כישלון לאופוזיציה: הממשלה השיגה רוב לקיצור הליכים בקידום חוק הזנה בכפייה

הרוב הושג לאחר שלפחות חמישה ח"כים מהאופוזיציה לא התייצבו להצבעה. כעת תוכל הממשלה לדלג על ההצבעה בקריאה ראשונה ולקדם את החוק שהדיונים עליו כבר הושלמו בקדנציה הקודמת

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההצבעה היום בכנסת. ח"כים מהאופוזיציה שלא הצביעו היו יכולים לשנות את מאזן הכוחות
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הממשלה הצליחה לזכות בתמיכת הכנסת בהחלת "דין רציפות" על חוק ההזנה בכפייה - על אף שחברי כנסת מהאופוזיציה שנכחו במשכן ולא הצביעו היו יכולים לשנות את מאזן הכוחות. לפי ההצעה, אם ייתן בית המשפט את ההיתר, ניתן יהיה להעניק טיפול רפואי לאסיר גם אם הוא מתנגד לכך, וסוהר יוכל להפעיל כלפיו כוח כדי לאפשר את הטיפול.

משמעות הדבר היא שהממשלה תוכל לדלג על ההצבעה בקריאה ראשונה ולקדם את החוק, שהדיונים עליו כבר הושלמו בקדנציה הקודמת מהמקום בו היה בעת פיזור הכנסת.

בדיקת "הארץ" מעלה כי חברי הכנסת יאיר לפיד ועפר שלח (יש עתיד), כמו גם חברי הכנסת זוהיר בהלול ומיקי רוזנטל (המחנה הציוני) המתנגדים לחוק - לא השתתפו בהצבעה וכמו כן גם ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) נעדר ממנה ולא דאג לקיזוז. ההצבעה הסתיימה בפער של שלושה ח"כים בלבד: 53-50. רוזנטל, שנכח באולם המליאה, הבהיר היום (שני) שהצביע אך הצבעתו לא נקלטה במערכת האלקטרונית. לפיד סירב להגיב וביש עתיד טענו שח"כ שלח איחר להצבעה בשל תקלה טכנית.

הדיון במליאת הכנסת, היוםצילום: אמיל סלמן

אף שהמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי, הבטיח בשבוע שעבר לקדם את החוק על סמך הבנות אליהן הגיעה הקואליציה עם יש עתיד בקדנציה הקודמת - שהביאו לנוסח מתון ואפשרו את תמיכת המפלגה בחוק - בפועל הוצג היום לח"כים הנוסח הקיצוני יותר. כעת, הדיון על מתווה החוק יעבור לוועדת החוקה של הכנסת.

בדיון אמר ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) כי "בכנסת הקודמת נאבקנו נגד החוק הבעייתי המסוכן והמיותר הזה ובסופו של דבר הצלחנו לעצור אותו מכיוון שגם חברים בקואליציה השתכנעו בכך. הנורמות הבינלאומיות של ארגוני הרפואה קובעות שהזנה בכפייה זה סוג של עינוי, ולא סתם עינוי, אלא עינוי אכזרי. מדינת ישראל חוקקה חוק שאוסר הזנה בכפייה לאווזים, כדאי שנבים שמה שאסור לעשות על אווזים אסור לעשות גם לבני אדם".

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) טענה כי הצעת החוק היא פוליטית, ומטרתה למנוע את שביתות הרעב. "הלחץ של שביתות הרעב הובילה את הממשלה לחוקק חוק שאני לא מבינה את התועלת שלו, במיוחד לא בנקודת הזמן הזו. זה רק יוביל אותנו לפגיעה חמורה יותר במדינת ישראל". היא הוסיפה כי "אנחנו בימים שהתדמית הבין לאומיות של ישראל לא בשיאה בלשון עדינה. מה אנחנו צריכים את זה עלינו עכשיו?".

"ההצעה הזו מבקשת לקנות שקט תעשייתי למדינת ישראל דרך עינויים", הוסיף ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ). "מישהו באמת חושב שהפלסטינים יפסיקו את מאבקם בגלל הזנה בכפייה? אתם רוצים להרוס את הדמוקרטיה, היא פשוט לא מתאימה לכם".

"כמה שקרים ומניפולציות אתם יודעים לעשות", ענה ח"כ שרון גל (ישראל ביתנו) במליאה. לחברי הכנסת מהשמאל. "אנחנו מדברים על חבורת רוצחים שפלים שיושבת בבתי הסוהר בתנאים של קייטנה, ואתם באים להטיף לנו על דמוקרטיה".

השר לביטחון פנים גלעד ארדן השיב בשם הממשלה: "שביתת רעב עד מוות היא סוג של פיגוע התאבדות. אני לא מבין את חברי הכנסת מהשמאל, אנחנו במדינת ישראל תמיד מקדשים את ערך החיים ולכן לא נאפשר להתאבדות להתרחש, לא בתלייה, לא בחגורת נפץ ולא בשביתת רעב". לגבי התזמון, אמר ארדן כי "בישראל תמיד יגידו שעכשיו זה זמן לא טוב, מה אתם מעדיפים לחכות למקרה דחוף שנרוץ לכנסת ונעביר חקיקת בזק בנושא?" השר לביטחון פנים אף פנה לחברי הכנסת הערביים ואמר "לכו תדאגו קודם לבוחרים שלכם לתשתיות וחינוך, במקום לדאוג לאסירים הפלסטינים".

על פי הנוסח שהוצג היום לח"כים, הוצע להסמיך את נציב בתי הסוהר לפנות לבית המשפט המחוזי בבקשה לקבל היתר למתן טיפול רפואי לאסיר שובת רעב - אם ראה - על סמך חוות דעת של רופא, כי בשל שביתת הרעב קיימת אפשרות ממשית שתיגרם בתוך זמן קצר סכנה חמורה לבריאותו.

בית המשפט יביא בחשבון את חוות דעתה של ועדת האתיקה בבית החולים בו מאושפז האסיר, למעט במקרים דחופים, ויחויב לשקול את מצבו הרפואי והנפשי של האסיר, הסיכויים והסיכונים של הטיפול המבוקש לאסיר, מידת פולשנות הטיפול המבוקש והשפעתו על כבוד האסיר. עוד ייבחן את עמדת האסיר ונימוקיו, תוצאות טיפולים דומים שניתנו לאסיר - אם ניתנו, וכן שיקולים של ביטחון המדינה, שלום הציבור והשפעת ההחלטה על היכולת לשמורעל הסדר והביטחון בבית הסוהר. לפי ההצעה, אם ייתן בית המשפט את ההיתר, ניתן יהיה להעניק את הטיפול הרפואי גם אם האסיר מתנגד לכך, וסוהר יוכל להפעיל כלפיו כוח כדי לאפשר את הטיפול.

בדברי ההסבר להצעה נכתב כי "שביתות רעב של אסירים הן תופעה מוכרת, אשר חוזרת על עצמה במציאות הישראלית במשך השנים, לשם קידום תכליות שונות של ציבור האסירים השובתים. לעתים מתאפיינות שביתות הרעב בכך שמשתתפים בהן מספר גדול של אסירים, וכן בכך שחלק מן האסירים מתמידים בשביתת הרעב למשך פרק זמן ממושך, אשר בחלק מהמקרים מגיע עד כדי סיכון חייהם. מצב דברים זה מחייב גיבוש של דרכים ראויות ומתאימות לצורך התמודדות עם שביתות הרעב". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ