הפסד ראשון לממשלה בכנסת: האופוזיציה העבירה ברוב דחוק חוק של יש עתיד

חברי אופוזיציה ארבו מחוץ למליאה, התפרצו ברגע האמת והשיגו רוב בהצבעה בקריאה טרומית. הצעה של ח"כ קרין אלהרר אוסרת על הוצאה לפועל לפתוח תיקים לחייבים שלא בעיר מגוריהם; מרכזת האופוזיציה מרב מיכאלי: "נמשיך להביך את הממשלה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

האופוזיציה הצליחה לגייס רוב של קול אחד להצעת חוק של ח"כ קרין אלהרר (יש עתיד) המגבילה את ההוצאה לפועל בפתיחת תיקים לחייבים. לפי ההצעה, תיק יוכל להיפתח רק בעיר מגוריו של החייב. הצעת החוק עברה בקריאה טרומית לאחר ש-46 חברי כנסת הצביעו בעד ו-45 התנגדו. זו הפעם הראשונה מזה שש שנים שבה נרשם הפסד לקואליציה בהצבעה על הצעת חוק במליאה.

מליאת הכנסת, השבועצילום: אמיל סלמן

"התרגיל" היה פרי של שיתוף פעולה בין חברי הכנסת מרב מיכאלי (המחנה הציוני), עופר שלח (יש עתיד) ואחמד טיבי (הרשימה המשותפת). הם בחרו בהצעת החוק של קרין אלהרר כיוון שהעריכו שלה יש סיכויים טובים לעבור. על מנת להרדים את ערנותה של הקואליציה, חברי כנסת מהאופוזיציה "התרשלו" בכוונה בהצבעה שקדמה להצעת החוק של אלהרר - יצאו מהמליאה, נתנו לקואליציה לגבור ברוב גדול והכינו לה "מארב" לקראת ההצבעה על חוק הוצאה לפועל. מספר שניות לפני סוף ההצבעה האלקטרונית, חברי האופוזיציה התפרצו בריצה למליאה והצביעו.

ח"כ קרין אלהרר אמרה לאחר ההצבעה: "אני לא מבינה איך חברי הקואליציה שהצהירו שידאגו לשקופים, מתנגדים להצעה הזו". שרת המשפטים איילת שקד הגיבה: "מדובר ברעיון שכבר נמצא בתוכנית העבודה של רשויות האכיפה והגבייה. מדובר בשינוי רחב היקף שמצריך זמן. במידת הצורך הנושא יקודם בהצעה ממשלתית ולכן הממשלה מתנגדת להצעה".

חברי האופוזיציה נכנסים למליאה בריצה כדי להצביע

יו"ר סיעת המחנה הציוני ומרכזת האופוזיציה, ח"כ מרב מיכאלי הביעה תמיהה נוכח התנגדות הממשלה להצעת החוק, שלדבריה "נועדה להקל על חייהם של מאות אלפי חייבים וחייבות, ושאין לה כל עלות תקציבית", והבטיחה להמשיך "להביך את הממשלה פעם אחר פעם, עד שנצליח להחליף אותה". "שוב הפתעה לראש הממשלה", כתב יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג בחשבון הטוויטר וציין כי מדובר ב"מהלך פרלמנטרי מפתיע".

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: "הריחוק ממקום מגורי החייבים מקשה על התנהלות מול ההוצאה לפועל וגורם לסרבול, קושי, עלויות ועיכובים רבים בהתנהלות בתיק, מאחר וכל בקשה מחייבת את החייב לנסוע פיזית לשם הגשתה בלשכה. נכון הדבר גם לגבי התייצבות לדיונים בלשכות ההוצאה לפועל. כך לדוגמה, על מנת לצלם מסמכים מתיק ההוצאה לפועל, חייב נדרש לפנות ללשכה בה מתנהל התיק. זאת למעט מסמכים כלליים כמו פירוט תיקים לחייב אותם ניתן לקבל בכל לשכה. הפגיעה בנגישות מתחדדת לאור סגירת לשכות הוצאה לפועל רבות במסגרת תיקון 29. במצב דברים זה, ונוכח העובדה כי מרבית החייבים בהוצאה לפועל מתמודדים עם חסרון כיס וכפועל יוצא עם היעדר ייצוג משפטי, יש מקום להחיל את כללי הסמכות המקומית כקבוע בסדר הדין האזרחי".

כיוון שהצעת החוק עברה בקריאה טרומית בלבד, סיכוייה להיות מקודמת להמשך חקיקה קלושים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ