בשבוע הבא: משרד המשפטים יציג את החוק שנועד לחזק את סיעות הקואליציה הקטנות

על פי "החוק הנורבגי הקטן", שר בסיעה המונה פחות מ-12 ח"כים יוכל לפרוש מהכנסת ובמקומו יתמנה הבא אחריו ברשימה. אם יעזוב את הממשלה, יוכל לשוב ולכהן כח"כ

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

משרד המשפטים צפוי להפיץ בשבוע הבא את טיוטת "החוק הנורבגי הקטן", שיאפשר לשר אחד מכל סיעה המונה פחות מ-12 ח"כים לפרוש מהכנסת כדי לפנות מקום לבא במקומו ברשימת המפלגה.

על פי החוק, אם השר יתפטר או יפוטר מהממשלה, הוא יוכל לשוב ולהתמנות כח"כ במקום מחליפו בכנסת שייאלץ לפרוש. כל הסיעות השותפות לממשלה התחייבו בהסכמים הקואליציוניים לתמוך בחוק שצפוי עקב כך לזכות לרוב גם בכנסת. החוק נועד להגביר את נוכחות מפלגות השלטון בכנסת ולהרחיב את השתתפות חבריהן בוועדות השונות ובמליאה.

הבית היהודי יזמה את ההצעה לקדם את החוק לאחר כישלונה בבחירות האחרונות, בין היתר כדי לאפשר לח"כ לשעבר שולי מועלם רפאלי לחזור לשורות הכנסת. במקביל עשויים גם שר מכולנו ושר מש"ס לפרוש מהכנסת במסגרת החוק כדי להביא להוספת ח"כ נוסף לסיעותיהם. מקורות בכנסת אמרו היום כי "לא מן הנמנע שבסופו של דבר יהיו אלה מנהיגי המפלגות, בנט, כחלון ודרעי שיפרשו בעצמם מהכנסת בצעד סמלי במסגרת החוק, ויחזרו אליה במקרה שבו יפוטרו מהממשלה או יחליטו לפרוש ממנה".    

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ