כחלון וגלנט הבהירו לנתניהו: לא נשתתף בהצבעה על הגז בכל מקרה

לצד לחץ כבד על שרי המפלגה מצד ראש הממשלה, הפכו חברי סיעת כולנו ליעד של קמפיין ציבורי נרחב הקורא להם להתנגד בהצבעה. ח"כ בן ארי: תודה על ההטרדות לאורך היום

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

שרי כולנו, משה כחלון ויואב גלנט, הבהירו היום (שני) לראש הממשלה בנימין נתניהו שלא ישתתפו בהצבעה בכנסת על העברת ההכרעה במונפול הגז לממשלה. מסע הלחצים שהפעיל נתניהו לא עזר, וכך גם לא איומו שיהפוך את ההצבעה להצבעת אמון בממשלה. "נתניהו יודע שבלי כחלון אין לו קואליציה. הוא לא יכול לאיים עליו בפיטורים או במשמעת קואליציונית", הבהיר אתמול מקור פוליטי.

במקביל ללחצים שהפעילה סביבתו של נתניהו על השרים, הפכו חברי הכנסת של כולנו למטרה לקמפיין ציבורי נרחב בניסיון לשכנע אותם לתרגם את התנגדותם למתווה הקיים להצבעה נגד בקשת הממשלה בשעות הלילה. במוקד עמדו בעיקר חברי הכנסת רועי פולקמן, רחל עזריה ומירב בן ארי, שמתחו באחרונה ביקורת על היעדר השקיפות בקידום ההסדר. בשעות הצהריים התכנסו חברי כולנו לישיבת סיעה שבה, בעיקר, הוציאו קיטור. היו"ר, שר האוצר כחלון, כמו גם השר גלנט, נעדרו ממנה. "היתה התייעצות. רק חברי הכנסת ישבו בחדר וכל אחד הביע את דעתו", סיפר אחד הנוכחים.

יו"ר הסיעה, פולקמן, ניהל את הישיבה יחד עם השר להגנת הסביבה, אבי גבאי. גבאי, שהצביע בממשלה נגד המהלך, איננו חבר כנסת ולכן לא יכול ממילא להצביע במליאה. לכל הנוכחים בחדר היה ברור שחברי הסיעה יתמכו בהצבעה במליאה בשל המשמעת הקואליציונית, אף שבכולנו לא הכריזו באופן מפורש על משמעת סיעתית. "אנחנו לא אוהבים את המתווה, זה לא סוד. אבל האם ההצבעה הזאת מצדיקה את פירוק הקואליציה?", שאל פולקמן והוסיף, "זה לא ברזולוציה של חורבן הבית. אנחנו מבינים שאנחנו לא יכולים לעשות המון בעת הזאת, אבל אנחנו יודעים שיש באפשרותנו להפעיל לחצים מתוך הקואליציה". בכולנו הבהירו שיעמדו בעתיד על הכנסת שלושה נושאים למתווה: שקיפות מלאה, פיקוח על מחיר הגז והוזלת המחיר שנקבע כיום, וסלילת צינור נוסף אל קו החוף כדי להבטיח ביטחון אנרגטי.

כחלון וגלנט במליאת הכנסת, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

צעירי מפלגת העבודה פתחו אתמול בקמפיין אישי אינטנסיבי נגד חברי הקואליציה ופרסמו בפייסבוק את מספרי הטלפון הסלולריים של חברי הקואליציה, ובראשם הח"כים של כולנו. אלפי הודעות סמס וטלפונים הציפו את המכשירים של הח"כים והשביתו אותם לשעות ארוכות. ח"כ בן ארי, שאחד המוחים שיגר אליה 200 הודעות סמס במשך חצי שעה, זעמה. בעמוד הפייסבוק שלה היא כתבה, "סליחה, אבל פרסום הנייד שלי ברשת רק כדי לשלוח לי מאות מסרונים בנושא ההצבעה שלי היום בעניין הגז היא מרגיזה ומתישה. תודה לצעירי העבודה (מחנה ציוני) על ההטרדות לכל אורך היום. אגב, הבנתי מה אתם רוצים לומר כבר בעשר ההודעות הראשונות. כל ה—400 בהמשך מיותרות״.

במחנה הציוני מתחו ביקורת חריפה על דבריה של בן ארי. בתגובה על הפוסט שפרסמה כתבו צעירי המפלגה, ״מירב בן ארי, אנחנו ממש מצטערים. אנחנו בטוחים זה לא קל להיות את, כשהמוני אזרחיות ואזרחים פונים אלייך בנושא הכלכלי הכי קריטי לישראל בעשורים האחרונים, ודורשים שתצביעי בהתאם לאינטרס של הציבור ולא תמכרי את כולנו לביבי ותשובה. זה נשמע באמת כמו אירוע נורא, נבחרת ציבור שאשכרה מקבלת פניות מהציבור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ