ארדן: נחוקק נוסח מתון לחוק הזנה בכפייה, עד תחילת אוגוסט

המשרד לביטחון הפנים מבקש להשלים את החקיקה לפני צאת הכנסת לפגרה. ארדן: "המטרה היא להציל חיי אדם", ח"כ טיבי: "הכנסת התגאתה בחוק שמונע פיטום אווזים. כאן מפטמים אסירים ערבים"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

המשרד לביטחון הפנים מבקש להשלים את חקיקת חוק הזנה בכפייה לפני צאת הכנסת לפגרה, בתחילת אוגוסט. בדיון שקיימה היום (שלישי) ועדת הפנים, בהכנת החוק להצבעה בקריאה שנייה ושלישית, הבהיר השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, כי יבקש מהכנסת להצביע על הנוסח המתון יחסית כלפי אסירים ועצירים ביטחוניים, שוועדת הפנים של הכנסת גיבשה בשלהי הקדנציה הקודמת. לנוסח זה הסכימה סיעת יש עתיד, שהיתה אז שותפה בקואליציה.

חברת יש עתיד, שרת הבריאות לשעבר יעל גרמן, מתחה בדיון ביקורת על החוק המוצע, אך הבהירה כי איננה מדברת בשם כל חברי מפלגתה. "אולי אנחנו צריכים להשאיר את המצב הקיים ולא להצטרף לאותן מדינות ששוללות זכויות אדם", אמרה גרמן וקראה להמיר את ההזנה בכפייה בהבאת עצירים ביטחוניים למשפט הוגן, צעד שלדבריה יפחית את מספר השובתים.

ארדן אמר בדיון כי "מטרת החוק, בסופו של דבר, היא להציל חיי אדם. שב"ס מופקד על שלומם של האסירים שנמצאים אצלו. בדיוק כמו שאם מחר סוהר יראה אסיר שמנסה להתאבד בתא, חובתו להציל את חייו, אותו הדבר בדיוק אם מדובר בשביתת רעב, ולא משנה מה מטרתה.

ארדן בדיון על חוק ההזנה בכפייה, היום בוועדת הפניםצילום: אמיל סלמן

"בשנים האחרונות לצערנו התפשטה תופעה של שימוש בכלי של שביתת רעב אצל אסירים ביטחוניים, שרצו להשיג את שחרורם או להפעיל לחץ על גורמי החוק במדינת ישראל לקבל זכויות או טובות הנאה שלא הגיעו להם", אמר ארדן. "אנחנו לא סבורים שצריך לאפשר זאת. אם אסיר כזה רוצה להפעיל לחץ בדרכים בלתי לגיטימיות, שמסכנות את חייו, אם יגיע למצב של פגיעה רפואית בלתי הפיכה או מוות, יהיו לכך השלכות עליו ועל משפחתו, על הסדר והביטחון בבתי הסוהר ועל הביטחון והסדר ברחבי מדינת ישראל".

חברי הרשימה המשותפת, באסל ג'טאס ואחמד טיבי, הציגו לארדן סרטון אילוסטרציה קשה שמציג כיצד נראית הזנתו בכפייה של אסיר. ארדן צפה בסרטון וקרא - "צריך להציג איך נראים נפגעי הטרור של חלק מהפיגועים שביצעו שובתי הרעב האלה, פשוט כדי לאזן את התמונה". טיבי השיב לו: "ירית לעצמך ברגל. אישרת שמדובר בענישה ולא בטיפול".

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי, הבהיר שעל פי החוק הקיים היום, ניתן להזין בכפייה רק אסיר שאיבד את הכרתו. אבל לדבריו העיתוי עשוי להיות מאוחר מכדי להציל את חייו. נזרי מנה בדיון שורה של בלמים שהוכנסו בחוק החדש, המאפשר הזנת אסיר בשלבים מוקדמים יותר: ההזנה תיעשה רק באישור נשיא בית משפט מחוזי או סגנו; הדיון בבקשה להזין אסיר ביטחוני יתקיים רק לאחר אישור שייתן היועץ המשפטי לממשלה; האסיר יזכה לייצוג משפטי בדיונים ותינתן לו הזכות לערער לבית המשפט העליון, שיחויב להשיב בתוך 48 שעות.

לדברי טיבי, "לפני כמה שנים הכנסת התגאתה בחוק שאישרה, שמונע פיטום אווזים משום שמדובר בעינוי. כאן מפטמים ערבים. אסירים ערבים. השביתה היא כלי פוליטי לגיטימי, לא אלים. אף אסיר לא מת עד היום בגלל השביתות האלה ואף אסיר גם לא רוצה למות".

לדברי ח"כ מיכל רוזין (מרצ), "זה לא דיון רפואי ולא מדובר פה בדאגה לרווחת האסירים. הדיון הזה הוא פוליטי לחלוטין. עובדה שבחוק זכויות החולה כבר קיים סעיף שמאפשר הזנה בכפייה במקרים רפואיים קיצוניים. ישראל היא שבוחרת שלא להביא למשפט מאות עצירים מינהליים. הזנה בכפייה של שובתי רעב תפתור להם את בעיית התדמית ותשמש כעינוי לכל דבר".

דני עטר מהמחנה הציוני הוסיף כי "באופן אוטומטי הייתי מתנגד לחוק ולו בגלל עמדת ארגוני הרופאים. אבל לקואליציה יש רוב בוועדה ואני מניח שבסופו של דבר החוק יעבור בניגוד לעמדתנו. גם אנחנו לא רוצים לתת יד למהומות. כולנו חיים במזרח התיכון ומכירים באבחנה שבין פיטום אווזים והחוק הזה".

יו"ר ההסתדרות הרפואית, ליאוניד אידלמן, בדיון בוועדת הפנים, היוםצילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ