הצעת חוק חדשה משווה נציגי עמותות לשתדלנים: "ראוי שהציבור יידע מי מממן את עמותות השמאל"

לפי ההצעה של ח"כ סמוטריץ', נציגי עמותות שממומנות על ידי ממשלות זרות יידרשו לענוד בכנסת תג זיהוי ולציין בכל פנייה לנבחרי ציבור את מקורות המימון שלהם

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) הניח אתמול (שלישי) על שולחן הכנסת הצעת חוק חדשה שנועדה לחייב עמותות שמאל להצהיר על מקורות המימון שלהן ולאלץ אותן לחשוף בפומבי כי הן ממומנות על ידי ממשלות זרות. על פי ההצעה שנועדה "להגביר את השקיפות וחובת הדיווח" של עמותות אלו, נציגיהן יידרשו לענוד תג זיהוי במפגש עם גורמי ממשל ולציין בכל פרסום שלהן כי הן פועלות במימון זר.

לדברי סמוטריץ', “העיקרון פשוט. עמותות שמאל ממומנות על ידי ממשלות זרות, וראוי שהציבור ידע את זה”. הוא הוסיף כי "יש מדינות בעולם המערבי שרואות זאת כבגידה ושוללות אזרחות כשאזרח מקבל מימון מממשלה זרה. אנחנו לא דורשים ענישה, אבל ראוי שלכל הפחות תהיה חובת דיווח והצהרה על מקורות הכסף”. על פי ההצעה, עמותה שתעבור על החוק ולא תחשוף את המימון שקיבלה ממדינה זרה צפויה לשלם קנס שגובהו עד 29 אלף שקלים. 

ח"כ בצלאל סמוטריץ'צילום: אוליבייה פיטוסי

העיקרון שסמוטריץ' מבקש להחיל פשוט: על נציגי עמותות הנהנות מכספי מדינות זרות יחולו כללי שקיפות דומים לאלה החלים כיום על לוביסטים המייצגים גופים עסקיים אחרים. כך, בעת דיון בכנסת או במוסד ציבורי אחר, נציג העמותה יידרש לענוד "במקום גלוי על בגדיו" תג זיהוי שקיבל מידיו של רשם העמותות. בנוסף, "בכל פנייה לעובד ציבור או נבחר ציבור, יציין באופן בולט את תמיכת היישות המדינית הזרה בנתמך".

אלא שההצעה לא נועדה רק ליצור שקיפות. סמוטריץ' עצמו הבהיר אתמול כי החוק הוגש כחלק ממלחמה נגד "ארגוני השמאל" וההשפעה שלהם על החברה הישראלית. "ממשלות זרות מהעולם מצאו דרך לכרסם באופיה היהודי של מדינת ישראל וזה חייב להיפסק", הבהיר אתמול.

ח"כ קרין אלהרר מיש עתיד הודיעה בלעג כי היא תומכת בהצעת החוק של ח"כ סמוטריץ. "לא רק שאני תומכת, אני דורשת שכל חברי הכנסת שנתמכים על ידי ארגונים חיצוניים יסומנו בתג ובראשם ראש ממשלת ישראל" .

בתוך כך, פרסם אתמול סמוטריץ' פוסט בעמוד הפייסבוק שלו שבו הוא מביע תמיכה בהצעת חוק של מרצ לסמן מוצרים מההתנחלויות. החוק, לטענתו, יביא בניגוד לכוונת יוזמיו להגדלת המכירות של המוצרים המסומנים. "אני בטוח שיש הרבה יותר אנשים שישמחו לקנות דווקא מוצרים שיוצרו בהתנחלויות כדי לחזק אותן, מאשר כאלה מהזן הנכחד של (זהבה) גלאון שיימנעו מלקנות את התוצרת המסומנת", כתב. הוא הוסיף: "בואו נהפוך את הסימון לאות כבוד ומקור לגאווה ונגדיל את המכירות ואת ההתיישבות".

בשבוע שעבר הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי יפעל לשכנע את מרצ להסיר את הצעת החוק שהגישה. "הופתעתי לגלות שאחת מסיעות הבית הגישה הצעה לסימון מוצרים. אני אבקש ממנה להסיר את ההצעה. כפי שאמר המשורר ארז ביטון: מי שמתחיל בסימון מוצרים סופו לסמן אנשים. צריך להפסיק עם זה עכשיו", אמר. 

בתגובה אמרה יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, כי "אין סיכוי שנמשוך הצעה שבסך הכל מבהירה לצרכן הישראלי את ההפרדה בין מוצרים שמיוצרים בישראל לבין השטחים שכבשה לפני 48 שנים ומחזיקה תחת משטר צבאי. אם נתניהו מעוניין לבטל את ההפרדה הזאת ואת המחיר הכבד שמפעל ההתנחלות בשטחים גובה מישראל, הוא מוזמן לפתוח במו"מ להסדר קבע ולהביא לסיום הכיבוש. עד אז הוא ייאלץ לחיות עם ההשלכות של המדיניות ההרסנית שלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ