יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, תקף היום (שני) את דבריו של הבמאי ושחקן התיאטרון עודד קוטלר, ואמר כי "הדברים שנאמרו אמש נגד ציבור גדול ויקר בישראל מקוממים וראויים לכל גינוי". נתניהו הדגיש את חשיבותו של חופש הביטוי, אך הבהיר כי "אין זכות מוקנית ואוטומטית שכל דבר שנאמר צריך לקבל מימון ממשלתי או ציבורי".

בכינוס של מטה המאבק למען התרבות שנערך אמש ביפו, פנה קוטלר לשרת התרבות והספורט, מירי רגב (הליכוד), ואמר: "תארי לך, רגב, את עולמנו שוקט, ללא ספר, ללא מוזיקה, ללא פואמה - עולם שאין מפריע בו, אין מפריע ללאום לחגוג 30 מנדטים שאחריהם צועד עדר של בהמות מלחכות קש וגבב". התבטאויותיו של קוטלר - שנשא דברים באולם מלא מפה לפה וזכה לתרועות רמות - נענו בגל גינויים מימין ומשמאל.

נתניהו, שהתייחס לנושא בישיבת סיעת הליכוד, אמר כי הוא מתגאה בהיותו ראש הממשלה של "המדינה הדמוקרטית המאותגרת בעולם, השומרת בקנאות על חופש הדיבור". לדבריו, העיקרון הזה "מחייב נורמות אישיות". "החוק מגן על זכות הדיבור... לכל אדם יש זכות וחופש לומר את אשר על לבו וליצור אשר על לבו... (אך) אין זכות מוקנית ואוטומטית שכל דבר שנאמר צריך לקבל מימון ממשלתי או ציבורי, ואני מציע שנשמור על אבחנה בין הדברים הללו", אמר בהתייחסו להחלטת שר החינוך, נפתלי בנט (הבית היהודי), להסיר הצגה על מחבל מסל התרבות.

נתניהו בישיבת סיעת הליכוד, היוםצילום: אמיל סלמן

גם יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, התייחס בפתח ישיבת סיעת המחנה הציוני לדבריו של קוטלר וגינה אותם בתוקף. "בוז למלים המכוערות. בוז למי שחשב שהן ראויות ומחא כפיים", אמר. "לא נוכל אף פעם לשכנע בצדקת דרכנו אם לא נשמח בישראל הרב-תרבותית. ישראל שיש בה הרבה צבעים ודעות ומנהגים ואמונות. לא נוכל אף פעם לגעת בלב של האנשים שאת תמיכתם בבחירות אנחנו מבקשים אם נדבר בבוז ובהלעגה ובהתנשאות".

הרצוג ביקר גם את שרת התרבות רגב. "אין הבדל בין אמירותיו המיותרות של קוטלר לבין איומיה המסוכנים של רגב על האמנות והתרבות. מירי רגב היא שרת התרבות ולא צריכה להמשיך להשתמש בכלים שלמדה ויישמה כשכיהנה כצנזורית ראשית. אין סיבה שאף אומן או יוצר יהיו מאוימים בשלילת מימון או עונשים יצירתיים אחרים רק כי הביעו את דעתם במדינה דמוקרטית".

כינוס מטה המאבק למען התרבות בנמל יפו אתמול אורגן בעקבות התבטאויותיה וצעדיה של שרת התרבות רגב, ובהם האיום לשלול תמיכה מתיאטרון הילדים היפואי אלמינא של נורמן עיסא, שסירב להופיע בבקעת הירדן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ