גלאון הורדה מדוכן הנואמים בכנסת לאחר שכינתה את שרון גל "דפוק"

יו"ר מרצ הזכירה במהלך דיון במליאה את הצעת החוק להטיל עונש מוות למחבלים ואמרה: "כל דפוק מביא הצעה ואתם מתיישרים". בהמשך הוצאו גם חברי מפלגתה. גל: לא נעלב, זה השמאל הנאור

יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון הורדה אמש (שני) מדוכן הנואמים בכנסת על ידי סדרנים לאחר שכינתה את ח"כ שרון גל (ישראל ביתנו) "דפוק". גלאון התייחסה להצעת החוק של גל בנושא עונש מוות למחבלים ואמרה לחברי הקואליציה "כל דפוק מביא הצעה ואתם מתיישרים". סגן יו"ר הכנסת ח"כ יואל חסון שניהל את הישיבה, ביקש מח"כ גלאון לחזור בה מדבריה אך היא סירבה. לאחר שסירבה גם לרדת מהדוכן נקראו סדרנים להורידה משם. חברי הכנסת של מרצ מחו על המהלך וכולם הוצאו מהאולם לאחר שנקראו לסדר שלוש פעמים.

ח"כ שרון גל הגיב ואמר: "כשהייתי ילד לימדו אותי שיש לכל אחד את הזכות לבחור ממי להיעלב ובמקרה הזה אני לא נעלב ממי שעורכת כאן טקס מביש שקוראת עדויות של שוברים שתיקה, שקוראת לסמן בחוק מוצרים של יהודים, ועוד. לאחרונה אמרה ח"כ גלאון שהיא וחבריה לא צריכים לקחת אחריות של כל איש שמאל כמו גרבוז וקוטלר ומה שראינו כאן היום זה השמאל הנאור והליברלי".

ח"כ גלאון אמרה: "זו היתה מחמאה על מה שאני חושבת עליך".

העימות התרחש במהלך דיון באישור הצעת חוק להרחבת ההגדרה של "עציר ביטחוני". ההצעה עצמה מבקשת להרחיב את ההגדרה "חשוד בעבירת ביטחון" במסגרת ההסמכה לקבוע הוראות מיוחדות לעניין החזקת עצורים החשודים בעבירות אלה בנושא הפרדה בין עצורים לאסירים ובנושא תנאי המעצר.   

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "כלואים רבים משמרים קשר עם מפקדותיהם בשטח, וחלקם אף מעורבים בהכוונת פעילות טרור מבין כותלי הכלא. בשנים האחרונות ניתן להצביע על מעורבות גוברת מצד כלל ארגוני הטרור בכלא, במאמצים להכווין ולקדם פיגועים נגד ישראל, לרבות פיגועי חטיפה. השימוש בטלפונים הוא אחד מאמצעי המפתח לקידום פעילות טרור זו, והוא מאפשר את החיבור בין הניסיון המבצעי והידע שבידי הכלואים, ובין הפעילים בשטח המבקשים לקדם פעילות כאמור. כמו כן, הטלפונים המוברחים לכלא משמשים לא רק את האסיר הבודד, אלא גם את הנהגות הארגונים, לשם הקמה וקיום של קשר עם תשתיות קיימות בשטח ועם המפקדות באזור יהודה ושומרון, ברצועת עזה ובחוץ לארץ, וכן לתיאום בין ההנהגות בבתי הכלא השונים ולשימור פעילות ארגונית וצבאית בבתי הכלא ומחוצה להם".

במהלך הדיון שהתקיים אמר ח"כ באסל גטאס מהרשימה המשותפת כי "החוק הזה מיותר, אנחנו זוכרים שהרבה עבירות פליליות במהותן כל ההתנהלות של המשטרה היתה כאילו מדובר בעבירה על רקע לאומני. כשזה ערבי מול יהודי לכל דבר יכולים להקנות אופי לאומני. יש לכם בסל החוקים כל כך הרבה חוקים דרקוניים - למה צריך גם את החוק הזה?".

ח"כ ענת ברקו מהליכוד אמרה: "להיות עציר ביטחוני בכלא הישראלי זה מסלול קידום ישיר לדוקטורט. אם הייתי משווה בין מצב האסירים ביטחוניים במדינת ישראל לבין הדמוקרטיה הגדולה בעולם, אין כמונו. יש לי בת בצבא, החלום שלי שיהיה לה שק"ם כמו שיש בכלא".

תגובות