ועדת האתיקה: לא נדון בהתנהלותו של ח"כ אורן חזן לפני היבחרו לכנסת

יו"ר הוועדה הבהיר כי לא ידון בקובלנות שהוגשו נגד חזן עקב פרסום התחקיר בערוץ 2 מכיוון שהדברים אירעו לפני שכיהן כח"כ. עם זאת, הוא גיבה את החלטת יו"ר הכנסת שלא לשבצו בניהול ישיבות המליאה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ועדת האתיקה הודיעה היום (רביעי) כי לא תדון בקובלנות שהוגשו לה נגד חבר הכנסת אורן חזן (הליכוד) בעקבות תחקיר חדשות 2 על התנהלותו בימים בהם ניהל קזינו בבולגריה טרם בחירתו לכנסת.

בקובלנות נטען כי ההתנהלות המיוחסת לחזן בתחקיר - שסייע ללקוחותיו להשיג זונות ורכש סמים לכאורה - פוגעת פגיעה של ממש בכבוד הכנסת ומעמדה בעיני הציבור. אך היועץ המשפטי לכנסת, עורך הדין אייל ינון, העביר חוות דעת ולפיה אין לחברי הוועדה סמכות לדון בקובלנות מאחר שעניינן מעשיו של חזן טרם היבחרו לכנסת. 

אורן חזן במליאה, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

במסמך שפרסם הבוקר, כתב יושב ראש הוועדה, חבר הכנסת יצחק וקנין (ש"ס), כי לא ידון בקובלנות. "הוועדה מבקשת להדגיש כי אין בהחלטתה זו כדי להפחית כהוא זה מהחומרה שבה חבריה רואים את המעשים המיוחסים לחזן, ככל שאלה אכן התרחשו", נכתב.

לדברי ח"כ וקנין, "בנסיבות שנוצרו לאור הפגיעה החמורה שיצרו הפרסומים האלה בכבוד הכנסת ומעמדה, סבורים חברי הוועדה כי החלטתו של יו"ר הכנסת שלא לשבץ לעת עתה את ח"כ חזן בניהול ישיבות מליאת הכנסת כסגן יו"ר הכנסת היא החלטה נכונה".

חברי ועדת האתיקה רשאים לקבוע סנקציות הנוגעות לפעילותו הפרלמנטרית של ח"כ, בהן הרחקה מישיבות הכנסת ואיסור הגשת הצעות חוק והצעות לסדר היום. הם אינם יכולים למנוע ממנו להשתתף בהצבעות. במקרים של היעדרות ממושכת מהישיבות, ללא נימוק סביר, הוועדה רשאית לשלול מהח"כים את שכרם. כמו כן ביכולתם להוציא לחברי הכנסת הערה, אזהרה, נזיפה ונזיפה חמורה.

פרקליטו של חזן, עורך הדין ציון אמיר, מסר בתגובה כי "היועץ המשפטי של הכנסת בחן את הסוגייה וקבע כי אין לוועדת האתיקה סמכות לדון באירועי עבר. בוודאי כאלה שהם בלתי מוכחים ומופרכים מהיסוד. משנבחנה הסוגייה באופן יסודי על ידי ועדת האתיקה וגם אם לדעת המחמירים ביותר היתה הצדקה לפני כחודשיים להשעותו מניהול הישיבות, הרי ברור שעתה יש להשיב את המצב לקדמותו ולהחזיר את ח"כ חזן למלא את תפקידו באופן מלא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ