תוצאות סופיות במרכז הליכוד: הפשרה של נתניהו על הפריימריז התקבלה

הצעת הפשרה מותירה בידי המתפקדים את האחריות לבחירת הרשימה הארצית ומעבירה לחברי המרכז את הסמכות לבחור את נציגי המחוזות. נתניהו: מודה לחברי המרכז שגילו אחריות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

לאחר ספירת כל קולות חברי מרכז הליכוד שהצביעו היום (ראשון) על ההצעה להעביר מהמתפקדים לידיהם את האחריות על גיבוש רשימת המפלגה לכנסת, התקבלה ברוב של 57.9% הצעת הפשרה בה תמך ראש הממשלה בנימין נתניהו. לפי הצעה זו, שיזם הח"כ הטרי דוד ביטן, האחריות לבחירת הרשימה הארצית נותרת בידי כלל המתפקדים, ומעבירה לחברי המרכז את הסמכות לבחור את נציגי המחוזות ברשימה.

"אני מבקש להודות לחברי המרכז שגילו אחריות, התייצבו מאחורי הצעתי והצביעו לטובת הליכוד ולמען אחדות התנועה", אמר נתניהו עם היוודע תוצאות ההצבעה. "יחד נמשיך להוביל את המדינה כמפלגת שלטון - חזקה, גדולה ומאוחדת לעוד שנים רבות". 

אחוזי ההצבעה היום היו גבוהים, ועמדו על כ-69%, כאשר 2,689 מבין 3,770 חברי מרכז הליכוד פקדו את הקלפיות שנפרשו בכל רחבי הארץ. מבין המצביעים, 1,557 חברי מרכז הליכוד הצביעו בעד הצעת הפשרה. 1,040 (38.7%) מהם הצביעו בעד העברת האחריות להרכבת הרשימה לידי מרכז הליכוד. 62 קולות בלבד (2.3%) הצביעו בעד להקים גוף בחירה חדש שיכלול את המרכז ואת ראשי הסניפים, ו-26 קולות, פחות מאחוז, התנגדו לכלל ההצעות. יש לציין כי נציגי המחוזות ברשימה, המשובצים החל מהעשירייה השנייה. המיקום נקבע מדי מערכת בחירות, כאשר במארס האחרון נציגי המחוזות שובצו החל מהמקום ה-16. 

נתניהו, שתמך בהמשך קיום הפריימריז, התייצב היום בקלפי שבבנייני האומה מיד לאחר שהסתיימה ישיבת הממשלה במשרד ראש הממשלה הסמוך. מבחינת נתניהו, מדובר במבחן כוח פוליטי ראשון מאז הבחירות, נוכח הביקורת שמשמיעים נגדו במרכז על כשלונו המתמשך בניהול הפוליטיקה הפנים מפלגתית. בשבועות האחרונים הוא קיים שורה של מפגשים ושיחות עם חברי מרכז ולחץ עליהם להתנגד לביטול הפריימריז.

"כמה הצביעו? רק אני?", הוא פנה בדאגה מהולה בחיוך לשני חברי ועדת הקלפי. "תשעה", השיבו לו השניים. נתניהו מיהר לעבר עמדת התקשורת בקלפי כדי להעביר מסר אחרון בקולו למצביעים הפוטנציאליים. בימים האחרונים הוא החליט לתמוך בהצעת פשרה של ביטן. "אני קורא לכל חברי המרכז להצביע בעד הצעת הפשרה", אמר נתניהו למיקרופונים שהוגשו לו. "הפשרה הזו מאוזנת, נותנת ביטוי לכל חברי המרכז ומבטיחה שהליכוד יישאר מפלגת שלטון שנים רבות". אם אף אחת מההצעות לא היתה זוכה ב-50%, הפריימריז - אותם רצה נתניהו מלכתחילה - היו נותרים על כנם.  

"אין ספק שמדובר בהצבעה מתוחה", אמר מקור בסביבתו של נתניהו. “אנחנו מעריכים שרוב המרכז איתנו, אבל קשה לנבא כיצד יצביעו אנשים מאחורי הקלפי, בפרט כשאנחנו מבקשים מהם שלא להתפתות ולקחת לידיהם עוצמה רבה ולהפוך לסמכות הקובעת את הרכב הרשימה לכנסת”.

מעט מאוד ח"כים ושרים יצאו בימים האחרונים באופן פומבי והביעו את עמדתם בעד או נגד הפריימריז. נתניהו החתים 26 מבין 30 הח"כים של המפלגה על תמיכה בעמדתו, אך בזמן אמת הוא נותר השדלן היחיד כמעט של עמדתו. אחד הנימוקים המרכזיים של נתניהו היה הנחיות ברורות של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שייאלצו את חברי המרכז להתנתק משרי הליכוד וייאבדו את יכולת ההשפעה עליהם מרגע שיהפכו לגוף הבוחר את הרשימה.

השר ישראל כץ לא התרשם מהנימוק. בסביבת נתניהו טענו שכץ שיחק משחק כפול: מצד אחד, הוא הביע תמיכה בעמדת נתניהו בשיחות עם חברי מרכז, אך סירב לחתום על המכתב המצדד בהשארת הפריימריז על כנם. בהקלטה שנחשפה היום בגלי צה”ל, כץ נשמע מבהיר, "אני לא מפחד מהאיסורים המשפטיים". לדברי כץ בכנס בו השתתף, "אני פוגש כל חבר שרוצה ואני בא בידים נקיות ואנשים באים בידיים נקיות. אני לא רואה שאנשים באים בשביל עצמם, הם באים בשביל בעיות ודברים שמעלים לסדר היום כאנשי ציבור". בסביבתו של כץ טענו שההקלטה בגל"צ הוצאה מהקשרה ולא משמיעים בה שהוא קורא רגע לפני כן בדבריו להצביע בעד הפשרה של נתניהו.

באופן סמלי, מיד אחרי נתניהו נכנס לקלפי הירושלמית ח"כ דודי אמסלם, שהוביל את המאבק לביטול הפריימריז בשנים האחרונות. עם כניסתו נשאל איך יצביע, והוא השיב בחיוך "אני מתלבט". אחר כך ביקש להמעיט בערכה של החלטתו לצאת באופן מופגן נגד עמדת ראש הממשלה. "אני לא מתכוון לנצח כי זאת לא מלחמה שלי. אני התעקשתי שמרכז הליכוד יבחר, כל אחד יבחר את מה שהוא מאמין בו". לדבריו, "אני בית"רי בנשמתי. אני מכבד את החוק ולא חשוב מהו, חוק של ועד הבית או חוק של הכנסת. נאבקתי שלוש שנים וחצי כדי שהליכוד יכבד את החוק, הלכתי לבתי משפט. קשה לי שלא יכבדו את ההכרעה הדמוקרטית הזאת, מבחינתי זה דבר לא טוב".

לאמסלם היתה ביקורת רבה היום על המסרים של נתניהו נגד ביטול הפריימריז. ראש הממשלה הביע בימים האחרונים חשש שהליכוד יפסיד סכומי כסף גבוהים — עד שבעה מיליון שקלים — המגיעים מדמי ההתפקדות של קרוב למאה אלף חברי המפלגה. להערכתו, עשרות אלפי מתפקדים יינטשו את הליכוד אם יבינו שאין בכוחם להשפיע על הרכב הרשימה לכנסת. אמסלם דחה את הטענה על הסף. “מי שמביא את המתפקדים לליכוד הם חברי המרכז. כשלחבר מרכז יש מוטיבציה, הוא מביא יותר אנשים. ב-2003, כשהמרכז בחר את רשימת הליכוד, היו למפלגה 330 אלף מתפקדים. זה לא מסתדר עם הטענות של נתניהו".

גם החשש שהביע נתניהו שהשבת הכוח למרכז תעורר מחדש את תדמיתו המושחתת של הפורום ותפגע במספר המנדטים שתקבל מפלגת השלטון בבחירות הבאות, לא מקובלת על אמסלם. “מי שגרם לדימוי הזה הם דווקא הח"כים והשרים מהליכוד, שהכפישו את המרכז, ולא חברי מפלגת העבודה", אמר אמסלם והוסיף, "שיטת הפריימריז היא השיטה המושחתת ביותר עלי אדמות ואת הכספים שרצים שם צריך להעלות לסדר היום הציבורי”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ