יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה צפויה להחליט ביום ראשון אם לתמוך בחוק שעשוי לפגוע בסיכוייהם של חברי הכנסת הערבים לשוב ולהבחר לכנסת הבאה ויקשה על פעילים פוליטיים ברחוב הערבי להתמודד על תפקיד ח"כ. הצעת החוק מקשיחה את הרף הקבוע היום להתמודדות לכנסת ומטילה על המתמודדים את נטל ההוכחה לכך שלא עודדו מאבק מזוין במדינת ישראל.

יוזם החוק, ח"כ שרון גל (ישראל ביתנו), הסביר שהמהלך נועד להרתיע את הח"כים הערבים מהשתתפות באירועים דוגמת המשט לרצועת עזה. על פי נוסח החוק שהוגש לשרים, אם כיום מי שמבקש לפסול מועמד לכנסת נדרש להוכיח שהתבטאויותיו מהוות תמיכה במאבק מזוין בישראל, כעת יעבור נטל ההוכחה למתמודד שיידרש להציג ראיות לכך שדבריו לא היוו תמיכה באויב. גל הסביר כי הסיבה להעברת נטל ההוכחה למועמד היא הקשיים הראייתיים שליוו עד כה את הדרישות לפסול מועמדים לכנסת בשל התבטאויותיהם. מלבד גל חתמו על ההצעה חברי סיעתו אורלי לוי־אבקסיס, רוברט אילטוב וחמד עמאר.

חברי הכנסת מהרשימה המשותפת, אתמול בכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

לדברי גל, "המציאות יצרה מצב שבו החוק מאוד רלוונטי, בגלל המשט שבו משתתף ח"כ באסל גטאס (הרשימה המשותפת). החוק הזה יעביר מסר מיידי: אני לא רואה אף ח"כ לוקח סיכון במצב כזה, עולה על משט ואומר שלא ידע ולא ראה. זה סוגר את האופציה הזאת". גל אינו מתייחס רק להשתתפות במשטים: בהתייעצות עם הלשכה המשפטית של הכנסת בחר להתייחס ל"מי שהביע בפומבי תמיכה בפעילות טרור או פעילות בלתי חוקית נגד מדינת ישראל או אזרח מאזרחיה, בשל היותו אזרח ישראלי".

"החובה שלנו כמחוקקים היא לחדד את הדברים ולא להשאיר מקום לפרשנויות מקלות, בוודאי לא במציאות שהולכת ומחריפה", הוסיף גל. "אנחנו רואים ניסיונות לבדוק את גבולות הגזרה. מה שקורה בשנים האחרונות, שבהן יש הכלה של התמיכה בטרור, פוגע בנו. זה יוצר גלי הדף לתופעות כמו הבי־די־אס ונותן לגיטימציה ובמה לתומכים בשונאינו. אתה רואה את הדו"ח של האו"ם, לדברים האלה יש השפעה".

מוקדם לומר מהם הסיכויים שוועדת השרים לחקיקה תחייב את חברי הקואליציה לתמוך בהצעת החוק החדשה. מקורות בכירים בקואליציה לא פסלו אתמול על הסף את האפשרות שהחוק יקודם, על אף שמדובר ביוזמה שהגיעה מן האופוזיציה, אבל הבהירו שהשותפות הקואליציוניות עדיין לא גיבשו עמדה בנושא. ח"כ גל העריך אתמול שסיכויי ההצעה טובים: "דיברתי עם כל חברי הוועדה וזה נראה טוב, הם מבינים שיש לנו אינטרס משותף לעצור תופעה מסוכנת. קשה לי לראות סיטואציה ששרי הממשלה מחליטים שהם לא מעבירים את החוק ואחר כך אומרים שהם רוצים להילחם בתופעה. אני מקווה שכמו שאני לא עושה את החשבונות הקטנים, גם הם לא יעשו".

בפברואר האחרון, כחודש לפני הבחירות לכנסת הפך בית המשפט העליון את החלטת ועדת הבחירות לפסול את מועמדותה לכנסת של חנין זועבי. העתירה שהגישו הליכוד וישראל ביתנו נגד זועבי התבססה בין היתר על התבטאויותיה, אך היא אמרה כי העותרים "לא הצליחו להביא ציטוט אחד שבו אני תומכת במאבק מזוין". החלטה דומה בעניינה של זועבי קיבל העליון גם ב-2013.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ