הממשלה תאשר: שרים יוכלו לפרוש מהכנסת, חמישה ח"כים חדשים צפויים להצטרף

בניגוד לסיכום הראשוני על "החוק הנורווגי הקטן", שר מכל מפלגה יוכל להתפטר ובמקומו ימונה ח"כ נוסף מהרשימה. שרת המשפטים הפיצה את תזכיר החוק שיובא לאישור הממשלה ביום ראשון

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שרת המשפטים, איילת שקד, פרסמה אתמול (שני) את תזכיר "החוק הנורבגי הקטן" שייאפשר לשר אחד מכל סיעה להתפטר מהכנסת כדי לפנות מקום לחבר נוסף ברשימת המפלגה. החוק יובא לאישור הממשלה ביום ראשון הקרוב.  

קידומו של החוק מתבצע כחלק מההסכמים הקואליציוניים שנחתמו בין השותפות לממשלת נתניהו, אלא שבניגוד לסיכום הראשוני החוק לא יחול רק על מפלגות שקטנות מ-12 ח"כים, אלא על כלל סיעות הקואליציה. כעת, בהרכבה הנוכחי של הממשלה, יוכלו להצטרף לכנסת חמישה ח"כים חדשים מטעם הקואליציה ולחזק את נבחרת הח"כים המצומצמת שלא זכתה לתפקידים סביב שולחן הממשלה וחולקת את העבודה הפרלמנטרית האינטנסיבית.

בכנסת ה-20 כשליש מחברי הכנסת מכהנים גם כשרים וסגני שרים. מכיוון ששרים וסגני שרים אינם יכולים לשמש חברים בוועדות הכנסת ובשדולות הכנסת, רק מעט ח"כים מהקואליציה יכולים לשמש חברים בהן. במצב הנוכחי, כמה מהח"כים בקואליציה מונו לכהן בשש ועדות שונות והם לא מסוגלים למלא את תפקידם משום שדיוני הוועדות מתנהלים במקביל. 

"החוק יאפשר לשר להתמקד בעבודתו הממשלתית, ויאפשר לחבר הכנסת שיבוא במקומו להתמקד בעבודה הפרלמנטרית. בזכות החוק חברי הממשלה יוכלו להשקיע את זמנם ומרצם בעבודת משרדם מבלי לתמרן בין התפקידים השונים", אמרה אתמול שרת המשפטים שקד. "החוק ישפר את עבודת הכנסת כרשות מחוקקת, שכן חברי הכנסת יתפקדו כחברי כנסת 'במשרה מלאה', ייעל את עבודתה של הכנסת כמפקחת על הרשות המבצעת, וכן יסייע בתפקודם המקצועי של השרים וסגני השרים. בנוסף, בזכות החוק נזכה בפרלמנטרים מצוינים וחרוצים בכנסת, דוגמת ח"כ שולי מועלם, שכהונתם היא רווח נקי לציבור". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ