הנוסח המרוכך של חוק הלאום יועבר לאישור ועדת שרים המיוחדת לנושא

ועדת שרים לחקיקה החליטה שלא לאפשר את קידומו בכנסת של הנוסח שהגיש בני בגין, שאינו מכפיף את המשטר הדמוקרטי לזהותה היהודית של ישראל. הנוסח יעבור לאישור ועדת השרים המיוחדת שתוקם בהתאם להסכמים הקואליציוניים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה החליטה היום שלא לאפשר את קידומה בכנסת של הצעת חוק מדינת הלאום שהניח ח"כ בני בגין (הליכוד). גרסה זו שאינו חותר להכפיף את משטרה הדמוקרטי של המדינה לזהותה היהודית.

נוסח החוק יעבור כעת לאישור ועדת השרים המיוחדת שעתידה לקום כדי לגבש מתווה מוסכם על השותפות הקואליציוניות בנושא, והמשך קידומו יהיה כפוף להחלטתה. בשל העימותים בין המפלגות השונות נקבע בהסכמים הקואליציוניים כי הקואליציה לא תוכל לקדם אף אחד שהועלו בשנים האחרונות ללא הסכמה בעניין שתושג בוועדה.

בגין ניסח את החוק כבר לפני ארבע שנים ובקדנציה הקודמת אותו הגישה ח"כ דאז רות קלדרון. מטרת הצעת החוק של בגין היא לעגן בחוק-יסוד את "תמצית מהותה של מדינת-ישראל ואת סמליה העיקריים".

בני בגין במליאת הכנסת במאי האחרוןצילום: אוליבייה פיטוסי

על פי ההצעה של בגין, "ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי המושתתת על יסוד החרות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל ומקיימת שוויון זכויות לכל אזרחיה". בנאום שנשא באוניברסיטת חיפה לפני כשבועיים אמר בגין, "שני חלקי המשפט נעדרים מספר החוקים שלנו. שניהם חיוניים, לא זה בלי זה, ועל יסוד השלימות הזאת אני מקווה לתמיכת הכנסת בהצעת חוק זו". לאחר מכן בגין פנה לשר האוצר משה כחלון, שישב בקהל, ואמר: "אני

החוק קובע עוד כי המשטר במדינת ישראל הוא משטר דמוקרטי וכי ההמנון, הדגל והסמל של מדינת ישראל ייקבעו בחוק. בגין דורש שאת סעיפי החוק השונים ניתן יהיה לשנות בעתיד רק ברוב מוצק של שמונים חברי כנסת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ