עתירה נגד ההסכמים הקואליציוניים: לבטל את הכוח הבלתי מוגבל של נתניהו כשר התקשורת

סעיף בהסכמים מחייב את חברי הקואליציה לתמוך בכל היוזמות של שר התקשורת ולהתנגד ליוזמות שהוא מתנגד להן. ח"כ מרגלית שעתר לבג"ץ: "הופך את השרים לדחלילים ואת נתניהו למלך בדיקטטורה"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ח"כ אראל מרגלית (המחנה הציוני) עתר הבוקר לבג"ץ בצעד חריג, בדרישה לבטל את הסעיף בהסכמים הקואליציוניים המקנה לנתניהו כוח בלתי מוגבל בתחום התקשורת.

לפי דרישת נתניהו, בהסכמים הקואליציוניים עם כל המפלגות מופיע סעיף המעניק לו שליטה מוחלטת בחקיקה הנוגעת לתקשורת. הסעיף קובע כי חברי הקואליציה יצטרכו לתמוך בכל יוזמת חקיקה שיציג שר התקשורת ולהתנגד לכל חוק שיעלה להצבעה בניגוד לעמדת השר. משמעות הדבר היא שכל רפורמה שנתניהו יבקש להעביר תקודם, וכל יוזמה שאינה מקובלת עליו תיפול.

"חברי ממשלה נבחרו כדי להפעיל את שיקול דעתם", אמר מרגלית לאחר הגשת העתירה. "שר שנכפה עליו או שהסכים להשתיק את שיקול דעתו בנושא חיוני כל כך לדמוקרטיה, מועל באופן יסודי ועמוק באמון שקיבל מהציבור". מרגלית הוסיף כי הפעלת שיקול דעת היא חובתו של כל שר. "סעיף התקשורת הופך את השרים לדחלילים בקריקטורה, ואת ראש הממשלה למלך בדיקטטורה", ציין.

לקראת חתימת ההסכמים הקואליציוניים נמסר כי יו"ר כולנו משה כחלון התנגד לסעיף, אך נאלץ להשלים עמו כיוון שהטיל את כובד משקלו כדי לבלום את חוק הלאום ואת החקיקה להחלשת בית המשפט העליון.

ברקע התעקשותו של נתניהו על הסעיף עומד ככל הנראה חוק ישראל היום, שנועד לאסור על הפצתו בחינם של העיתון. החוק אושר בקריאה ראשונה לקראת פיזורה של הכנסת הקודמת, וישנן טענות כי הוא שהביא אז לפירוקה של הממשלה. בין הנושאים העומדים לפתחו של שר התקשורת בנימין נתניהו - הרפורמה ברשות השידור, שעומדת, ככל הנראה, להצטמצם באופן משמעותי ופיצול ערוץ 2.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ