בצעד חריג: ועדת הכנסת המליצה לוועדת האתיקה להשעות את ח"כ גטאס בשל השתתפותו במשט לעזה

הוועדה הודיעה גם כי תשקול להפעיל שורה של סנקציות ואף לשלול את זכויותיו של גטאס אם יעלה למשט, שצפוי להפליג מחר מחופי יוון. ח"כ זועבי: "בתודעה הישראלית סבל התושבים בעזה לא קיים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6

ועדת הכנסת החליטה היום (שלישי) בצעד חריג להמליץ לוועדת האתיקה במשכן להשעות את ח"כ (הרשימה המשותפת) מתפקידו, מיום תחילת המשט בו הוא צפוי להשתתף לעבר חופי עזה. בנוסף, ועדת הכנסת הודיעה היום כי תשקול להפעיל שורה של סנקציות ולשלול את זכויותיו של גטאס אם יעלה למשט .

פעילים במשט המתוכנן לחופי עזה סיפרו ל"הארץ" כי אם מזג האוויר יאפשר זאת, המשט ייצא מחר מחופי יוון. על פי אותם גורמים מדובר בחמש ספינות קטנות שעל סיפונן כ-80 משתתפים בנוסף לאנשי הצוות. בשלב זה אין תאריך יעד סופי להגעתם לרצועת עזה. על פי התכנון, אם הספינות יצליחו להגיע לחופי הרצועה, הכוונה היא להשאירן בנמל עזה, שהוא נמל דייגים קטן, כדי שישמש את תושבי הרצועה. 

הדיון בוועדת הכנסת היה טעון. חברת מפלגתו של גטאס, ח"כ חנין זועבי, הוצאה מהדיון בתום ויכוח קולני עם ח"כ מיקי זוהר (ליכוד). "בתודעה הישראלית הסבל של התושבים בעזה לא קיים. לכן יש צורך להעיר את דעת הקהל העולמית למצור על עזה. אני קוראת לוועדה לקרוא לממשלה לא לתקוף את הספינה, לא להרוג אנשים, לשמור על חיי הפעילים ולסיים את המצור על עזה", אמרה זועבי בדיון. בימים האחרונים גטאס קיבל אישור לקיים שני דיונים מהירים על הצעות שנוגעות לערביי ישראל, בהם על מצוקת מבחני הנהיגה ברחוב הערבי. בסביבתו ציינו זאת בתגובה לביקורת לפיה גטאס מקדיש את פעילותו לפלסטינים וזונח את קהל מצביעיו.

גטאס בכנסת, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

יו"ר ועדת הכנסת, דוד ביטן (ליכוד) נימק היום את החלטתו לרתום את הוועדה בראשה הוא עומד כדי לפנות במהלך משותף לוועדת האתיקה: "חופש הביטוי הוא היסוד עליו מושתתת פעילות הבית הזה. לצערי, יש מי שמנצל זאת כדי לחתור ולערער תחת אושיות המדינה, לנסות ולהביך אותה פעם אחר פעם לעיני כל העולם ולהכניס אותה למשברים בינלאומיים תוך ניצול העובדה שהוא נהנה מהסמכויות והחסינות של חבר כנסת. ברור לכל כי מטרתו האמיתי של המשט הוא ניסיון לבצע פיגוע מדיני ולייצר מתקפה בינלאומית".

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) אמר בדיון כי "מעולם לא היה תקדים שבו ועדה מגישה קובלנה כנגד חבר כנסת. חבר הכנסת גטאס מחזיק בדעה פוליטית שונה מחברי הכנסת מהקואליציה, והוא משתתף במשט ימי שהכותרת שלו היא פוליטית נגד המצור. אני מבקש להתחשב באקט הפוליטי כי הוא אקט אופוזיציוני. אני תוהה - מה אתם חושבים מותר לחבר כנסת לעשות כדי להביע את עמדתו חוץ מלנאום בכנסת? חבר כנסת הוא גם נבחר ציבור וזוהי אחת הדרכים להביע עמדה". אחר כך הוסיף טיבי בחיוך: "בכל פעם שאנחנו אומרים משהו שמעצבן אתכם אתם אומרים לנו ללכת לעזה, אז ח"כ באסל הלך לעזה. הבעיה שלכם היא שהוא גם מתכוון לחזור משם".

לדברי ח"כ ינון מגל (הבית היהודי), "כל יום נכנסות מאות משאיות עם סחורות לעזה. אם אתם אומרים שזה משט הומניטרי, בואו תעבירו למדינה את הציוד ונכניס אותו פנימה. אם אתם כל כך קשובים לאחיכם, איפה המשט שלכם לסוריה? אתם עולים על משט שהולך לעזה שמשם יורים טילים על ישראל. אלו פעולות נגד הדמוקרטיה. אתם לא משחקים משחק הוגן. אתם אומרים שהדיון הזה לא הוגן, אבל אתם לא משחקים משחק הוגן".

ח"כ שרון גל מישראל ביתנו הודיע בדיון כי החל לקדם חוק שיצר את צעדי חברי הכנסת הערבים המבקשים לעודד את התמיכה ברצועת עזה. “הגענו לרגע שצריך לעבור מהגנה להתקפה וצריך לחוקק חוקים. אני הגשתי חוק שיקבע כי כניסה של חבר כנסת לעזה תהיה אסורה ואני קורא לכולכם לתמוך בחוק", אמר.

ואילו ח"כ גמאל זאחלקה (הרשימה המשותפת) אמר בדיון: "יש הרבה צביעות בכנסת כי בינתיים יש שלושה חברי כנסת שביקשו קיזוז עם חבר הכנסת גאטס. מעבר לכך, יש כללי משחק וכאן אתם באים לשבור את כללי המשחק. למה לא ח"כ מגיש קובלנה לוועדה, למה הוועדה עצמה? זה בגלל התקשורת וההסתה נגד חברי הכנסת הערבים. מעולם לא הגישה ועדה בכנסת קובלנה. אתם לא מאפשרים דיון ענייני. דיברתי עם האנשים של המשט. הוא פוליטי והומניטרי. המטרה היא ללחוץ על הקהילה הבינלאומית כדי שתעשה מעשה להסיר את המצור מעל עזה. זהו משט מוסרי. מעולם לא ניתנה ענישה לפני שנעברה עבירה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ