דיל חשאי בין ליברמן לליכוד יעניק לימין וטו במינוי שופטים

לפי הדיל, הליכוד יתמוך במינוי ח"כ של ישראל ביתנו כנציג האופוזיציה בוועדה למינוי שופטים, על חשבון המחנה הציוני. בתמורה, ליברמן וחברי סיעתו יצביעו בעד מינוי נציגת הליכוד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עסקה סודית בין הליכוד לישראל ביתנו נחשפה היום (רביעי) בכנסת: נציגי מפלגת השלטון ואנשיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו סיכמו עם יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, לתמוך בבחירת חבר סיעתו, רוברט אילטוב, לתפקיד חבר הוועדה למינוי שופטים. בתמורה, ששת חברי ישראל ביתנו האופוזיציונית יצביעו בבחירות החשאיות בעד מועמדותה של חברת סיעת הליכוד, נורית קורן, לוועדה החשובה והיוקרתית.

בחירתו של אילטוב, אם תסתייע, תטה את המאזן בוועדה לטובת הימין. על פי חוק שהעביר גדעון סער לפני כמה שנים, יש צורך ברוב של שבעה מתוך תשעת חברי הוועדה, על מנת לבחור בשופט בית המשפט העליון. אם אילטוב ייבחר, לנציגי הימין יהיו שלושה נציגים בוועדה: שרת המשפטים איילת שקד וחברי הכנסת קורן ואילטוב. כך, יהיה להם וטו מעשי על בחירת שופטי העליון. הבחירות לוועדה יתקיימו במליאת הכנסת בעוד כשבועיים, ביום רביעי 22 בחודש.

בוועדה לא מודאגים מהמינוי של אילטוב לוועדה. יחד עם שלושה שופטי עליון שמכהנים בוועדה ושני נציגי לשכת עורכי הדין, יש רוב ברור למשפטנים על פני הגורמים הפוליטיים במינויים של שופטים לבתי משפט השלום והמחוזיים. לצורך מינוי בבית המשפט העליון יש צורך ברוב של שבעה מתוך תשעה שופטים. חברים בוועדה ציינו כי ממילא בשל המגבלה של הרוב הגדול, לצורך הסכמה על מינוי של שופטי עליון נעשים דילים ולכן דנים במספר מינויים לעליון בבת אחת. כך או כך, עד 2017 לא צפוי מינוי לבית המשפט העליון, וזאת עד לפרישתם של אליקים רובינשטיין, סלים ג'ובראן ומרים נאור. 

נתניהו וליברמן בשנה שעברהצילום: אמיל סלמן

מאז קום המדינה, נהוג שמפלגת השלטון תומכת בבחירתו של נציג סיעת האופוזיציה הראשית לחבר הוועדה. האופוזיציה (למעט ישראל ביתנו) טרם החליטה מי יהיו מועמדיה לוועדות למינוי שופטים ודיינים. בין השמות המוזכרים: יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, המכהן כיום כאחד משני חברי הוועדה מטעם הכנסת, שרת המשפטים לשעבר ח"כ ציפי לבני, ח"כ מירב מיכאלי, ח"כ עופר שלח, וח"כ נחמיאס ורבין. בכיר באופוזיציה אמר שהכוונה היא לבחור מועמד בעל סיכוי.

אבל אם ה"דיל" יעבוד, אילטוב צפוי להיבחר בקולות הקואליציה וישראל ביתנו, בעוד נציג האופוזיציה צפוי שלא להיבחר, כי מספר הקולות המובטחים לה הוא 53 בלבד, כמספר קולות חברי האופוזיציה מלבד חברי ישראל ביתנו.

הנוהג המדובר הופר בפעם הראשונה בשנת 2009, כאשר סיעת הליכוד תמכה במועמדותו של ח"כ אורי אריאל, מסיעת האיחוד הלאומי הקטנה, שהיתה אז באופוזיציה, במקום בח"כ רוני בראון מקדימה, שהיתה אז סיעת האופוזיציה הראשית. גורמים בכירים בקואליציה הביעו תקווה כי המהלך, אם יעלה יפה, יסייע לקרב את ליברמן לקואליציית נתניהו, שמתקשה לתפקד בכנסת.

העסקה בין ליברמן (שאמר היום כי אין להסיק מכך שפניו לקואליציה) לנתניהו, תתממש רק אם יימצא לה רוב בהצבעה החשאית בכנסת. לכאורה, הרוב מובטח בגלל המשמעת הקואליציונית, אולם הניסיון מלמד כי מאחורי הפרגוד, בהצבעות פרסונליות, ח"כים נוטים להצביע על פי מצפונם ועמדותיהם האישיות, ואינם רואים עצמם מחויבים להנחיות מלמעלה. כך היה לפני כשנתיים, כאשר נציג הקואליציה דויד רותם מישראל ביתנו, הפסיד בהצבעה החשאית על חברות בוועדה לאיציק כהן, נציג ש"ס שהייתה באופוזיציה.

ההערכה שרווחה הערב בשורות הקואליציה היתה כי אם יש פוטנציאל ל"עריקים" שיעדיפו להצביע בעד הנציג או הנציגה שתבחר האופוזיציה, הרי שהוא מצוי בסיעת כולנו. מרבית נציגיה הם אנשי שמאל-מרכז, והם עשויים להעדיף ח"כ המאמין בהשקפותיהם על פני אילטוב מישראל ביתנו.

בנוסף, סבב המינויים הבא בבית המשפט העליון, יהיה רק באמצע 2017. על מנת שקואליציית נתניהו הנוכחית תשרוד עד אז, יהיה עליה להעביר לא רק את תקציב 2015-2016, אלא גם את זה שאחריו. משימה לא פשוטה. רק בסוף השבוע ניבא ליברמן כי הממשלה "בהרכבה הנוכחי", לא תחזיק מעמד עד לסוף השנה הנוכחית. אולי הוא התכוון לכך שעל מנת שהיא כן תשרוד, הרכבה יצטרך להשתנות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ