מתווה הגז נשלח למקצה שיפורים; נדחתה ההצבעה בממשלה ובכנסת

בישיבה לילית בלשכת רה"מ סוכם על צורך בתיקון המתווה, בעיקר בסוגיות מחיר הגז ומועד הפיתוח של לוויתן, וכי הוא לא יעלה לדיון ביום רביעי. חברות הגז זומנו לפגישת עדכון

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד מתווה הגז, אמש בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

בפעם השנייה בתוך חודש, שוב נדחתה ברגע האחרון הצבעת שרי הממשלה וחברי הכנסת על אישור מתווה הפשרה מול מונופול הגז הטבעי. בתום ישיבה בת שעתיים שנערכה הלילה (שני) בלשכת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הוחלט שלא להביא ברביעי בבוקר את המתווה לאישור הממשלה והכנסת.

הסיבה לכך נעוצה בהבנה שהתגבשה במהלך הימים האחרונים בממשלה בדבר הצורך בתיקון המתווה שהוצג לציבור. זאת, לאחר שמשרדי הממשלה יגיעו ביניהם להסכמות סופיות באשר לטיב התיקונים ולאחר שהשינויים המתוכננים ידונו עם חברות הגז, שזומנו כבר להיום לפגישת עדכון עם צוות המשא ומתן הממשלתי.

התיקונים כוללים בראש ובראשונה את מנגנון תמחור הגז במשק ואת הפתרון הנדרש לחוסר הוודאות סביב מועד פיתוח מאגר לווייתן.

במהלך הישיבה הלילה, הביע המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אבי ליכט, הסתייגות מהטמעת השינויים בחופזה והציע לדחות את ההצבעות המתוכננות לנוכח לוח הזמנים הקצר שנותר עד לדיון ברביעי. עצתו התקבלה על ידי נתניהו ושר האנרגיה, יובל שטייניץ, שהודיע כי "החליט בעצה אחת עם ראש הממשלה לדחות את אישור המתווה בממשלה ובכנסת, על מנת לאפשר הליך סדור של דיון ואישור בממשלה".

נתניהו במליאת הכנסת, אתמולצילום: אמיל סלמן

את הטריגר לדחיית ההצבעה סיפק אגף התקציבים במשרד האוצר, שהניח על שולחן צוות המשא ומתן הממשלתי שתי דרישות של הרגע האחרון. האחת, להנמכת התקרה שנקבעה במתווה למחיר הגז בחוזים העתידיים מ-5.4 דולר לכ-5 דולר ליחידת חום. השנייה – הטלת סנקציות על בעלי מאגר לווייתן, אם לא יעמדו במועד הקבוע במתווה לפיתוח המאגר – יולי 2019. בין היתר, על ידי הטלת פיקוח מחירים במשק. כמו כן, נדונה תוכנית תמיכה ממשלתית בבעלים החדש של מאגרי כריש-תנין הקטנים, לרבות הבטחת חוזי רכישה של גז.

דרישות אלה, שלא נדונו לעומקן, ממילא לא גובשו עדיין מבחינה משפטית ומקצועית – ולכן לצורך הטמעתן נדרש זמן נוסף. כמו כן, הן נתקלו בהתנגדות מצד המועצה הלאומית לכלכלה ומשרד האנרגיה.

תחת סד הזמנים שהכתיב נתניהו, בחנה הממשלה בימים האחרונים אפשרויות עקיפות לאישור המתווה – למשל, על ידי הצבעה על נוסח כללי שלו, או הותרת סעיפים "פתוחים" בו לעדכון מאוחר יותר.

לבסוף, בלית ברירה, לנוכח הביקורת הקשה שנשמעה נגד המתווה - הן בהליך השימוע המזורז שערכה הממשלה וגם בתוך הקואליציה – הוחלט לדחות את ההצבעה על המתווה. 

לפי שעה אין כל אינדיקציה לגבי הבאת מועד המתווה המתוקן להצבעה והכנסת תצא בחמישי לפגרת הקיץ. עם זאת, גורמים בממשלה ציינו כי אין כל כוונה למשוך את ההכרעה בנושא עד אחרי החגים, אלא לנסות ולסכם על נוסח סופי בהקדם האפשרי, ולהביאו לדיון פגרה מיוחד.

כך או כך, החלטת הממשלה הלילה מהווה מכה קשה לחברות הגז – ובראשן הנהנית המרכזית מהמתווה, נובל אנרג'י האמריקאית, שכבר הודיעה כי "מבחינתה המשא ומתן הסתיים". החברות ייפגשו היום עם נציגי הממשלה כדי להתעדכן בהחלטה אמש, תחת הנחיית נתניהו לנסות ולהגיע מולן למתווה בהסכמה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ