לפיד וגלאון: להקים ועדה לבדיקת התנהלות נתניהו בסוגייה האיראנית

מנהיג יש עתיד, שקרא אתמול להתפטרות ראש הממשלה בעקבות חתימת הסכם הגרעין, תקף אותו בחריפות: "אף אחד לא מוכן להקשיב לו". במחנה הציוני הגישו הצעת אי אמון בנתניהו

ברק רביד
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ויו"ר מרצ זהבה גלאון קראו היום (שבת) להקמת ועדה שתבדוק את התנהלותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בסוגייה האיראנית, על רקע הסכם הגרעין. סיעת המחנה הציוני הגישה הצעת אי אמון בנתניהו, והבהירה: נמשיך לפעול למען ביטחון ישראל מהאופוזיציה, ונדרוש מרה"מ שיפעל במצב המדיני והאסטרטגי החדש שנוצר באזור.

לפיד תקף היום את נתניהו בדבריו באירוע "שבתרבות" ברחובות. "ביום ראשון הקרוב אני הולך להניח בוועדת חוץ וביטחון דרישה בכתב להקמת ועדת בדיקה שתכתוב דו"ח ציבורי על הכישלון של מדיניות החוץ של נתניהו", אמר. "זאת לא צריכה להיות רק ועדת בדיקה פנימית אלא יפורסם גם דו"ח ציבורי, איך הגענו למצב הזה".

לדברי לפיד, "מה שעשה פה נתניהו זה הכישלון הכי גדול של מדיניות חוץ של מדינת ישראל מאז קום המדינה. במשך שנים על שנים המרכז של מדיניות החוץ שלו (נתניהו) היה מניעת הגרעין האיראני. זה כישלון כל כך גדול שלא רק ארה"ב - גם רוסיה, גרמניה, צרפת, האיחוד האירופי, סין - כל הדלתות סגורות בפניו, וברגע האמת, ברגע שהיינו צריכים למנוע את ההסכם הרע הזה, אף אחד לא מוכן להקשיב לנתניהו ואף אחד לא מוכן לדבר עם נתניהו".

גלאון מבקשת להביא להצבעה במליאת הכנסת בקשה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית שתבחן את התנהלות הממשלה בנושא הגרעין האיראני ויחסי ישראל-ארה"ב. בדברי ההסבר לבקשה כותבת גלאון: "אני לא קונה את הטענה של ראש הממשלה שעדיף היה לתת לאיראן להגיע לפצצה בלי הסכם מאשר להגיע להסכם הזה. יש לתת סיכוי להסכם על פני האיומים וההפחדות שנתניהו מציע".

בתגובה לדברי לפיד מסר יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ צחי הנגבי (הליכוד): "במקום לשמור על חזית ישראלית אחידה נגד הוויתורים המפליגים לאיראן, שמנהיגה קורא גם היום להשמדתנו, יש מי שבוחר לתקוף דווקא את ראש ממשלת ישראל, שיותר מכל מנהיג אחר גייס את העולם להטלת סנקציות כבדות שהביאו את איראן לשולחן המשא ומתן, קבע לאיראן קו אדום שאותו לא חצתה עד היום ומוביל צעדים נוספים שמונעים מאיראן להתחמש בנשק גרעיני.  המתריסים, שכל עניינם הוא פוליטיקה קטנה, קטנונית וצינית לצרכי מיתוג עצמי, צריכים לשאול את עצמם מה הם תרמו למניעת התחמשותה של איראן, שכן מי שלא תרם דבר - מן הראוי שלא יזיק".

מאז הושג הסכם הגרעין בווינה הבהיר לפיד כי הוא מתנגד לו ויירתם למאבק נגדו אך גם מתח ביקורת קשה על תפקודו של נתניהו. במאמר שפורסם אתמול ב"מעריב-סופהשבוע" קרא לפיד להתפטרותו של נתניהו והוסיף: "כבר שש שנים שנתניהו לא מטפל בשום דבר. בכל פעם שמדברים איתו על דיור, על פערים חברתיים, על החרם על ישראל, הוא תמיד עונה אותה תשובה: 'אני לא יכול לטפל בזה, אני צריך למנוע את ההסכם עם איראן'. עכשיו התברר שגם בדבר היחיד שהוא עסק בו, הוא נכשל כישלון מוחלט".

יומיים לפני כן אמר לפיד בכנסת כי "ראש הממשלה הוא לא צ'רצ'יל לפני מלחמת העולם השנייה, הוא גולדה אחרי יום הכיפורים". עם זאת הבהיר כי "אנחנו צריכים עד הרגע האחרון להמשיך להיאבק כדי שהעולם כולו והקונגרס האמריקאי יבינו שהסרת הסנקציות בלי שינוי בסוגיית הפיקוח היא דבר פסול". לפיד, שהודיע השבוע כי פנה למנכ"ל משרד החוץ דורי גולד בבקשה לסייע במאבק הדיפלומטי נגד ההסכם, הצהיר: "את הביקורת (המוצדקת) על הדרך הכושלת בה ניהל נתניהו את כל התהליך אני אביע רק בבית ורק בעברית. בארה"ב ובאירופה אני מחויב לגמרי למאבק נגד ההסכם".

סיעת המחנה הציוני הגישה הצעת אי אמון בראש הממשלה נתניהו, בעקבות "ערעור היחסים עם ארה"ב והשינוי האסטרטגי ביחסי הכוחות במזרח התיכון", לדבריהם. ההצעה תידון במליאת הכנסת ביום שני הקרוב. בסיעה הדגישו כי ביקרו את נתניהו לאורך כל הדרך על הרס היחסים עם ארה"ב, והנזק שגרם לגבי מה שאפשר היה להשיג בהסכם.

יו"ר סיעת המחנה הציוני ח"כ מרב מיכאלי אמרה כי "בעניין הסכם הגרעין עם איראן, נתניהו הוא האחרון לזהות את הטעויות שהוא עושה". מיכאלי הוסיפה כי "הוא טעה כשהתנגד להסכם אבל לא הציג חלופה, הוא טעה כשהלך נגד אובמה במקום לעבוד אתו וטעה כשגרם לניכור של העולם מאתנו במקום להתגייסות לצדנו. למעשה, נתניהו עדיין לא מזהה את הטעויות שלו וסיעת המחנה הציוני תקפיד להציג אותן בפניו ובפני הציבור". מיכאלי ציינה כי "נשמור על בטחון ישראל גם מהאופוזיציה, ושמירה על הביטחון היא גם הפקת לקחים מההסכם שנחתם, הבנת המצב החדש שנוצר באזור ומציאת הדרכים הטובות ביותר לנו להתמודד אתו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ