יחימוביץ' דיווחה על הצעתו של תשובה "באיחור אופנתי"

בשבוע שעבר חשפה הח"כית הצעה שקיבלה מאיל ההון במהלך הדיונים ב"חוק ששינסקי" לנהל קרן של 100 מיליון שקל. הגילוי הזה מזכיר שיחה משלהי 2010 שבה שמרה על סודיות באותו עניין

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
גידי וייץ
גידי וייץ

ח"כ שלי יחימוביץ' זרקה לפני כמה ימים פצצה שבזמן אמת יכלה לסייע לחשוף עוד חלק בקלסתרון של איל ההון יצחק תשובה. אבל בזמן אמת בחרה יחימוביץ לעמעם את מה שקרה בביתה בשלהי 2010. תשובה, בעל השליטה בחברת דלק, ביקש אז להיפגש איתה על רקע מאבקה להעלאת המסים על רווחים מהפקת גז טבעי ונפט. ועדת ששינסקי עמדה אז לפרסם את מסקנותיה, ותשובה ניסה לשכנע שרים וח"כים בצדקת עמדתו. אל ביתה של יחימוביץ בתל אביב הגיע עם רעייתו חיה ועם יועץ התקשורת שלו עידן ולס.

"הפגישה נמשכה שעתיים בערך", שחזרה יחימוביץ' בשבוע שעבר. "תשובה שטח את משנתו (השקעתי, חיפשתי, מצאתי, עשיתי טובה, מתעללים בי עכשיו...). אני לא ממש השתכנעתי. אמרתי שמתווה ששינסקי אמנם פשרני מדי לטעמי, אבל לגמרי סביר, והצעתי לו להפסיק את קמפיין ההכפשה האלים שהתנהל נגד יובל שטייניץ (שהוביל את המאבק באומץ), נגד ששינסקי ונגדי".

לקראת סוף הפגישה פנה תשובה ליחימוביץ' ואמר לה, לגרסתה, "ואם אני אתן את כל המסים האלה למדינה, את באמת סומכת על הממשלה הזאת שהם יעשו בכסף דברים טובים?". יחימוביץ ענתה (לגרסתה): "האמת, לא ממש, אבל ככה זה בדמוקרטיה".

תשובה: "למה לך? בואי, אני אקים קרן, אשים בה 100 מיליון שקלים, ואת ואני נחליט יחד לאיזה דברים טובים באמת הכסף הזה ילך. חינוך, כל מה שתגידי".

יחימוביץ' במליאת הכנסת, לפני כחודשייםצילום: אוליבייה פיטוסי

ההצעה הזאת, שיכולה להתפרש כניסיון להציע לח"כית טובת הנאה כדי לזכות בתמיכתה, היתה חבויה עד כה. יחימוביץ' לא דיווחה עליה בזמן אמת לציבור ולא ליועץ המשפטי לממשלה. כמה חודשים אחרי שתשובה התארח בביתה הגעתי גם אני לשם לראיין את יחימוביץ', שהתמודדה אז על ראשות מפלגת העבודה. להלן קטע מהשיחה בינינו, שלא פורסם אז.

את נפגשת עם אילי הון?

"נפגשתי כמעט עם כולם", ענתה יחימוביץ'.

תשובה, דנקנר?

"אני לא אכנס לשמות".

מדוע?

"כי כשאני מתחייבת לשיחה בארבע עיניים, אני מתחייבת לשיחה בארבע עיניים ואני עומדת בזה. כן, היו לי פגישות כמעט עם כולם. פגישות ארוכות, אינטנסיביות, תמיד ביוזמתם".

יש ציר משותף לפגישות האלה?

"בדרך כלל זה בא על רקע מתקפה שלי".

אבל חוץ מלהסביר את עצמם? הם רגילים לקנות, לא?

"זה בא על רקע פעילות מאוד אינטנסיבית שלי, שחיבלה — שפגעה להם בכסף — או משהו שהם פירשו כעלבון אישי".

יחימוביץ התמידה בסירובה לחשוף מה נאמר בשיחות בינה לבין אנשי הכסף הגדול. "כשמבקשים ממני פגישה בארבע עיניים, אני מכבדת את זה, ואין לי שום כוונה להדליף. אף פעם גם לא הדלפתי", אמרה. "אני מאוד מחויבת לדברים האלה. זה דבר שאני עוד סוחבת מהאתוס העיתונאי שלי".

שאלתי אם המאבק סביב תמלוגי הגז היה האלים ביותר לגביה, וביקשתי שתתאר דברים שטרם נודעו. "אני חוויתי את הדברים האלה רק פומבית", אמרה יחימוביץ' בהתייחסה לאיומים, לא לפיתויים. "זה לא היה ממש פשוט לקום בבוקר ולראות מודעות ענק עם התמונה שלי ועם אמרות כמו: את כורה את קברך הפוליטי, ושאר דברי הבל מהסוג הזה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ