ארדן חתם על צו לסגירת הערוץ "פלסטין 48" ששידר מנצרת

השר לביטחון הפנים הסביר כי ההחלטה לא נבעה מתכנים בעייתיים אלא משיקולי ריבונות. הנהלת הערוץ: "השימוש בצו ייבחן בערכאות. בינתיים השידור יימשך מרמאללה". ח"כ גטאס: "זו סתימת פיות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, חתם היום (חמישי) על צו לסגירת הערוץ "פלסטין 48" של הרשות הפלסטינית, שפתח את אולפניו בנצרת לפני כמה ימים. "לא אאפשר פגיעה בריבונות של מדינת ישראל ומתן דריסת רגל לרשות הפלסטינית בשטחי המדינה", אמר ארדן. הערוץ החל לשדר מנצרת, ושתי משאיות של הערוץ עמדו סמוך למסעדה בעיר שהמרפסת שלה שימשה אולפן הטלוויזיה. היום בצהריים התבקשו מנהלי הערוץ לעזוב את המקום ולהפסיק לשדר משם.

במשרד לביטחון הפנים מסרו כי ההחלטה לסגור את הערוץ לא נבעה מתכנים בעייתיים, אלא משיקולים של ריבונות. לטענת השר ארדן הערוץ פועל מטעם ובחסות הרשות הפלסטינית בתוך שטחי ישראל, בלי שניתן לכך היתר בכתב, כנדרש בסעיף 3 (א) לחוק יישום הסכם הביניים בדבר הגדה המערבית ורצועת עזה (הגבלת פעילות) התשנ"ה 1994. צו הסגירה תקף לחצי שנה מיום הסגירה.

לפני החתימה על הצו, הפסיק הערוץ את השידורים ממתחם דודג' סנטר בנצרת עילית, בהוראת העירייה. העירייה טענה שהערוץ לא קיבלו אישור להשתמש בשטח לצילומים.

צילומי הערוץ הפלסטיני בנצרת, בשבוע שעברצילום: גיל אליהו

סגן ראש עיריית נצרת עילית, ד"ר שוכרי עוואודה, אמר ל"הארץ" כי מנהלי הערוץ לא ביקשו אישור להשתמש ברחבה כאולפן, וכי מדובר בשימוש חריג שמחייב את אישור העירייה. לדבריו, אם יוגשו בקשות לעירייה, היא תבחן זאת בגישה חיובית. ביומיים האחרונים שידר הערוץ מנצרת באישור העירייה.

מהנהלת הערוץ נמסר כי צו סגירה לערוץ טלוויזיה אינו משרת את הממשלה ומבייש את חופש הביטוי של הדמוקרטיה הישראלית. ההנהלה מסרה כי "בכל מקרה הערוץ לא משדר מישראל, הוא רק מפיק את התוכן שמועבר מרמאללה לשידור לווייני. מי שסגר את החדשות המקומיות, מחסל את השידור הציבורי, ניסה לסגור לאחרונה את ערוץ 10, מנסה לסגור את תיאטרון אל־מידאן — ימשיך לנסות לסגור ערוצים, אם הציבור וארגוני העיתונאים ישתקו. יש לזכור שממשלת ישראל הפעילה שידורים בערבית ואפילו בפרסית במשך שנים רבות. גם ערוצי i24 משדרים מיפו ללא רישיון ופיקוח ישראליים. השימוש בצווים, בהיעדר בסיס משפטי, ייבחן בערכאות. בינתיים השידור יימשך מרמאללה".

מרכז אעלאם, החוקר את התקשורת בישראל, הודיע כי יבדקו את חוקיות הצו ואת האפשרות להיאבק בו משפטית. במרכז הגדירו את ההחלטה "המשך מדיניות סתימת הפיות של הממשלה. הערוץ הפלסטיני אמור להביא את סיפורם של 20% מאזרחי המדינה שלא מקבלים ביטוי בערוץ הציבורי".

ח"כ באסל גטאס מסר בתגובה לצו כי "מדובר בפשיזם וניסיון נואל לשלוט באמצעי התקשורת שצורכים אזרחי המדינה הערבים. ארדן מתנהג כמו עובד זוטר של נתניהו ולא כשר בכיר — בסתימת פיות, באמצעים מנהליים חשוכים, ובשיטות השב"כ משנות השבעים שנועדו לשלוט בערבים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ