בנט: נפעל לבלימת האקטיביזם של שופטי העליון אם יימשך

שר החינוך תקף את הפסיקה נגד החוק למניעת הסתננות ואמר כי "בג"ץ טעה בכך שהתערב שוב". לדבריו, שופטי העליון מכרסמים באמון הציבור בהם

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

השר נפתלי בנט מתח היום (רביעי) ביקורת חריפה על פסיקת בג"ץ בנושא החוק למניעת הסתננות. "בג"ץ טעה בכך שהתערב שוב (בפעם השלישית!) בהחלטות הדרג הנבחר", כתב בנט בפייסבוק, והוסיף כי אם "אם עודף ההתערבות יימשך, נפעל לבלימת אקטיביזם זה". 

לדברי בנט, "התערבות זו של בג"ץ איננה ראויה. היא קושרת את ידינו במערכה חיונית זו. עם זאת, עלינו לכבד את פסק הדין שלו". הוא הוסיף כי "על שופטי העליון להבין "שבהתערבות-היתר שלהם הם מכרסמים באמון הציבור בהם". לסיום, ציין השר כי הוא מגבה את כל פעולותיה של שרת המשפטים איילת שקד, שבין היתר הזהירה אתמול את השופטים מפני פסילת החוק בפוסט בפייסבוק.

בג"ץ אישר אמש את עיקרי התיקון המסדיר החזקה של מבקשי מקלט במתקן חולות, אולם קבע כי משך הזמן שנקבע לשהייה בו - שנה ושמונה חודשים - אינו מידתי. השופטים הורו לכנסת לקבוע בתוך חצי שנה משך זמן קצר יותר לשהייה במתקן. השופטים הורו כי מי שמוחזק במתקן במשך שנה ויותר ישוחרר בתוך 15 ימים. בג"ץ אישר לכלוא מבקשי מקלט חדשים שייכנסו לישראל בכלא סהרונים למשך שלושה חודשים. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע אתמול שביעות רצון מכך ש"עמדת המדינה התקבלה עקרונית על ידי בית המשפט, ולפיה לא ניתן להשלים עם תופעת ההסתננות הבלתי חוקית של מהגרי עבודה, ואישר כי ניתן לכלוא את המסתננים לצורך השגת ההרתעה הנדרשת". נתניהו הוסיף כי "פסק הדין יילמד והמדינה תפעל ליישמו", אך לא התייחס למהלכים נקודתיים העומדים על הפרק.

שקד ציטטה בתגובתה אתמול את דבריו של השופט ניל הנדל, שהיה בדעת מיעוט וסבר כי יש לדחות את העתירה במלואה. "צודק השופט הנדל, שאמר בפסק הדין כי 'אכן יש סוג של שיח חוקתי בין בית המשפט לבין הכנסת, אך אין זה שיח בין שותפים לתפקיד. לכל גוף – תכלית וסמכויות שונות'. כנים היו דבריו כשהוסיף ואמר כי 'נפגם השיח בין בית המשפט לכנסת'".

"לא היינו צריכים להגיע לדיון שלישי בסוגיית חוק ההסתננות, וידיה של הרשות המחוקקת לא היו צריכות להקשר באופן בו נקשרו", הוסיפה שקד. "זוהי הסיבה לנחיצותו של חוק יסוד החקיקה, שיביא להסדרת הסמכויות בין הרשות המחוקקת והשופטת". 

בנטצילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ