פרשנות || המהמר הכפייתי נתניהו שם את כל הז'יטונים על בית הנבחרים

נתניהו "יתאבד" על האופציה האחרונה שנותרה לסיכול ההסכם. האם "המצב החדש" יספק להרצוג אמתלה להיכנס לממשלה, כך שיישא עמו באחריות להחרפת יחסי ישראל-ארה"ב?

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

נתניהו נראה מובס. אפור פנים הוא עמד אתמול לצדו של שר החוץ ההולנדי, במסיבת עיתונאים במשרדו בירושלים, וחזותו כשל מהמר נואש שאיבד את כל נכסיו. ההסכם שממנו הזהיר והתריע והפחיד הפך לעובדה מוגמרת. העסקה שבעטיה הכריז מלחמה על נשיא ארה"ב, תוך שבירת כל הכללים הדיפלומטיים ביחסים בין מדינות ידידותיות, יצאה לאוויר העולם במזל טוב. או רע.

עוד לפני שנודעו פרטי ההסכם, ומבלי שהיה להם מושג מה יש ומה אין בו, שוגרו בכירי הליכוד כמו פגז מלוע תותח לתקשורת האלקטרונית. דף המסרים ששוגר להם מבעוד מועד כלל שלוש נקודות עיקריות: 1. ההסכם רע, גרוע, נורא. 2. אלמלא נתניהו המצב היה רע הרבה יותר, מוקדם יותר. 3. האופוזיציה אשמה וצריכה להתבייש: בכך שלא תמכה מספיק/בכך שהיא מותחת ביקורת עכשיו/בכך שאינה מתייצבת כעת בדום מתוח לימין ראש הממשלה=מדינת ישראל.

הסכם הגרעין האיראני - סיקור נרחב: הסרת אמברגו הנשק ומנגנוני הפיקוח: פרטי ההסכם נחשפים | אין דבר כזה הסכם טוב עם איראן | הכרה בינלאומית למהפכה האיסלאמית | אובמה ימתין לנתניהו עם פנקס הצ'קים | הסכם הגרעין חתום, סגור ונעול | הסכנה: מהלך נואש של נתניהו לטרפוד ההסכם

ברור. אשמת האופוזיציה היא שבשש שנות שלטונו הרצופות של נתניהו הסרכזות הסתובבו ברינה, האורניום הועשר והשוחט שחט. נתניהו ראוי לאשראי על שהעלה בעקשנות את הנושא הגרעיני לסדר היום העולמי ובכך תרם לא מעט להחרפת הסנקציות על איראן. מנגד, הוא איבד את הבלמים כשלא היסס לחבור למפלגה הרפובליקאית בארה"ב במאבקה נגד הנשיא אובמה. לפעמים קשה לדעת היכן נגמר שלדון אדלסון, גדול התורמים לרפובליקאים, ואיפה מתחיל ביבי.

ראש הממשלה בעצמו מיהר אתמול לקרוא לאופוזיציה "לשים את הפוליטיקה הקטנה בצד ולהתאחד למען האינטרסים הלאומיים של מדינת ישראל". כאילו שהגרעין האיראני לא שימש נשק פוליטי יעיל בידיו בכל מערכות הבחירות האחרונות.

דובריו של נתניהו הבהירו כי בכוונתו "להתאבד" על האופציה האחרונה לסיכול ההסכם: מניעת אישורו בבית הנבחרים האמריקאי על ידי שכנוע נציגים במפלגה הדמוקרטית לערוק למחנה הרפובליקאי ולהצביע נגד נשיאם. את החורבן וההרס שנמנע מלזרוע במתקני הגרעין המפוזרים באתרים שונים באיראן הגדולה, הוא רוצה כעת להמיט על מה שנותר מיחסי ישראל-ארה"ב. הנה שוב תסמונת המהמר הכפייתי: אחרי שאיבד את מכנסיו, הוא יניח כעת את תחתוניו על גלגל הרולטה, במהלך שלדעת מומחים לפוליטיקה האמריקאית אינו בעל סיכוי גדול.

על רקע זה, קריאתם של שרי הליכוד ל"לכידות פנימית שהיתה חסרה עד כה" נשמעת פאתטית. לשם מה בדיוק נתניהו תובע מיצחק הרצוג ויאיר לפיד וזהבה גלאון ואביגדור ליברמן לחבור אליו? כדי שיישאו יחד עמו באחריות להחרפת הקטטה בין ישראל למנהיגת העולם החופשי?

שני הראשונים התחרו אתמול זה בזה הפטריוטיות של מי גדולה יותר. לפיד שלף ראשון עם ראיון שהעניק לרשת טלוויזיה זרה, אבל הרצוג הנחית עליו מכה ניצחת כשצייץ כי שוחח עם ראש הממשלה ובקרוב ייצא לארה"ב לפעול "לקידום חבילת צעדים ביטחונית שתתאים למצב החדש". ייתכן שהרצוג מונה בחשאי לשר הביטחון ואנחנו לא שמענו על כך. או שמשהו מתרקם בינו לבין נתניהו, ובאמתלת "המצב החדש" מתכוון יו"ר המחנה הציוני להכניס את סיעתו לממשלת נתניהו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ