שרת המשפטים מקימה ועדה להסדרת המאחזים

מטרת הוועדה להסדיר את סיווגי הקרקעות הפרטיות דרך בחינה של תהליך הוכחות הבעלות. שקד: "הגיע הזמן שהתושבים יפסיקו לחשוש מהאיום על עצם בעלותם על בתיהם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שרת המשפטים איילת שקד הודיעה היום (שלישי) על הקמת ועדה להסדרת המאחזים ביהודה ושומרון, בראשות מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט. לפי ההסכם הקואליציוני בין הבית היהודי לבין הליכוד, בתוך חודש מיום כינונה של הממשלה - תוקם ועדה בראשות מזכיר הממשלה, נציג שר הבטחון, נציג שר החקלאות ונציג שרת משפטים. 

בשלב זה לא ברור מה הצורך בוועדה, שכן המדינה יכולה להסדיר מבחינה משפטית מאחזים שהוקמו על אדמות מדינה, אך לא עושה זאת מטעמים מדיניים. ועדת אדמונד לוי מיפתה בזמנו את הבעיות המשפטיות השונות הקשורות למאחזים שהוקמו שלא על אדמות מדינה, ואף הציגה פתרונות בסוגיה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט לגנוז את דו"ח לוי.

חברים נוספים בוועדה יהיו מנכ"ל משרד החקלאות שלמה בן אליהו, היועץ המשפטי של משרד הביטחון אחז בן ארי, ונציגה של שרת המשפטים דוקטור חגי ויניצקי. ויניצקי, המרצה במכללת שערי משפט, פרסם לפני שנתיים ספר התומך בוועדת המאחזים של אדמונד לוי. 

שרת המשפטים איילת שקד במהלך ישיבת הממשלה, יוניצילום: אלכס קולומויסקי

שקד החליטה למנות נציג מטעמה שאינו ממשרד המשפטים. זאת לאחר שבחנה מספר מועמדים אחרים, בהם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דינה זילבר, שמתעסקת באכיפת הדין ביהודה ושומרון, ומנהלת המחלקה האזרחית בפרקליטות המדינה חיה זנדברג.

לפי הודעת שקד, הוועדה תדון ב"גיבוש מתווה להסדרת מבנים ושכונות ביישובים יהודיים ביהודה ושומרון, אשר הוקמו תוך מעורבות של הרשויות". מטרת הוועדה להסדיר, בין היתר, את סיווגי הקרקעות הנחשבות פרטיות באמצעות בחינה של תהליך הוכחות הבעלות, הנדרשות על מנת להוכיח ששטח הוא בבעלות פרטית. מסקנותיה של הוועדה יוגשו תוך 60 ימים. 

"ביהודה ושומרון קיימים אזורים רבים שמעמדם לא הוסדר. הגיע הזמן להסיר את הערפל המשפטי ולאפשר לתושבים החיים באזור, מרביתם ביישובים שהוקמו על-ידי ממשלות ישראל לדורותיהן, להפסיק לחשוש מהאיום המתמיד על עצם בעלותם על בתיהם", אמרה היום שרת המשפטים שקד והוסיפה כי "הוועדה מורכבת ממומחים בתחום המקרקעין, משפטנים ומנכ"לים, והיא תפעל תוך זמן קצר להביא להסדרה כוללת של תחום המקרקעין באזור יהודה ושומרון".

מעמותת "יש דין" נמסר בתגובה כי "גם הקמת מאה צוותים לא תצליח ליישב את הסתירה בין הכשרה בדיעבד של מאחזים ושכונות, שהוקמו תוך הפרת חוק מתמשכת, לבין שמירה על שלטון החוק. משמעותה של הסדרה גורפת היא הקמת מנגנון להפקעת אדמות בכפייה וביטולה של זכות הקניין של פלסטינים בגדה המערבית. שרת המשפטים מנסה להכניס מהדלת האחורית את יישום המלצות ועדת לוי, מבלי שהממשלה אימצה אותן באופן רשמי ולמרות שבכירי המשפטנים בארץ ובעולם, ופסיקות של בית המשפט העליון, דוחים את הפרשנות המשפטית שלה ואת מסקנותיה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ