ועדת האתיקה רשמה לח"כ גטאס נזיפה חמורה בגין השתתפותו במשט לעזה

הוועדה דחתה את בקשתו של באסל גטאס (הרשימה המשותפת) לדחות את הקובלנות של ועדת הכנסת ושל השרים אלקין ורגב, וקראה להבחין בין הובלת מאבק לבין הפרת החוק במסגרת המאבק

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת האתיקה של הכנסת החליטה הבוקר (רביעי) לרשום נזיפה חמורה לחבר הכנסת באסל גטאס (הרשימה המשותפת) בגין השתתפותו במשט לעזה. הוועדה דנה בקובלנות של ועדת הכנסת והשרים זאב אלקין ומירי רגב.

אלקין ביקש לברר אם היה גורם זר שמימן את נסיעתו של גטאס ליוון ואת השתתפותו במשט, ורגב טענה שעצם ההשתתפות אינה הולמת חבר כנסת ויש בה משום פגיעה בכבוד הכנסת. "לא נניח לחברי הכנסת הערבים לפגוע בביטחון ישראל", אמר אלקין היום. "העובדה שחלק מחברי הכנסת הערבים פועלים באופן גלוי כנגד מדינת ישראל, היא בלתי נסבלת ועוברת את כל הקווים האדומים. דמוקרטיה חפצת חיים חייבת ללמוד להגן על עצמה, בוודאי באיזור רווי אתגרים כמו מזרח התיכון. אמשיך לפעול בכל הכוח כדי לשים לזה קץ".

גטאס באשדוד, ביום בו צה"ל עצר את הספינה שהיתה בדרכה לעזהצילום: אילן אסייג

גטאס ביקש לדחות את הקובלנות, בטענה שהשתתפותו במשט מגיעה ממניעים פוליטיים לגיטימיים. לדבריו, הוא מימן בעצמו את הנסיעה. אך חברי הוועדה דחו את בקשתו וקראו להבחין בין הובלת מאבק לשינוי מדינות לבין הכרזה פומבית על רצונם של חברי כנסת להפר את החוק במסגרת המאבק.

בסוף החודש שעבר השתלט כוח צה"ל על הספינה "מריאן", שעשתה דרכה לרצועת עזה כחלק ממשט מתוכנן לשבירת המצור הימי עליה. מדובר צה"ל נמסר כי "תהליך ההשתלטות היה קצר וללא נפגעים" ונעשה "לאחר שמוצו כל הפניות בצינורות הדיפלומטיים למנוע מכלי השיט להפר את הסגר הימי". הספינה נגררה על ידי צה"ל והגיעה בשעות הערב לנמל אשדוד. שתי ספינות נוספות שעשו את דרכן לחופי עזה חזרו על עקבותיהן.

על סיפון הספינה היו כ-20 פעילים, בהם ח"כ גטאס, שקרא לראש הממשלה ולשר הביטחון לאפשר להם להיכנס לעזה, אך כאמור ללא הצלחה. בחודש שעבר המליצה ועדת הכנסת בצעד חריג לוועדת האתיקה להשעות את גטאס מתפקידו, זאת לאחר שהודיע על הצטרפותו למשט.

קודם לכן קיבל גטאס אישור לקיים שני דיונים מהירים על הצעות שנוגעות לערביי ישראל, בהם על מצוקת מבחני הנהיגה ברחוב הערבי. בסביבתו ציינו זאת בתגובה לביקורת לפיה גטאס מקדיש את פעילותו לפלסטינים וזונח את קהל מצביעיו. הדיון בוועדת הכנסת היה טעון. חברת מפלגתו של גטאס, ח"כ חנין זועבי, הוצאה מהדיון בתום ויכוח קולני עם ח"כ מיקי זוהר (ליכוד). "בתודעה הישראלית הסבל של התושבים בעזה לא קיים. לכן יש צורך להעיר את דעת הקהל העולמית למצור על עזה. אני קוראת לוועדה לקרוא לממשלה לא לתקוף את הספינה, לא להרוג אנשים, לשמור על חיי הפעילים ולסיים את המצור על עזה", אמרה זועבי בדיון. 

בתגובה על החלטת ועדת האתיקה של הכנסת, שהחליטה לרשום נזיפה חמורה לח"כ באסל ג'טאס בגלל השתתפותו במשט לעזה, אמרה הרשימה המשותפת כי "צריך להעניש את ממשלת נתניהו הימנית והקיצונית בגין פשעי מלחמה ופשע המצור על עזה, ולא להטיל עונש על חה"כ באסל ג'טאס אשר השתתף במשט להסרת המצור".

הרשימה המשותפת גינתה את ההחלטה וציינה כי "החלטת ועדת האתיקה אינה אתית ואינה עניינית וסותרת כל עיקרון של חופש פעילות פוליטית של נציג ציבור אשר מייצג את עמו ומשרת את ציבור בוחריו, לכן מדובר בהחלטה פוליטית גרידא". עוד הוסיפה הרשימה המשותפת בתגובתה כי "המאבק להסרת המצור מעל עזה הינו זכות בסיסית, וחובתנו כנציגי הציבור הערבי פלסטיני לפעול למען הסרתו, ונמשיך לפעול למען מטרה זו ונאבק לסיום הכיבוש למען עתיד טוב לשני העמים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ