רק שמונה ח"כים מהקואליציה נכחו בישיבת השדולה הגאה בכנסת

אף שנרשמה נוכחות שיא בישיבה הראשונה בכנסת הנוכחית, נעדרו ממנה חברי המפלגות החרדיות, הח"כים הערבים וכן חברי הבית היהודי וישראל ביתנו. נתניהו נעדר והסתפק בשליחת ברכה

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

נוכחות שיא נרשמה היום (רביעי) בישיבה הראשונה של השדולה הגאה בכנסת הנוכחית. בדיון שהתקיים נכחו 32 חברי כנסת, 24 מהם מהאופוזיציה ושמונה מהקואליציה. בין הנוכחים היתה גם השרה לשוויון מגדרי, גילה גמליאל, שנכנסה לישיבה לדקות ספורות לקראת סיומה. השתתפו גם שני ראשי מפלגות — יו"ר המחנה הציוני יצחק (בוז'י) הרצוג ויו"ר מרצ זהבה גלאון. אף לא חבר כנסת אחד מישראל ביתנו, הבית היהודי, יהדות התורה וש"ס לא נכח בישיבת השדולה הגאה. גם איש מחברי הכנסת הערבים לא הופיע לדיון. הנציג היחיד של הרשימה המשותפת היה ח"כ דב חנין.

בראש השדולה הגאה בכנסת הנוכחית יעמדו יעל גרמן (יש עתיד), מרב מיכאלי (המחנה הציוני), מיכל רוזין (מרצ) ויואב קיש (הליכוד). גרמן פתחה את הישיבה בגינוי חריף להתנהלות אוניברסיטת בר-אילן, שסירבה באחרונה לערוך אירוע גאווה פתוח. "הבקשה של האוניברסיטה לערוך את הכנס של הקהילה בחדר סגור עם פסיכולוגים ואנשי דת היא מחפירה, אסור שתקרה. לקהילה הגאה מגיע חדר פתוח. לקהילה הגאה מגיע שיזדהו איתה", אמרה גרמן.

השדולה החליטה לבסוף לגנות את החלטת בר אילן וקבעה כי "בישראל 2015 אין מקום להתנהגות כזו של מוסד אקדמי. הסירוב של בר אילן מדיף ניחוח הומופובי ואנחנו מתנגדים לכך בתוקף. אנחנו קוראות לאוניברסיטה לנזוף בדובר בר אילן שהשווה בין חברי הקהילה לפדופילים”.

ישיבת השדולה הגאה בכנסת, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

הדיון עסק גם ביחס לטרנסג'נדרים במערכת החינוך וכלל עדויות אישיות של בני נוער על הקשיים שבהם נתקלו. קיש, חבר הקואליציה, אמר כי "הטרנסג'נדרים הם חלק מהקהילה הגאה, חלק מקופח יותר, שסובל יותר, ועד לאחרונה לא קיבל התייחסות משמעותית וראויה מספיק אפילו בקהילה עצמה. כנציג הליכוד והימין מבין יושבי ראש שדולה זו, אני גאה לומר לכם שיש לנו לא מעט חברים בבית הזה שיתמכו במה שנצטרך להשיג, בהרבה מאוד מפלגות וכמובן גם שבמפלגת הליכוד". מנגד הודתה ח"כ מירב בן ארי (כולנו) כי "לא יהיה קל להעביר חוקים (למען שוויון זכויות לקהילה הגאה, א"ל) בקואליציה הזו".

אמיר אוחנה, מקום 32 ברשימת הליכוד סיפר כי ביקש מראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבוא לישיבת השדולה הגאה. נתניהו השיב לו כי אינו יכול משום שהוא מכנס באותה שעה "התייעצויות ביטחוניות". נתניהו הסתפק בשליחת ברכה כתובה שבה נכתב כי "המאבק להכרה בכל אדם כשווה בפני החוק הוא מאבק ארוך ויש עוד לאן להתקדם בו, אך אני גאה שישראל היא מן המדינות הפתוחות ביותר בעולם ביחס לקהילה שהשיח בה נעשה יותר מקבל ומכבד יותר מדי שנה".

מיכאלי התייחסה לפסיקת בית הדין הארצי לעבודה, שעליה דווח אתמול ב"הארץ" ולפיה אף שהדבר אינו כתוב מפורשות, חוק שוויון הזדמנויות בעבודה כולל גם איסור אפליה על רקע זהות מגדרית. היא ציינה כי הממשלה הפילה בכנסת הקודמת הצעת חוק שהגישה להוסיף לחוק איסור אפליה בשל זהות מגדרית. "ככל שזאת חדשה משמחת, חבל שהיא נקבעה על ידי בית המשפט ולא על ידי הכנסת", אמרה.

רוזין הודיעה כי תניח מחר על שולחן הכנסת הצעת חוק דומה. "לפעמים גם בתוך מיעוט מדוכא יש מיעוט מדוכא, והטרנסג'נדרים שממשיכים לספוג אלימות ושנאה, הם דוגמה לקבוצה כזו. אני יודעת שהדברים החשובים שנשמעו היום בשדולה חדרו ללב של כל אחת ואחד מ-32 הח"כים והשרה לשוויון מגדרי שהגיעו היום. אבל הדמעות והחיוכים לא מספיקים. הרבה הצעות חוק חשובות בתחום מונחות כבר על שולחן הכנסת, ועכשיו על חברי הבית מוטל נטל ההוכחה", אמרה בתום הדיון.

מנהלת תחום מחקר בנציבות שוויון הזדמנויות בעבודה במשרד הכלכלה, חנה קופפר, התייחסה לממצאי סקר שנערך לפני כשנה וחצי. הסקר העלה כי שיעור הטרנסג'נדרים המועסקים נמוך משמעותית משיעור המועסקים בקבוצות אחרות של קהילת הלהט"ב ומגיע ל-68% בלבד. עוד עולה כי הרוב המכריע של הטרנסג'נדרים (86%) משתכרים מתחת לממוצע — כמעט כפול משיעור ההומואים והלסביות שציינו ששכרם נמוך מהממוצע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ