של הרב ריסקין יצאה מפרופורציה", אמר הבוקר (רביעי) לאו בשיעור בעיר מודיעין.

ריסקין, שנמצא בתפקיד מאז 1983, הגיע לגיל 75 ותלוי במועצת הרבנות, שלאו הוא נשיאה, כדי להמשיך בכהונתו חמש שנים נוספות. בישיבת מועצת הרבנות האחרונה שנערכה לפני כשבועיים עלתה הדרישה שלא להאריך את כהונתו, ולמעשה להדיחו בגלל עמדותיו המתקדמות בענייני גיור, נשים וקשר עם לא-יהודים.

בדיון נשמעו אמירות קשות מצד רבנים, ובראשם רבה של חולון אברהם יוסף, ונקבע כי ריסקין יידרש להופיע לשימוע בפני מועצת הרבנות הראשית בישיבתה הקרובה, בסוף החודש. ואמנם, דבריו של לאו מהווים תפנית, משום שרק לפני שבוע הוא צדיק את הזמנתו של ריסקין לשימוע ואמר כי "הרבנות לא תהיה חותמת גומי" בהארכת כהונתו.

הרב ריסקין במרכז בגין בירושלים, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

ככלל, רבנים המגיעים לגיל 75 זוכים להארכת כהונתם באופן אוטומטי לחלוטין, ובוודאי ללא צורך בהתייצבותם בפני מועצת הרבנות. בהמשך להחלטה לזמנו לשימוע, הרב הראשי הספרדי יצחק יוסף, אחיו של אברהם, השתלח בריסקין בשיעורו במוצאי שבת. בין השאר אמר יוסף: "איזה אחד מאפרת שעושה כל מיני חידושים, 'עושה חדשות בעל מלחמות'".

ואולם על רקע ההערכה כי אין שום סמכות חוקית לרבנות להדיחו, הרב לאו מבקש כעת להרגיע. הבוקר, בשיעור בפני קהל של גימלאים בישיבת ההסדר שבעירו, מודיעין, אמר לאו כי מעולם לא היתה כוונה של הרבנות להדיח את ריסקין. הוא התנער מ"התבטאויות שונות שהן כלל לא מטעמה ומדעתה של הרבנות הראשית לישראל" ביחס לרב ריסקין. "צר לי שפרשת המשך כהונתו של הרב ריסקין יצאה מפרופורציה", אמר לאו. את הדברים פרסמה ישיבת ההסדר, והם אושרו על ידי לשכת הרב הראשי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ