ליברמן: "במתכונת הנוכחית - ממשלת נתניהו לא תסיים את שנת 2015"

שר החוץ לשעבר תקף את התנהלות ראש הממשלה מול האיומים הביטחוניים ואמר כי הפגיעה בהרתעה הופכת את ישראל לפגיעה יותר: "ממשלת ישראל משלמת דמי שתיקה לחמאס"

שירלי סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירלי סיידלר

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, דחה היום (שבת) את האפשרות שיחבור לרשימה משותפת עם סיעת כולנו ויש עתיד לקראת הבחירות הבאות, כפי שפורסם אתמול ב"הארץ". לדבריו, החיבור בין המפלגות לא יניב הישגים גבוהים מכפי שישיגו המפלגות אם יתמודדו בנפרד. 

באירוע שבתרבות בבאר שבע העריך ליברמן כי ממשלת נתניהו הנוכחית תתפרק עוד לפני סוף השנה הנוכחית. "ברור שממשלת נתניהו במתכונת הנוכחית לא תסיים את שנת 2015. אי אפשר להעביר תקציב כשאתה תלוי בקול בודד של חבר כנסת שיבוא עם כל מיני דרישות, לפעמים מוצדקות ולפעמים מוזרות. להעביר תקציב מסובך עם 61 ח"כים זה לא ריאלי. כמו בנושא הגז, בטח ובטח נראה את זה בצורה הרבה יותר דרמטית בדיוני התקציב. לכן אנחנו כנראה נצטרך להתרגל לכך שיהיו שינויים".

על האיחוד האפשרי עם כחלון אמר ליברמן כי "לא רק הפוליטיקאים, גם הפרשנים צריכים להתפרנס ולהמציא בכל פעם תיאוריה אחרת". לדבריו, "אני לא רואה את זה עדיין. זאת רק ספקולציה עיתונאית. אחד פלוס אחד לא שווה שלוש במקרה הזה אלא אחד וחצי. אני לא רואה הצדקה כלשהי לזה".

ליברמן באירוע שבתרבות בבאר שבע, היוםצילום: עיריית באר שבע

ליברמן אמר כי בשיחותיו עם כחלון, שר האוצר הבהיר לו כי הוא מעוניין להרחיב את הקואליציה. "הוא מבין שרפורמות מרחיקות לכת אי אפשר להעביר באמצעות 61 ח"כים", אמר ליברמן. 

על האפשרות שנתניהו יציע לו לחבור לממשלה אמר ליברמן, "הוא (נתניהו) לא רוצה אותי אלא את הקולות שלי, בוא נעשה הבדל. לגבי הקולות של ישראל ביתנו, אנחנו מפלגה עניינית בלי שום דיעות קדומות, אולי היחידה. אנחנו השבוע הצבענו עם הממשלה, עזרנו להם להעביר את הארכת המאגר הביומטרי. אנחנו בסופו של דבר רואים את טובתו של האזרח, טובתה של מדינת ישראל. גם בנושא התקציב הגישה שלנו היא עניינית בלי קשר לקואליציה או לאופוזיציה”.

בדבריו התייחס יו"ר ישראל ביתנו גם לירי הרקטות אמש מחצי האי סיני לעבר ישראל. "זה פחות חשוב על ידי מי זה נורה, איומים על ישראל זה לא דבר חדש. מה שהשתנה זה ההרתעה שלנו, יש פגיעה חמורה בהרתעה וזו התוצאה העיקרית של מבצע צוק איתן, זה משפיע בכל הזירות בכל העולם", אמר. ליברמן הדגיש כי "היום אף אחד לא סופר אותנו - לא בווינה על הגרעין האירני, לא בסיני ולא ברצועת עזה".

כמו כן התייחס שר החוץ לשעבר למצב הביטחוני שנה לאחר מבצע צוק איתן. לדבריו, ישראל תלויה בחמאס ולא ההפך, "ממשלת ישראל משלמת דמי שתיקה לחמאס. המדינה קיבלה הסכם שבשתיקה שחמאס משקם תשתיות טרור - הם חופרים מנהרות, מייצרים טילים 24 שעות, מקימים בסיסים מול ישובי עוטף עזה ואנחנו לא מפריעים להם. אנחנו כל הזמן מטיפים לעולם להילחם נגד הטרור ופה אנחנו משלימים עם הטרור כי זה נותן כביכול שקט, וזה מצב בלתי נסבל".

בעקבות הירי אמש לעבר מועצה אזורית אשכול, אמר ליברמן כי ישראל צריכה לפעול בשיתוף פעולה עם מצרים בהיבט המודיעיני - אם כי אסור לה לתקוף באופן עצמאי בחצי האי. "יש היעדר מודיעין טוב בסיני, אנחנו צריכים לשתף פעולה עם מצרים, וזה אינטרס שלנו. מה שקרה שם השבוע זה לא מפגע בודד, אלא מדובר במבצע מתואם של מאות מחבלים שמוכיח יכולת צבאית עם כלי נשק כבדים שמסתערים. זו תהיה טעות לתקוף באופן עצמאי בסיני". לדבריו, חמאס ברצועת עזה משמשת מקלט לפעילי דאעש, "אין אהבה בין חמאס לדאעש, אבל השנאה לישראל ולסיסי גוברת".

בהתייחסו לפיגועים האחרונים ביהודה ושומרון, אמר כי צה"ל חייב לבחון את עצמו "ואנו לא זקוקים להטפות מוסר ממועצת זכויות האדם שלא בוחנת את עצמה. 60% מהחלטות של המועצה הן לא על לא סודן ולא איראן אלא ישראל. היום צה"ל במקום להרתיע את המחבלים אנחנו מרתיעים את חיילים צה"ל. כל יום אני משוחח עם תושבים באזור בו אני גר, הם אומרים שהם מוכנים להיפגע ולקחת סיכונים ולא להיחקר במצ"ח חצי שנה. חייבים לשנות את ההנחיות".

ליברמן התייחס בדבריו גם למשרד החוץ, ולכך שלא מונה שר שיעמוד בראשו. "היו תקופות שלא היה שר חוץ או ביטחון במינוי, אבל הבעיה היא שפירקו את משרד החוץ. במשרד החוץ עשו פוגרום ולינץ', זאת הבעיה המרכזית, לא מי עומד בראש. ראש הממשלה לא יכול להסתפק בדיבורים בכל הקשור למועצת זכויות האדם, אמרתי בעבר שישראל צריכה לפרוש ממנה ואגיד זאת שוב לראש הממשלה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ