מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את "החוק הנורווגי הקטן"

החוק שיזמה שרת המשפטים שקד, מתיר לשר או סגן שר אחד מכל מפלגה להתפטר כדי לפנות מקום לאדם נוסף בסיעתו, והוביל לגינויים באופוזיציה: "חוק הג'ובים הישראלי"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה לפנות בוקר (חמישי) בקריאה ראשונה את "החוק הנורווגי הקטן". החוק עבר ברוב של 67 תומכים מול 53 מתנגדים. את החוק יזמה שרת המשפטים איילת שקד, והוא צפוי להכניס לכנסת עד חמישה ח"כים חדשים לסיעות הקואליציה. זאת מאחר שהוא מתיר לשר אחד או לסגן שר מכל סיעה להתפטר מהכנסת כדי לפנות מקום לחבר נוסף ברשימת המפלגה.

שרת המשפטים שקד הציגה את ההצעה ואמרה: "ההתפטרות תהיה וולנטרית, על פי שיקול דעתו של חבר הממשלה. המצב בו ח"כ מחזיק בכפל תפקידים פוגע בתפקודה של הרשות המחוקקת, שתפקידה בין השאר לפקח על עבודת הממשלה". בתגובה אמר ח"כ מאיר כהן (יש עתיד) כי "זורקים שבעה מיליון שקלים כדי לתת אתנן פוליטי. אני בעד החוק הנורווגי, אבל לפני בחירות ולא עכשיו. לא משנים את כללי המשחק תוך כדי משחק. אי אפשר להתחיל משחק כדורגל, ובדקה ה-45 להתחיל לשחק בכללים אחרים".

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) אמר, "אתם עירבבתם את החוק הנורווגי ויצא לכם בכלל דג סלמון. שום קשר בין מה שיצא לחוק הנורווגי המקורי. זה לא חוק נורווגי, זה חוק הג'ובים הישראלי. עצם השינויים התכופים האלה בחוקי יסוד מגבירים את אי האמינות של הציבור בדמוקרטיה הישראלית". לדברי ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ), "הכל מותר בממשלה של בנימין נתניהו. אני בעד הפרדת הרשות המחוקקת מהרשות המבצעת. אני בעד שכל השרים יתפטרו. תפסיקו לעשות צחוק מהבית הזה". שר החינוך נפתלי בנט השיב בשם הממשלה: "החוק הזה יאפשר ליותר חברי כנסת לעשות את עבודת הכנסת".

איילת שקד בדיון בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

ביום ראשון אישרה הממשלה לקדם את החוק הנורווגי הקטן בהליך מזורז. קידומו של החוק מתבצע כחלק מההסכמים הקואליציוניים, אלא שבניגוד לסיכום הראשוני החוק לא יחול רק על סיעות הקטנות מ–12 ח"כים, אלא על כלל סיעות הקואליציה.

אם כל חמש השותפות הקואליציוניות יחליטו להיעזר בחוק, בתוך חודשים אחדים ייכנסו לכנסת פעילת הליכוד שרן השכל והח"כים לשעבר שולי מועלם רפאלי (הבית היהודי), אכרם חסון (כולנו), אברהם מיכאלי (ש"ס) ויעקב אשר (יהדות התורה).

בכנסת ה–20 כשליש מחברי הכנסת מכהנים גם כשרים וסגני שרים. מכיוון ששרים וסגני שרים אינם יכולים לשמש חברים בוועדות הכנסת ובשדולות הכנסת, רק מעט ח"כים מהקואליציה יכולים לשמש חברים בהן. במצב הנוכחי, כמה מהח"כים בקואליציה מונו לכהן בשש ועדות שונות והם לא מסוגלים למלא את תפקידם משום שדיוני הוועדות מתנהלים במקביל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ