גורמים בעיריית ירושלים: ברקת מכין את הקרקע להתמודדות על ראשות הליכוד

גורם בכיר בליכוד טען כי ראש העיר ירושלים "ניסה לגייס מתפקדים, אבל זה לא צבר תאוצה. אין לו קשרים עם הפוקדים הגדולים". בסביבתו של ברקת מכחישים את הדיווחים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וברקת במסיבת עיתונאים במלון ממילא, פברוארצילום: רויטרס

גורמים בעיריית ירושלים ובליכוד טוענים כי ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, שואף להתמודד בבחירות הבאות בליכוד ומבצע צעדים שונים על מנת לקדם את המהלך. בסביבתו של ברקת מכחישים את הדיווחים וטוענים כי טרם נפלה החלטה כזו. ברקת ערך מפקד לליכוד ובערוץ 10 דיווחו הערב (ראשון) כי הצליח לפקוד אלפי אנשים. עם זאת, גורם בכיר במפלגת השלטון טוען כי ברקת נכשל בניסיונו לגייס מספר גדול של מתפקדים.

בשבוע שעבר חתם ברקת, באופן מפתיע, על הסכם שיתוף פעולה עם יריבו ממערכת הבחירות לפני שנתיים – חבר המועצה משה ליאון (ליכוד). על פי ההסכם, יצטרף ליאון לסיעתו של ברקת ולקואליציה. גורמים פוליטיים רבים, בעירייה ובליכוד, משוכנעים כי מטרת המהלך היא להכשיר את השטח לקראת התמודדות של ברקת בזירה הפוליטית הארצית. לטענתם, כוונתו לפייס את אנשי ישראל ביתנו והסניף הירושלמי של הליכוד, שתמך ברובו בליאון.

במהלך השנים, הצהיר ברקת כי הוא מתכוון לכהן כראש העיר ירושלים במשך שתיים או שלוש קדנציות. להערכת הגורמים, עד תום הקדנציה השנייה שלו כראש עיר, שתסתיים בעוד שלוש שנים, הוא יבקש להתמודד על ראשות הליכוד, במקרה שראש הממשלה בנימין נתניהו לא יתמודד שוב, או על תפקיד שר בכיר.

עם זאת, להערכת גורם בכיר בליכוד, לברקת יש קושי בניהול קשריו במפלגת השלטון. "הוא ניסה לפקוד, אבל זה לא צבר תאוצה. אין לו קשרים עם הפוקדים הגדולים. בחוגים הימניים הוא יכול לקבל קולות, אבל יש לו בעיה עם החבורה הירושלמית של אמסלם", אמר הגורם ביחסו לח"כ דודי אמסלם, שנתמך בידי חלק מסניף הליכוד בבירה, ונחשב יריב גדול של ברקת.

גם ההחלטה החדשה של העירייה, לקנוס בעלי עסקים הפתוחים בשבתות במרכז העיר, קשורה, לדעת רבים, לרצונו של ברקת להתקרב לגורמים חרדיים ודתיים - לקראת התמודדות בזירה הארצית. לראשונה מאז בחירתו, התאגדו אתמול נגד ברקת שלוש המפלגות החילוניות בעירייה - ירושלמים, התעוררות ומרצ - ובכוונתן להפגין ביום חמישי הקרוב נגד ההחלטה. שתיים משלוש המפלגות, ירושלמים והתעוררות, הן גם שותפות בקואליציה העירונית.

ניר ברקת ורעייתו בברלי עם הזוג נתניהו ברכבת הקלה בירושלים, יוליצילום: קובי גדעון / לע"מ

בלשכת ראש העיר טוענים מנגד כי ההחלטה על סגירת העסקים בשבת התקבלה משיקולים משפטיים, לאור החלטת בג"ץ בנוגע לפתיחת עסקים בשבת בתל אביב. על פי ההחלטה, אם העירייה מבקשת לאפשר פתיחת עסקים בשבת עליה לאשר זאת בחוק עזר עירוני. מאחר שאין היתכנות להעביר חוק כזה בירושלים, מסבירים בסביבת ברקת, היה צורך לקבוע מדיניות אכיפה כלפי בתי העסקים.

לטענתם, אם המפלגות החילוניות יתעקשו לעתור נגד העירייה התוצאה עלולה להיות סגירתם של עסקים בכל רחבי העיר, ולא רק שמונה מרכולים שעתה מיועדים לסגירה. השמונה נמצאים באזור מרכז העיר, שעל פי חוות הדעת של היועץ המשפטי לעירייה, עו"ד אלי מלכה, "מאופיין בצביון דתי או בציר מעבר בין שכונות דתיות".

גורם בסביבתו של ברקת אמר היום כי ההחלטה אם להתמודד לקדנציה שלישית לראשות העיר, טרם התקבלה ותישקל לקראת אמצע הקדנציה. מלשכתו של ברקת נמסר בתגובה כי "ראש העיר מתעסק אך ורק בקידומה ובפיתוחה של ירושלים. ברקת הודיע מראש שירוץ לתקופה של בין שתיים לשלוש קדנציות בראשות עיריית ירושלים, ובשנתיים הקרובות יודיע האם ירוץ לקדנציה שלישית, החלטה אשר תלויה בקיבוע המגמות החיוביות אותן מוביל בעיר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ