פשרה עם נתניהו: החוק הנורווגי יכלול נציג אחד של הליכוד

לקראת ההצבעה מחר על החוק במליאה, רה"מ דרש שלא לכלול בו את מפלגת השלטון. אך לאחר ששני ח"כים מסיעתו הצליחו לשכנע את ועדת החוקה לאפשר התפטרות של שלושה שרי ליכוד למען ח"כים חדשים, נתניהו החליט להתגמש

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שני ח"כים מהליכוד הצליחו לכופף היום (שלישי) את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולאלץ אותו להתפשר ולכלול גם את הליכוד במסגרת החוק הנורווגי, שיעלה מחר להצבעה בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת. נתניהו דרש להחריג את הליכוד מההסדר, ואולם השניים, יו"ר ועדת הכנסת, דוד ביטן ויו"ר ועדת הפנים, דודי אמסלם, הצליחו לשכנע את חברי ועדת החוקה להוסיף את הליכוד לחוק ולאפשר לשלושה שרים מהמפלגה להתפטר מהכנסת לטובת הבאים אחריהם ברשימה, בעוד ששאר המפלגות יוכלו לפטר רק שר אחד משורותיהם.

מיד לאחר שהשניים העבירו את המהלך בוועדה, הם פתחו בדין ודברים עם נתניהו וזה החליט להתגמש ולאפשר לשר אחד מהליכוד להתפטר, כפי שסוכם גם עם יתר השותפות הקואליציוניות. עם כניסתו של החוק לתוקף צפויה שרן השכל להתמנות לח"כ מטעם מפלגת השלטון. ביטן אמר ל"הארץ" כי "לא סביר ולא יעלה על הדעת שדווקא המפלגה הגדולה ביותר בקואליציה, שבאמת צריכה להגדיל את מספר ה"חכים שלה, לא תיכלל בחוק הזה. מרוב תפקידי שרים וסגני שרים כמעט לא נשארו לליכוד ח"כים שיכולים להתייצב לוועדות השונות".

בליכוד התקשו היום להסביר את התעקשותו של נתניהו שלא לכלול את המפלגה במסגרת החוק הנורווגי. לדברי אחד השרים, "נתניהו פשוט ראה מיהם הבאים בתור ברשימת המפלגה ולא את כולם הוא רוצה לראות בכנסת. אין ספק ששרן השכל או אמיר אוחנה אחריה הם מועמדים מצוינים. הם ייכנסו ממילא במקרה שאחד מהח"כים ימונה כשגריר באו"ם או יפרוש בקונסטלציה אחרת. הבעיה היא דווקא מה קורה אחריהם ברשימה. לא בטוח שנתניהו רוצה שיהודה גליק, למשל, הממוקם אחרי השכל ואוחנה, יצית מחדש את נושא הר הבית בכנסת ויחזיר את ימי משה פייגלין שהיה מוקצה מבחינת ראש הממשלה בשל דעותיו". מקור אחר בליכוד אמר, "הבעיה איננה נתניהו אלא השרים. שרי הליכוד לא רוצים להתפטר ונתניהו לא רוצה להתעמת איתם". 

מוקדם יותר היום, ועדת החוקה, שדנה בהצעת החוק הנורווגי לקראת העלאתה מחר להצבעה החליטה לקבוע את ההצעה כהוראת השעה בלבד שתהיה תקפה רק בכנסת הנוכחית. הוועדה הכניסה בהצעת החוק שני תיקונים משמעותיים נוספים. בניגוד להצעה המקורית, החוק לא יאפשר "דלת מסתובבת", כלומר, שרים לא יוכלו "להתפטר" מהכנסת ברוטציה.

הנגבי, נתניהו ושטייניץ בישיבת סיעת הליכוד, אתמולצילום: אוליבייה פיטוסי

בנוסף, בעקבות הסתייגותו של חבר הכנסת אמסלם, הוחלט שגם הליכוד ייכלל בהסדר: עד שלושה שרים או סגני שרים ממפלגות גדולות, שסיעתן מונה יותר מ-12 חברי כנסת, יוכלו לפנות את מקומם. החלטה זו, כאמור, שונתה. עד כה, בהתאם להצעת החוק, הוא אמור היה לחול רק על סיעות בעלות 12 מנדטים או פחות.

על פי ההצעה, שהיא יוזמה של הבית היהודי שנועדה במקור להכניס לכנסת את חברת הכנסת לשעבר שולי מועלם רפאלי, שר או סגן שר מכל סיעה יוכל להתפטר מהכנסת, לטובת המועמד הבא בתור ברשימת מפלגתו. הוא יוכל לשוב לכנסת אם יפרוש או יפוטר מהממשלה, במקום הח"כ שמונה אחריו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ