היועמ"ש לכנסת: גם ח"כים המצויים בניגוד עניינים יוכלו להצביע במליאה על רפורמת הגז

איל ינון הודיע כי העיקרון החוקתי הבסיסי הוא שכלל חברי הכנסת רשאים להצביע בכל עניין העומד על סדר יומה של המליאה. השרים כחלון, גלנט וחיים כץ יידרשו להצהיר על ניגוד עניינים אם ירצו להצביע

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

היועץ המשפטי לכנסת איל ינון הודיע הערב (ראשון) כי לא ניתן למנוע מחברי כנסת המצויים בניגוד עניינים להצביע על רפורמת הגז במליאת הכנסת. למרות זאת, בכנסת מעריכים כי שלושת השרים הנתונים בניגוד עניינים - שר האוצר משה כחלון, שר הרווחה חיים כץ ושר הבינוי יואב גלנט - לא ישתתפו בהצבעה במליאה בסופו של דבר.

לדברי ינון, חברי כנסת הנתונים בניגוד עניינים יידרשו להצהיר על כך קודם להצבעתם. ינון השיב לפנייתו של ח"כ איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה, שדרש למנוע מח"כים שלהם "עניין אישי" בפרשה להצביע. "העיקרון החוקתי הבסיסי שלפיו פועלת הכנסת במליאתה, בשונה מוועדות הכנסת, הוא שכלל חברי הכנסת רשאים להצביע בכל עניין העומד על סדר יומה של המליאה, ולא ניתן למנוע את הצבעתם של ח"כים המצויים לכאורה בניגוד עניינים", קבע ינון. לדבריו, תקנון האתיקה מחייב כל חבר כנסת שיש לו עניין אישי בנושא הנידון במליאה "להודיע על כך לוועדת האתיקה וליו"ר הכנסת, וכן למסור הודעה על עניין זה למליאת הכנסת לפני השתתפותו בדיון או בהצבעה".

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, הודיעה הבוקר כי אין מקום לפסילת ראש הממשלה בנימין נתניהו מעיסוק בנושא הגז, חרף המסר בנושא שהעביר לו מקורבו, איש העסקים שלדון אדלסון. בעקבות חשיפת "הארץ" בסוף השבוע, פנו ליועץ המשפטי לממשלה כמה ח"כים, בהם יו"ר מרצ זהבה גלאון וח"כ דב חנין, בדרישה להפקיע מידי נתניהו את הסמכות להכריע בנושא הגז. על פי הפרסום, במהלך מבצע צוק איתן נתניהו קיבל מהמיליארדר שלדון אדלסון מסר לייעל את הרגולציה על הגז.

זילבר נימקה את החלטתה וכתבה כי "ראשית, ראש הממשלה מסר כי הוא מעולם לא שוחח עם שלדון אדלסון בענייני מדיניות משק הגז, לא בדרך ישירה ולא בדרך עקיפה. שנית, הפנייה שנשלחה למשרד ראש הממשלה בחתימת שלדון אדלסון, נשלחה מטעם גוף הפועל מטעם לשכת המסחר האמריקאית ואין מדובר בפנייה העוסקת בעסקיו הפרטיים של שלדון אדלסון. שלישית, בכל מקרה המתווה לטיפול בגז הטבעי הינו מתווה שגובש על ידי צוות ממשלתי רחב שכלל נציגים רבים של המשרדים והרשויות הרלוונטיים. רביעית, ההחלטות בדבר אופן קידום המתווה ואישורו אינן צפויות להתקבל על ידי ראש הממשלה בלבד".

מחר תתבקש המליאה לאשר את ההצעה להעביר את סמכויותיו של שר הכלכלה אריה דרעי בעניין הגז אל הממשלה כולה. ההצבעה צפויה להיות דרמטית, ונכון לעכשיו ההערכה היא שהמליאה תאשר את הסוגיה - גם אם שלושת השרים המצויים בניגוד עניינים יימנעו מההצבעה.

כחלון וגלנט בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

שר האוצר כחלון הודיע לפני כחודש שלא ישתתף בהצבעות הקשורות בגז בשל חברותו ארוכת השנים, ועוד בטרם נכנס לפוליטיקה, עם איל הגז קובי מימון. ישראמקו מחזיקה ב-28% מזכויות מאגר הגז תמר. מקורביו של כחלון הדגישו שהוא לא יצביע על העברת סמכויותיו של דרעי לממשלה, גם אם יוצגו חוות משפטיות המאפשרות לו לעשות. לדבריהם, כחלון לא יצביע מטעמים של "נראות ציבורית", למרות שלכאורה מבחינה משפטית מדובר בסעיף טכני בלבד שמאפשר לו להשתתף בהצבעה.

שר הרווחה כץ, שגם הוא חבר של מימון, אינו מתכוון להשתתף בהצבעות בממשלה ובכנסת. כץ מחזיק במניות (יחידות השתתפות) של חברת חיפושי הנפט "ישראמקו". לפי הערכות, שווי אחזקותיו של כץ מגיע לכ-6-5 מיליון שקל. בלשכתו של כץ אישרו שהוא לא יהיה בהצבעות.

שר השיכון גלנט הודיע שלא יצביע בכנסת ובממשלה, לאחר שבאמצע 2014 פרש מתפקיד מנכ"ל "נמקס אויל אנד גז", שבבעלות המיליארדר בני שטיינמץ.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ