סגן שר הפנים לח"כים הערבים: אנחנו עושים לכם טובה שאתם פה; נתניהו: אתם צבועים

מהומה במליאת הכנסת במהלך דיון בדרישת הרשימה המשותפת לבטל חוק המונע איחוד משפחות פלסטיניות. ח"כ תומא סלימן לנתניהו: אתה שותף להסתה. חברי המחנה הציוני נעדרו מההצבעה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מהומה פרצה היום (רביעי) במליאת הכנסת במהלך דיון על בקשת הרשימה המשותפת לבטל סעיף בחוק האזרחות האוסר על איחוד משפחות פלסטיניות - סעיף שהממשלה האריכה את תוקפו בשבוע שעבר. במהלך הדיון פנה לח״כים הערבים סגן שר הפנים ירון מזוז (ליכוד), שהשיב בשם הממשלה, וקרא להם "להחזיר את תעודות הזהות".

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש להגיב על הדברים, עלה לדוכן הנאומים, ותקף גם הוא את הח"כים הערבים כי הם נוהגים בצביעות. "לא שמעתי מחברות ומחברים כאן גינויים לפשעי המלחמה המתנהלים בסוריה. אני לא שומע על זה מילה. על הזכות אנחנו מגינים, את הצביעות אנחנו תוקפים", אמר נתניהו. ״לאזרחי ישראל זכות וחובה לציית לחוקי המדינה, ואין זכות להאשים את חיילי צה״ל שמגנים על כולנו, יהודים ולא יהודים, כפושעי מלחמה״. ראש הממשלה הוסיף כי המדינה שומרת על חופש הביטוי, אך מגנה, לדבריו, התנהגות צבועה. "אני מדבר על שאלה של צביעות, (ועל) הזכות שלכם לומר את דבריכם. אין לנו חובה להסכים עם הצביעות".

במהלך הדיון פנה סגן שר הפנים מזוז לח"כ חנין זועבי (הרשימה המשותפת) ואמר: "גברת זועבי, את הראשונה שצריכה להחזיר את תעודת הזהות. אנחנו עושים לכם בכלל טובה שאתם יושבים פה. טרוריסטים לא יישבו פה. אתם במדינה דמוקרטית, תכבדו את המדינה. לכל מי שפועל נגד מדינת ישראל דרך טרור, אין זכות להיות פה. לא ייתכן שמתוך הבית הזה ייצאו אנשים וישתתפו במשטי טרור נגד מדינת ישראל".

סגן שר הפנים ירון מזוז (ליכוד), היום במליאת הכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ עאידה תומא סלימן (הרשימה המשותפת) אמרה כי נתניהו שותף לדברי ההסתה של מזוז. "מי שציפה שראש הממשלה יעלה על הדוכן ויגן על זכותנו למלא את תפקידנו, שבשבילו נבחרנו, כנראה שחלם", אמרה. "ראש הממשלה עלה לפה כדי להצדיק את מסע ההסתה שהתחיל מזוז. אתה (נתניהו) מצדיק את מסע ההסתה, ושותף לו - ישבת וחייכת כאשר שפכו את דמנו, ואמרו שאנחנו מדברים על תמיכה בטרור. על איזה טרור אתם מדברים?! למה להכניס דבר כזה לראש של הציבור?! בושה".

שר החינוך נפתלי בנט הגיב לדבריו של סגן שר הפנים מזוז ואמר מעל דוכן המליאה כי ״אף אחד לא עושה טובה לאזרח שהוא אזרח. המדינה תקיים שוויון זכויות גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין. זו זכותם של ערבים וזכותם של יהודים״.

המליאה דחתה את הצעת הרשימה המשותפת לבטל את הסעיף המונע מתן אזרחות ישראלית או תושבות לפלסטינים הנישאים לבני זוג ישראלים בתחומי מדינת ישראל. 54 ח"כים הצביעו נגדה, 17 ח"כים תמכו בה ושניים נמנעו. חברי סיעת המחנה הציוני יצאו מהמליאה בכדי לא להשתתף בהצבעה. בעקבות מהלך זה, יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון הודיעה כי מפלגתה תפסיק לשתף פעולה עם המחנה הציוני באופוזיציה.

גלאון תקפה בחריפות את המחנה הציוני מעל דוכן הנואמים. ״המסית הראשי, נתניהו, עלה לגבות את ההסתה הפרועה של חברי סיעתו נגד חברי הכנסת הערבים", אמרה. "הדברים האלה הם המשכו הישיר של קמפיין האוטובוסים של הליכוד מהבחירות, שעכשיו נהנים מגיבויים של חברי יש עתיד והמחנה הציוני, המתגלים במלוא רפיסותם. עם כזאת אופוזיציה, נתניהו יכול להיות רגוע ששלטונו מבוצר לעוד שנים רבות".

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) ניגשה למזוז בעודו עומד על דוכן הנואמים, כאשר היא מנופפת בתעודת הזהות שלה ומבקשת להחזיר לו אותה. יו״ר הכנסת יולי אדלשטיין העיר לח"כים מהאופוזיציה: ״זו פעם אחרונה שחברי כנסת ניגשים לדוכן בזמן נאום שר״, וח״כ אילן גילאון (מרצ) השיב לו: ״זה לא דוכן מה שיש לך, זה בסטה״. בעקבות דבריו של מזוז, הדיון נפסק לדקות ארוכות. ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) ביקש מנתניהו להתנצל על הדברים שאמר סגן שר הפנים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ