נתניהו להרצוג: דרוש שילוב כוחות; הרצוג: אפשר לפעול נגד ההסכם גם מהאופוזיציה

"בנושאים קיומיים אין קואליציה ואופוזיציה", אמר ראש הממשלה בדיון בכנסת. הרצוג: "למרות המחלוקות שעוד יש לעשות על החלטות רה"מ, נתמודד עם תוצאות ההסכם כאתגר משותף לכולנו"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו קרא היום (רביעי) ליו"ר האופוזיציה, יצחק (בוז'י) הרצוג, לפעול ביחד מול ההסכם שנחתם עם איראן. "בנושאים קיומיים אין קואליציה ואופוזיציה, צריך חזית אחידה כדי להבטיח את קיומנו", אמר נתניהו במליאת הכנסת. הרצוג השיב כי הוא וסיעת המחנה הציוני יפעלו נגד ההסכם לטובת ביטחון המדינה, אך לא יצטרפו לקואליציה. 

בדיון לציון יום ז'בוטינסקי אמר נתניהו כי ימשיך להיאבק בהסכם שנחתם עם איראן וביקר את המעצמות. "ההסכם שנחתם בווינה איננו סוף פסוק. נמשיך להיאבק. יש נכונות בעולם המערבי לקבל משטרי עריצות ולחפש את השקט בכל מחיר". נתניהו קרא לאופוזיציה לגבות אותו במהלך זה: "דרוש שילוב ידיים ואיחוד כוחות בין תלמידי ז'בוטינסקי לבין תלמידי בן גוריון. זה גם מה שהעם רוצה".

הרצוג מצדו הסכים עם נתניהו כי ההסכם מסכן את ביטחונה של מדינת ישראל, אך אמר כי סיעת המחנה הציוני תפעל נגדו מספסלי האופוזיציה. "ההסכם שנחתם הוא הסכם רע ומסכן אינטרסים ביטחוניים שלנו ושל האזור", אמר, "וכבר אמרתי שכאשר זה מגיע לביטחון ישראל אני והמחנה העומד מאחוריי נתייצב למען ביטחון מדינת ישראל בכל כוחנו; על כן למרות המחלוקות והחשבונות שעוד יש לעשות על התנהלותו והחלטותיו של ראש הממשלה, שומה עלינו להתמודד עם תוצאות ההסכם כאתגר לאומי וביטחוני משותף לכולנו הן לטווח הקרוב והן לעתיד לבוא... אפשר לעשות זאת גם מהאופוזיציה". 

>> ההסכם נחשף: פיקוח על המתקנים החשודים, לרוסיה וסין אין זכות וטו על השבת הסנקציות במקרה של הפרה

נתניהו והרצוג בכנסת, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, טענה הבוקר כי סיעת המחנה הציוני עומדת להצטרף בקרוב לקואליציה, וכי ההסכם עם איראן ישמש את הרצוג, העומד בראשה, כאמתלה לכך. "אני יודעת שהמחנה הציוני בדרך לממשלה. הנושא האיראני הוא וו להיתלות בו. חבר הכנסת הרצוג ייסע להסביר את הכשלים", אמרה גלאון בראיון לגל"צ. לשאלה האם הרצוג ייסע בתפקיד שר החוץ, השיבה גלאון "את זה אני לא יודעת". בלשכתו של הרצוג הכחישו את הדברים ומסרו כי מדובר ב"קשקוש מוחלט". 

אמש עדכן נתניהו את יו"ר האופוזיציה בסקירות שניתנו בישיבת הקבינט על המשמעויות הביטחוניות של הסכם הגרעין. "בנושא זה, הקשור לאינטרס הלאומי המשמעותי ביותר, חשוב להציג לעולם חזית אחידה", אמר נתניהו להרצוג בפגישה בין השניים. 

בתוך כך, ישראל ביתנו דחתה דיון בנושא העסקת עובדי קבלן שאמור היה להתקיים היום בכנסת בהשתתפות ראש הממשלה. הסיעה השיגה 40 חתימות של ח"כים, דבר המחייב את השתתפותו של נתניהו בדיון, אך החליטה לקיימו במועד אחר בשל ההסכם עם איראן ו"והרצון לאפשר לראש הממשלה לעסוק בנושא זה".

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, תקף הבוקר בחריפות את נתניהו על רקע ההסכם עם איראן וקרא לו להתפטר מתפקידו. "אנחנו עומדים היום מול הכישלון הגדול ביותר במדיניות החוץ של איזשהו ראש ממשלה ישראלי מקום המדינה", אמר לפיד בפתח ישיבת חוץ ובטחון בכנסת. "ראש הממשלה הוא לא צ'רצ'יל לפני מלחמת העולם השנייה, הוא גולדה אחרי יום הכיפורים". לפיד הוסיף כי הוא נכון להיאבק בהסכם, חרף כישלונו של נתניהו. "אנחנו צריכים עד הרגע האחרון להמשיך להיאבק כדי שהעולם כולו והקונגרס האמריקאי יבינו שהסרת הסנקציות בלי שינוי בסוגיית הפיקוח היא דבר פסול".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ