תגובות חריפות על ההחלטה להרוס את בתי המריבה בבית אל: "להרים כף של דחפור על בג"ץ"

ח"כ יואל חסון הגיש תלונה לוועדת האתיקה על ח"כ יוגב שאמר את הדברים. השרה שקד הבהירה כי הפסיקה תכובד, אך הבניינים ייבנו מחדש מיד לאחר הריסתם. השר לוין: כתם מוסרי נוסף על בג"ץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית אל, הבוקרצילום: אמיל סלמן

בימין הגיבו בחריפות על החלטת בג"ץ לדחות את העתירה של הקבלן מאיר דריינוף ולחייב את הרס המבנים בבית אל עד מחר בערב. שרת המשפטים איילת שקד הבהירה כי הפסיקה תכובד, אך אמרה כי "הבתים בבית אל ייהרסו וייבנו מיד מחדש". השר יריב לוין תקף את בג"ץ ואמר כי הפסיקה היא "חרפה וכתם מוסרי נוסף על מערכת המשפט". ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי), בהתבטאות בוטה במיוחד, אמר כי "יש להרים כף די-ניין על בג"ץ" בעקבות ההחלטה. השר אורי אריאל הציב אולטימטום לראש הממשלה, וקרא לו להכריז תוך שעה על הקמתן של 300 יחידות הדיור המעוכבות בבית אל. 

ח"כ יוגב אמר את הדברים הבוטים ביותר. בדבריו לערוץ 7 אמר כי החלטת בג"ץ היא "שרלטנות וחוסר צדק". "על בג"ץ צריך לעלות עם כף של טרקטור די-9. נדאג לרסן את השלטון המשפטי, את הזנב שמכשכש בכלב, ונדאג באופן ערכי וצודק שבישראל ישלטו הכנסת והממשלה, והרשות השופטת תדע את מקומה". 

באדיבות ערוץ 7

השר אורי אריאל מחה אף הוא על ההחלטה והציב אולטימטום בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו. לדבריו, "פניתי לראש הממשלה ודרשתי ממנו בתקיפות לאשר מיידית את בניית 300 יחידות הדיור המעוכבות בבית אל. הודעתי לראש הממשלה שאני מצפה לקבל תשובה חיובית בתוך כשעה״‎. 

שרת המשפטים, איילת שקד, אמרה בתגובה להחלטת בג"ץ: "אנו חיים תחת שלטון חוק ועלינו לקבל פסק הדין ועמו את רוע הגזרה. הבתים בבית אל יהרסו וייבנו מיד לאחר מכן. זוהי הדרך היהודית - לא מאבדים תקווה וממשיכים לבנות, לבנות ולבנות. וועדת ההסדרה, שקמה בימים האחרונים, נועדה בדיוק לשם כך ועל מנת למנוע את החורבן הבא. נדאג שעם ישראל יבנה בארץ ישראל וירגיש בטוח במכורתו. אני קוראת לשר הבטחון ולראש הממשלה לקיים את הבטחותיהם לבוחרים ולמען המתקת הגלולה להתחיל ולבנות כבר היום, בלי תירוצים".

בנט נואם בבית אל, אתמול

גם שר החינוך, נפתלי בנט הגיב ברוח דומה: "אני קורא לראש הממשלה להודיע כעת על קיום הבטחתו לבניית 300 יחידות דיור ביהודה ושומרון כפי שהתחייב. זוהי פסיקה מצערת של בג"ץ אשר החליט להתעלם מעמדת המדינה כפי שהוגשה אתמול על פי דרישת הבית היהודי. פסיקת בג"ץ תביא בעקבותיה לתנופת בניה בכל רחבי ההתיישבות, מטרתם לא תושג; ההיפך. מרגע שהתקבלה ההחלטה אני אומר באופן ברור: מחאה כן-אלימות לעולם לא".

השר יריב לוין תקף את בג"ץ בחריפות. ״פסיקת בג״ץ להורות על הרס הבתים בבית אל היא חרפה וכתם מוסרי נוסף על מערכת המשפט. שוב הוכח ששופטי בג״ץ פוסקים מתוך אג׳נדה פוליטית ומתוך שנאה למפעל ההתיישבות. אין ספק שלו היה מדובר בבנייה ערבית במזרח ירושלים או בבנייה בדואית בנגב לא היו שופטי בג״ץ פוסקים כפי שפסקו.
אני קורא לממשלה להורות לאלתר על ביצוע כל צווי ההריסה הקיימים במדינה טרם ביצוע הצו בבית אל, ובמקביל עלינו לפעול לשינוי שיטת בחירת השופטים על מנת להבטיח כי הרכבו של בג״ץ יהיה מאוזן ופלורליסטי״.

מהמועצה המקומית בית אל נמסר: "נדהמנו מאטימותו של בג"ץ ומהתעלמתו מהאישורים שהוסדרו לבניין. מצער מאוד לדעת שבג"ץ קידש מלחמה על הבתים הללו והתעלם מהשכל הישר. יחד עם זאת, נכבד בצער את הפסיקה. אנו דורשים בתוקף כעת מראש הממשלה לאשר במהירות אתהתכנית לבניית  300 יחידות הדיור שהבטיח ולהסדיר את כל הבתים ביו"ש".

בשמאל ובארגוני זכויות אדם תמכו בהכרעה, והביעו מחאה על הדברים החריפים שנאמרו בגנות בג"ץ. ח"כ עיסאוי פריג' (מרצ) אמר כי "כעת הגיעה שעת המבחן של הממשלה ושל שרי החינוך והמשפטים, שבמקום להמשיך וללבות את היצרים צריכים עכשיו לעמוד לצד בג"ץ ולסייע ליישם את פסיקתו. המשך ההשתלחויות בבג"ץ ובשלטון החוק ייתנו אולי לבנט, שקד, לוין וחבריהם מעט נקודות אצל נערי הגבעות, אבל יעלה את כולנו לגבעות ולהרים של אלימות שמחירם יהיה גבוה".

דבריו של ח"כ יוגב התקבלו בכעס רב. ח"כ יואל חסון הגיש תלונה לוועדת האתיקה על התבטאויותיו ואמר כי זוהי אמירה מחרידה שנאמרה מבין כותלי הכנסת ואין לה תקדים. מדובר בניסיון הפיכה וקריאה למרד נגד מדינת ישראל ונגד הגוף המקודש והחשוב ביותר, בית המשפט. ח"כ יוגב מנסה לפגוע בדמוקרטיה בהסתה פרועה שאינה משתמעת לשתי פנים".

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) אמר על הדברים: "אוייבי שלטון החוק עולים על בית המשפט העליון כדי להחריבו ולמוטט את הדמוקרטיה הישראלית. כל ח"כ משיחי חושב שהוא יכול להסית נגד פסיקות בית המשפט ונגד השופטים.... אין לי ציפיות מח״כ יוגב, אני מצפה מראש הממשלה שייצא לאלתר להגנת בית המשפט".

חבר מפלגתו ח"כ איציק שמולי הוסיף: ״הדברים של מוטי יוגב חמורים ומסיתים. כף די-9 צריך להפנות כדי לסגור לו את הפה ולא, כפי שהוא מציע, להרים אותה על בית המשפט העליון. מוטי יוגב וחבריו התרגלו לעבוד בשיטת 'הרגל בדלת', קובעים עובדות בשטח - לפעמים גם בניגוד לחוק, ואז מפעילים לחץ פוליטי כדי לאשר בדיעבד. אפשר להבין את הלחץ שלו אבל לא את הצביעות - הבית היהודי והליכוד הבטיחו משהו לתומכים שלהן ובפועל קורה משהו אחר. אנחנו כמובן מברכים על כך״.

ארגון יש דין, שמייצג את עבד אל-רחמן קאסם, בעל הקרקעות הפלסטיני עליהן הוקמו המבנים, בירך על ההחלטה. "זהו פסק דין מתבקש, וטוב שבית המשפט לא נכנע ללחצים פוליטיים שנועדו לגרור את ביהמש לתת יד להפרת חוק בוטה. בארגון מבקשים להדגיש את הקביעה המפורשת של בית המשפט שהארכה שניתנה על ידו לא נועדה להמשך הכשרת המבנים, וכי פסק הדין המקורי הבהיר ש'עד כאן'. אנו סבורים שבעקבות ההחלטה הזאת הגיע הזמן להשיב לקאסם את אדמותיו", לשון ההודעה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ