מועצת גדולי התורה אישרה, ויעקב ליצמן ימונה לשר הבריאות

החלטת המועצה שהתקבלה בעקבות קביעת בג"ץ, משנה את עמדת היהדות החרדית בעשרות השנים האחרונות לפיה אין ממנים שר מקרבם; אקוניס מונה לשר המדע והחלל במקומו של דנון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל אישרה היום (חמישי) לסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, להתמנות לתפקיד שר בממשלה. החלטת המועצה התקבלה בעקבות קביעת בג"ץ כי לא חוקי למנות סגן שר במעמד שר. השופטים הורו כי ליצמן יפסיק לכהן בתפקידו הנוכחי בתוך 60 יום, אך הדגישו כי אין מניעה שימשיך לכהן כשר. ליצמן צפוי להיכנס לתפקידו בימים הקרובים, וזו תהיה הפעם השנייה בה יכהן שר חרדי-אשכנזי בממשלה.  

הכינוס, בראשות האדמו"ר מגור, היה סגור לתקשורת. ההחלטה היתה צפויה מראש, והיא משנה את עמדת היהדות החרדית בעשרות השנים האחרונות שלפיה אין ממנים שר. לא נמסרו נימוקים להחלטה. ליצמן עצמו אמר כי "קיבלתי הכרעת מועצת גדולי התורה. נעניתי לבקשת ראש הממשלה נתניהו, ואשמש בקרוב כשר הבריאות". לדבריו, "אני מכבד החלטת ודרישת בג"ץ, מבחינתי אין כל שינוי בתפקידי. הייתי ואמשיך לשרת את אזרחי ישראל בדיוק כפי שהייתי עד היום. בעיניי, סגן שר במעמד שר, כמוהו כשר בריאות לכל דבר".

העובדה שיהדות התורה לא מינתה שר מטעמה פגעה באופן משמעותי בייצוג שלה בקואליציה. למפלגה לא היה נציג בוועדת השרים לחקיקה או בוועדות השרים האחרות, וחבריה לא היו רשאים להצביע בהן או לערער על החלטות שהתקבלו בהן. בהסכמים הקואליציוניים הוחלט שהשר המקשר בין הממשלה לכנסת, יריב לוין (הליכוד), ישמש גם נציג יהדות התורה בדיונים אלה ויביא את עמדת המפלגה לידי ביטוי.

במקביל, ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט למנות את השר אופיר אקוניס לתפקיד שר המדע, הטכנולוגיה והחלל, במקומו של דני דנון שמינויו לשגריר ישראל באו"ם אף הוא אושר היום. אקוניס יישאר השר האחראי על רשות השידור והרשות השנייה. המינוי יובא לאישור ביום שני בממשלה וברביעי בכנסת.

החלטתו של נתניהו לקדם שר מכהן כמחליפו של דנון, ולא למנות שר חדש מבין הח"כים של הליכוד היא מפתיעה: רק אתמול הודיעו השרים אריה דרעי ומשה כחלון כי יאפשרו לנתניהו להגדיל את מספר השרים סביב שולחן הממשלה ולמנות שר מהליכוד לתפקיד שר המדע במקביל למינויו ליצמן לשר הבריאות. אקוניס אמנם יוסיף לעסוק בנושאי תקשורת במקביל לתפקידו החדש, אך לא יזכה בשלב זה בסמכויות בתחום בהם יוסיף להחזיק ראש הממשלה עצמו. האם קידומו של אקוניס הוא סוף סבב המינויים בממשלה? בתנועה לאיכות השלטון הזהירו היום את נתניהו מפני מינוי ח"כ מהליכוד לתפקיד שר בלי תיק כמחליפו של אקוניס בתפקידו הקודם. בפנייה לנתניהו הזכירו חברי התנועה כי ועדת גבאי, שבחנה את סוגיית מספר השרים ומשרדי הממשלה הנדרשים, המליצה על צמצום מספר המשרדים ל-15, ובשלב מאוחר יותר אף ל-14. 

אקוניס אמר כי הוא "מודה לראש הממשלה על האמון. אני גאה לעמוד בראש משרד שמהווה את קטר הצמיחה של התעשייה בישראל. ההישגים המדהימים ופורצי הדרך של ישראל בתחום המדע והטכנולוגיה הפכו לשם דבר בעולם והאתגר שעומד לפתחי הוא להמשיך לקדם ולעודד את החדשנות הטכנולוגית בישראל ולמנוע בריחת מוחות לחו"ל".

דני דנון אמר אחרי אישור מינויו: "אייצג את מדינתנו בגאווה, מתוך תחושת שליחות ואחריות לאומית. במימד המדיני-ביטחוני - אין צודקת ממדינת ישראל. אין דמוקרטיה נוספת בעולם המוקפת אויבים בדמותם של  ארגוני טרור, חסרי מצפון וערכים, ששאיפתם המרכזית היא השמדתנו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ