דרעי וכחלון יאשרו לנתניהו להגדיל את הממשלה בשר נוסף

בגין והנגבי הם המועמדים המובילים להחלפת דנון במשרד המדע והחלל. יו"ר כולנו משה כחלון, שבעבר התנגד להגדלת הממשלה, אישר את הדברים

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דרעי בכנסת, בחודש שעבר
יהונתן ליס

השותפות הקואליציוניות צפויות לאפשר לראש הממשלה בנימין נתניהו למנות שר ממפלגתו במקום דני דנון, שמונה לשגריר באו"ם. כך עולה מדבריו של יו"ר ש"ס אריה דרעי. יו"ר כולנו משה כחלון, שבעבר התנגד להגדלת הממשלה, אישר את הדברים. לפי ההערכות, מי שעשויים להתמודד על תפקיד שר המדע, הטכנולוגיה והחלל הם בני בגין או יו"ר הקואליציה צחי הנגבי. בכל מקרה, הנגבי צפוי להתמנות לשר במאי 2016 בשל הסכם רוטציה בינו לבין אופיר אקוניס המכהן כשר בלי תיק.

מינוי שר חדש מהליכוד כמחליף לדנון הוטל בספק בימים האחרונים, לאחר שבג"ץ קבע כי על סגן שר הבריאות יעקב ליצמן להתמנות לתפקיד שר. זאת כיוון שהדבר יגדיל את שיעור שרי הליכוד על חשבון המפלגות האחרות. 

עם זאת, שר הכלכלה דרעי אמר היום כי השותפות הקואליציוניות צפויות לאפשר לראש הממשלה למנות איש ליכוד לתפקיד שר המדע. "לא נתחשבן עם ליצמן ולא נדרוש שמינויו לשר יהיה על חשבון הליכוד", אמר דרעי בפגישה עם תא הכתבים הפרלמנטריים. 

דרעי הוסיף: "ליצמן סיפר לי אתמול שכחלון אמר ש(מבחינת מפלגתו) המינוי שלו לא יהיה על חשבון הליכוד. אמרתי לו שמה שמקובל על כחלון מקובל גם עלינו". בסביבת שר האוצר משה כחלון מאשרים שבכוונתו להסכים למינוי שר מדע מטעם הליכוד במקביל למינויו של ליצמן לתפקיד שר הבריאות. "כחלון מאוד מעריך את ליצמן כפרלמנטר וישמח לצירופו לממשלה", הבהירו גורמים בסביבתו.  

בהתאם להסכמים הקואליציוניים, הליכוד קיבל תפקיד שר נוסף במקום יהדות התורה, שביקשה להסתפק במינוי של סגן שר במעמד שר. בכך גדלה מכסת שרי מפלגת השלטון על חשבון שאר השותפות הקואליציוניות. כעת, עם מינויו המסתמן של ליצמן לשר, הליכוד אמור היה לוותר על תפקיד השר לטובתו, אך לא יצטרך לעשות זאת.

בעת כינון הממשלה השותפות הקואליציוניות היו פחות נדיבות כלפי נתניהו ומנעו ממנו להשאיר את בני בגין בתפקיד שר בלי תיק לאחר שמינה את גלעד ארדן לשר. נתניהו שיבץ את בגין כשר בלי תיק כי ארדן סירב להיכנס לממשלה בליל השבעתה. כשארדן נאות להצטרף לאחר שנפתרו המחלוקות בינו לבין נתניהו על אופי התיק בו יחזיק, ראש הממשלה ביקש להשאיר את בגין בתפקידו, אך המפלגות כולנו, ש"ס והבית היהודי סירבו לכך ובגין נאלץ להתפטר.

דרעי אמר עוד במפגש עם כתבים כי הוא מצטער שלא לא לחץ מספיק להקמת ממשלת אחדות עם המחנה הציוני בתקופת המו"מ הקואליציוני. "אני מצר שלא פעלתי מספיק בכל העוצמה שיכולתי כדי להקים ממשלת אחדות", אמר דרעי. לדבריו, "אפשר היה להקים את הממשלה מהר יותר ולפעול אז כדי להקים ממשלה רחבה".

עוד אמר יו"ר ש"ס כי הוא לא חשד לרגע שאביגדור ליברמן לא יצטרף לקואליציה וחשש שכניסתו של הרצוג תגזול מליברמן את תיק החוץ בו חשק. "ראיתי את ליברמן כחלק מה-67. אם אתה מכניס את הרצוג לקואליציה, כולם נלחמים על תיק החוץ. לכן שמרתי על פרופיל נמוך". על החלטת ליברמן להשאר באופוזיציה אמר דרעי: "הופתעתי מאוד מאוד. הייתי בהלם. לא הערכתי כך. עד שהודיע לא העליתי על דעתי ולא היו שום סימנים מקדימים".

הרצוג ודרעי במליאת הכנסת, ביוניצילום: אמיל סלמן

דרעי העריך שהקואליציה של נתניהו תחזיק מעמד לפחות עד סוף 2017, ולפי שעה הוא אינו רואה מפלגות נוספות בכנסת חוברות אליה. "הסיכוי היום להרחבת הממשלה עם המחנה הציוני הוא קטן משמעותית, אבל עדיין קיים", אמר. לדבריו, "לא לפיד, לא איווט ולא מרצ והרשימה המשותפת ייכנסו לקואליציה". דרעי הוסיף כי גם הרצוג וגם נתניהו רוצים שהמחנה הציוני יצטרף לממשלה, אך לדבריו, "רצון לבד לא מספיק". הוא העריך כי הקואליציה איננה שברירית כפי שנדמה. "אני לא מכיר ח"כ אחד בליכוד שייקח אחריות על הליכה לבחירות. אין אפשרות להפיל את הממשלה". על ההערכות של ליברמן ולפיד שהקואליציה לא תצליח להחזיק מעמד ותתפרק בשנה הבאה אמר: "קטונתי, אולי יש להם מידע. אני לא חושב שלמישהו ממרכיבי הקואלציה יש שאיפה לפרק אותה בתקופה הקרובה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ