ראשי רשויות ובכירים ערביים: לא נשתף פעולה עם ממלא מקום המפכ"ל בשל מעורבותו באירועי אוקטובר

ועד ראשי הרשויות הערביות ויו"ר הרשימה המשותפת הודיעו כי הם מתנגדים למינויו של ניצב בנצי סאו, שהשתתף באירועים שבמסגרתם נהרגו 13 אזרחים ערבים בהפגנות בשנת 2000

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מתרחבת ההתנגדות בחברה הערבית למינויו של ניצב בנצי סאו לממלא מקום מפכ"ל המשטרה: ועד ראשי הרשויות הערביות, ועדת המעקב של ערביי ישראל ויו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה הודיעו היום כי לא ישתפו פעולה עם סאו, בשל מעורבתו באירועי אוקטובר 2000 במהלכם נהרגו 13 אזרחים ערבים ישראלים מירי כוחות המשטרה.

במכתב מטעם ועד ראשי הרשויות שנשלח היום לשר לביטחון הפנים גלעד ארדן נכתב כי "החברה הערבית וכל נציגיה לא יכולים לקבל מינוי זה, ורואים בו, התרסה וזלזול רב בחיי האזרחים הערבים ומתן לגיטימיות רשמית מטעם רשויות המדינה למי שפעל באופן המנוגד לחוק ואף בסתירה להנחיות המשטרתיות שחייבו אותו בעת אירועי אוקטובר 2000". על המכתב חתום ראש העיר סכנין ויו"ר ועד ראשי הרשויות המקומיות הערביות, מאזן גנאיים, המשמש גם כממלא מקום יו"ר ועדת המעקב של ערביי ישראל. 

עוד נכתב בו כי אירועי אוקטובר היו מכוננים ביחס שבין המשטרה בפרט והמדינה בכלל לבין האוכלוסייה הערבית וכי יש להם השלכות קשות עד עצם היום הזה. "מבחינת האוכלוסייה הערבית, בנצי סאו הוא האחראי להרג בניה ומקומו אמור להיות מאחורי סורג ובריח. בהקשר הזה אין אפשרות כלשהי לשיתוף פעולה בין מר סאו לבין החברה הערבית והנהגתה. מינויו של מר סאו הינו פסול ביותר מבחינה זו. בתור נציגי ונבחרי הציבור הערבי אנו קובעים בוודאות כי קיימת מוסכמה ברורה וחד משמעית, לפיה אין אמון בקרב הציבור הערבי בבנצי סאו. הציבור הערבי אינו יכול לשתף פעולה עם סאו, ואנו עומדים על דרישותינו כי סאו יועמד לדין בגין אחריותו כאמור להרג בנינו", כתב גנאיים.

עודה, השנהצילום: רמי שלוש

מוקדם יותר היום הודיע איימן עודה כי מפלגתו עשויה לעתור לבג"ץ נגד מינויו של סאו. ״ועדת אור קבעה בצורה שלא משתמעת לשתי פנים שהוא (סאו) היה שותף לפשע באוקטובר 2000, והמליצה שמעמדו במשטרה לא יקודם במשך ארבע שנים", אמר עודה, "הוא יצא זכאי לא מחוסר אשמה, אלא מחוסר ראיות כמו כל התיקים שנסגרו באותה תקופה. לכן, הרשימה המשותפת, ועדת המעקב והאוכלוסייה הערבית מתנגדים למינויו של סאו למפכ"ל ולא נשתף עמו פעולה. נגיע לערכאות ולבג"ץ בנושא החשוב והטעון הזה״. 

עם זאת, פעילים חברתיים בחברה הערבית ציינו כי בשנים האחרונות, שבהן כיהן סאו כמפקד מחוז מרכז במשטרה, הוא זכה לשיתוף פעולה מצד ראשי הרשויות הערביות שהיו בתחום אחריותו ולא היתה שום החלטה מצד המפלגות או ועד ראשי הרשויות להחרימו.

באוקטובר 2000 היה סאו מפקד מג"ב צפון ומפקד גזרת ואדי ערה. ועדת אור קבעה במסקנותיה כי הוכח שבאחד באוקטובר 2000, ניהל סאו "עימות ממושך עם אזרחים שהשתתפו במהומות, והכל בלא הצדקה בנסיבות המקרה למדיניות המחוז כפי שגובשה באותו בוקר". בעימות זה הרגו שוטרים שני אזרחים ופצעו רבים אחרים, אך הוועדה לא הטילה על סאו אחריות אישית למעשים אלו.

בשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" שארגון עדאלה העביר פניה ליועץ המשפטי לממשלה, לפסול את מועמדותו של סאו לתפקיד המפכ"ל בשל מעורבותו באירועי אוקטובר 2000 כמפקד במג"ב בגזרת ואדי ערה. בהמשך לפרסום נמסר מדוברת מחוז תל אביב סנ"צ הילה חמו: "בחומר שנשלח על ידי היועץ המשפטי דאז מני מזוז, בצירוף החלטת מח"ש, נמצא במסקנות ועדת אור על יסוד מכלול החומר, כי התיק בעניינו של ניצב סאו נסגר בשל העדר אשמה. במהלך כל שנות שירותו פעילות במגזר, כמפקד מחוז מרכז, פיתח סאו מודל למיגור תופעת האלימות נגד נשים ובמישור הפשיעה החמורה פעל ללא הפסקה לפירוק ארגון עבד קאדר באזור המשולש, שהטיל אימה על התושבים. כמפקד מחוז תל אביב פעל להורדת הפשיעה ביפו באופן משמעותי, דבר שהגביר את הביטחון ותרם רבות לשגשוג כלכלי".

אתמול הובא לאישור הממשלה מינויו של ניצב בנצי סאו לממלא מקום מפכ"ל המשטרה, לקראת פרישתו של יוחנן דנינו באחד ביולי. לאחר שיחות של הניצבים עם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, הועברו כמה שמות של מועמדים למפכ"לות מתוך המשטרה לידי היועץ המשפטי לממשלה, כדי שיבדוק אם מי מהם עשוי להיתקל בבעיה בוועדת טירקל למינויים. ארדן לא יכריע בעניין עד שהיועמ"ש יאשר כי לא צפויות בעיות משפטיות במינויים.

בשבוע שעבר התראיין השר לביטחון פנים גלעד ארדן ברדיו תל אביב, והתייחס למינויו של סאו לתפקיד המ"מ. "בנצי סאו הוא אדם ותיק מאוד ורב ניסיון, קצין ראוי, אבל לצערי בשל לוח הזמנים הקצר לא הספקתי לשוחח עם מי שרציתי. לכן החלטתי להביא לאישור את מינוי סאו כמ"מ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ